Досвід розмінування Нагірного Карабаху буде корисний Україні на Донбасі, - депутат Меджлісу
Після звільнення Азербайджаном у листопаді 2020 року частини Нагірного Карабаху, йде процес розмінування територій, який триватиме щонайменше 5-7 років. Основна проблема - відсутність карт мінування.
Про це в програмі "Неофіційна розмова" телеканалу "Дім" заявив Руфат Гулієв, депутат Міллі Меджлісу, керівник азербайджано-української робочої групи з міжпарламентських зв'язків.
"Нам треба переселити на наші землі Карабаського регіону понад мільйон біженців, 96% з них погодилися повернутися. Але куди? Там, розумієте, по стежках не можна ходити. Крок вліво, крок вправо...", - сказав він.
Гулієв зазначив, що в процесі розмінування Азербайджану "допомагає практично весь світ".
"У цьому плані ми маємо сильні позиції, що ми, маючи гроші, можемо закуповувати найостаннішу техніку з розмінування. Але, на жаль, цей процес дуже довгий. Думаю, що якщо не буде карт [мінування території], то мінімальне розмінування може йти до 5-7 років, а може бути і більше. Але ми обережно називаємо ці цифри", - пояснив він.
Досвід гуманітарного розмінування в Азербайджану переймає і Україна, а також ділиться своїми напрацюваннями в цьому напрямку. З цією метою у квітні країну відвідала українська урядова делегація на чолі з віце-прем 'єр-міністром Олексієм Резніковим.
"Делегація відвідала звільнені території, в тому числі місто Агдам. І навіть на під 'їзді до цього міста ми чули результати розмінування, цю високу частоту вибухів протипіхотних і протитанкових мін. Судячи з усього, це питання, яке буде вирішуватися дуже довго", - вважає посол України в Азербайджані Владислав Каневський.
Він додав, що Україні також доведеться довгі роки розмінувати Донбас.
"Ми знаємо і досвід інших країн, в тому числі, балканських, де вже, напевно, ціле покоління зросло, а розмінування досі триває. Тому що це великі гроші, це дорога техніка, це професіонали, добре укомплектовані кінологічні служби… Тобто це дуже комплексна робота, з якою будуть стикатися ще довго і Україна, і Азербайджан. Але наша співпраця в цій сфері, думаю, цей процес може максимально укомплектувати", - упевнений Каневський.