
Експерти пояснили, які загрози несе затоплення шахт на окупованій території
За даними дослідницького проекту Truth Hounds, на території Донбасу існує понад 220 вугільних шахт. Більшість з них знаходяться на окупованій території. Приблизно в сотні з них ще йде видобуток, близько 40 затоплюються, 14 - у водовідливі.
Експерти розповіли "Східному варіанту", чому підконтрольна частина України теж постраждає від недбалого ставлення до шахт на окупованій території.
Шахти на окупованій частині Донеччини знаходяться вище, ніж шахта на підконтрольній території, тому вода, проникаючи по підземних потоках, створює додатковий підпор і ризик прориву.
Наслідки ми вже відчуваємо. У 2018 році стався прорив води з шахт "Батьківщина" і "Голубовська" (обидві - на непідконтрольній території) в шахту "Золоте" (підконтрольна територія).
"Тоді вода піднялася з глибини приблизно 900 метрів до 550, збільшивши водоприток з 200 до 2000 кубометрів на годину", - згадує Євген Яковлєв, доктор технічних наук, головний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, гірничий інженер.
Для ліквідації наслідків довелося додатково залучити з резервного фонду 131 мільйон гривень.
Ризик при затопленні шахт також проявляється для простих жителів Донбасу.
У вересні цього року Євген Яковлєв з групою інших фахівців досліджували територію вздовж лінії розмежування до Маріуполя.
"Ми бачили, що при затопленні шахт у Селидовому вода підійшла до рівня підлоги в будинках. У приватному секторі колодязі і туалети почали розливатися. Ми бачили там активне виділення бульбашок газу, по структурі цієї піни і старому досвіду можна сказати, що це, швидше за все, метан", - припускає експерт.
Ще до війни були випадки вибуху метану, в тому числі і в побуті, коли метан накопичувався в підвалах житлових будинків, а потім вибухав. Підземні вибухи тягнуть за собою ще одну небезпеку - поштовхи і, ймовірно, руйнування фундаменту будинків.
Побоювання викликає і отруєння питної води.
"Річки і Солона, Комишуваха та інші притоки, які напоюються шахтними водами, мають жовтувато-коричневатий колір. Вони насичені солями марганцю і заліза, які вже в умовах поверхні переходять із закисної форми в окисну. Тому вода має такий колір коричнево-помаранчевий", - коментує Євген Яковлєв.
Затоплення шахт незабаром може призвести до затоплення верхнього ґрунтового горизонту. Поки що ситуація не критична, але як довго це триватиме незрозуміло.
"Люди в сільській місцевості беруть воду з верхнього ґрунтового горизонту - це криниці, струмки. А якщо шахтні води піднімуться занадто високо, то всім цим не можна буде користуватися, доведеться піддавати воду очищенню, будувати станції, витрачати електроенергію", - пояснює завідувач кафедри інформаційних систем Національного університету харчових технологій, голова ГО "Асоціація фахівців цивільного захисту", експерт ОБСЄ, експерт БФ "Право на захист" Сергій Чумаченко.
Не можна не згадати й про шахту "Юнком", розташовану на окупованій території. У 1979 році там був проведений ядерний вибух, після якого залишилася радіоактивна капсула. До 2018 року воду там відкачували, але потім окупаційна влада повідомила про припинення відкачування. На думку експертів, вода в шахті може вийти у верхні ґрунтові горизонти і радіоактивні елементи потраплять у питну воду і ґрунт. Вони стануть непридатними для використання.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.