Експерти розповіли, чому людям в ОРДЛО нав'язують російські паспорти
Експерти назвали основні причини, чому люди в ОРДЛО отримують російські паспорти
Більшість людей, які отримують російські «паспорти» на окупованій території, вимушені це робити. Росія та окупаційна влада створила та продовжує удосконалювати умови, за яких відсутність російського громадянства значно погіршує якість життя на окупованій території. Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Читайте також: документи, житло, освіта, допомога. Найповніший гайд корисних контактів для переселенців
«В першу чергу це стосується молоді. Для дітей це ледь не єдина можливість отримати хоча б якийсь документ, що посвідчує особу», — говорить аналітик аналітичного центру «Фабрика думки "Донбас"» Юлія Каплан.
Читайте також: примусові документи? Що робити з російськими паспортами в ОРДЛО і як це вплине на реінтеграцію
Отримати український паспорт дітям, що досягають повноліття, складніше. Часто батьки не мають можливості виїхати на територію, підконтрольну Україні, щоб оформити такий паспорт. А останнім часом цьому заважає ще й закриття КПВВ з боку окупантів.
Багато навчальних закладів на окупованій території отримали російську акредитацію. Вступити в них можна, лише склавши російський іспит «ЄГЕ». Для цього потрібен паспорт РФ.
Люди, які досягають 45-річного віку та мають вклеювати фото у паспорт, складають другу групу людей, що підпадають під російську паспортизацію. Продовжити чинність українського паспорта вони не можуть з тих же причин — складнощі з перетином лінії розмежування.
«Або ж люди під дією пропаганди, що лякає масовими затриманнями на підконтрольній Україні території, просто бояться їхати за послугами до українських адміністрацій», — додає Юлія Каплан.
Третя група людей з російськими паспортами — це адміністративно-політична верхівка колаборантів та працівники правоохоронних органів. Вони одні з перших отримали паспорти РФ і зробили це з меркантильних чи ідеологічних причин.
В усіх цих випадках, включаючи останній, з точки зору української держави, люди отримують паспорти РФ під примусом. Навіть коли вважають, що роблять це з власної волі.
«Будь-які дій окупаційної влади, пов'язані зі зміною громадянства, з призовом до армії країни-окупанта, спрощеним порядком вступу до громадянства країни-агресора — є неправомірними за міжнародним правом. Люди в окремих випадках вимушені приймати російське громадянство, тому що там немає української влади. Відповідно це вважається примусом, хоч дехто може вважати, що він добровільно приймає таке громадянство», — пояснила координаторка з адвокації БФ «Право на захист» Еліна Шишкіна.
Багато людей з окупованої території також оформлюють російські «паспорти» під дією все тієї ж пропаганди, страху, бажання працевлаштуватися в Росії чи отримати російські соціальні виплати.