Держекоінспекція перевірила радіаційний фон на Донбасі: що виявили
В рамках досудового розслідування за фактом припинення відливу води з шахти «Юний комунар» Донецької області призначено екологічну експертизу, під час якої Держекоінспекція дослідила вміст радіаційних речовин у ґрунті на лінії розмежування. Значення показників знаходяться в межах норми.
Про це повідомив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.
«Спільно з Донецьким обласним лабораторним центром МОЗу було здійснено відбір ґрунтів для вимірювання концентрації низки радіоактивних речовин. Зокрема, під час дослідження було встановлено такі показники вмісту радію-226: на території с. Новолуганське - 11+-4 Бк/кг, у м. Торецьк - 16+5 Бк/кг, м. Авдіївка - 27+-6 Бк/кг, а також у заплаві річки Кальмінус у Маріуполі - 17+-4. Загалом всі результати лабораторних вимірювань - в межах норми», - поінформував Андрій Мальований.
ДЕІ Луганської та Донецької області активно працюють для забезпечення ефективного природоохоронного контролю не тільки на території областей, а і на лінії розмежування та ведення військових дій. Проводяться планові та позапланові перевірки, рейди, а також досліджується радіаційний фон біля об'єктів підвищеної небезпеки.
«Зокрема, йдеться про шахту «Юний комунар» (м. Бунге, Донецької області). Ще в 1979 році там здійснили контрольований ядерний вибух, аби знизити вірогідність раптових викидів метану.
З того часу шахту затоплює ґрунтовими водами і є ризик потрапляння радіації у водоносні горизонти. Щоб убезпечити від цього, з шахти постійно викачували воду», - пояснив Андрій Мальований.
Однак у 2018 році такі роботи було зупинено. Територія шахти опинилась на тимчасово окупованій території і необхідні дії для утримання об’єкту в належному стані не проводились. Українські фахівці та представники міжнародних організацій на об’єкт не допускаються.