
Чи сповільниться криза вартості життя в Європі цього року?
Спричинена Covid, війною між Росією та Україною та інфляцією криза вартості життя спричинила великі фінансові труднощі для європейців, а дехто навіть опинився за межею бідності.
У цій статті розглянуто прогнози щодо тривалості цієї кризи й чи є бодай крапля надії на її подолання.
Чому виникла криза вартості життя?
Нинішня криза вартості життя має кілька причин, і всі вони разом створюють «ідеальний шторм», коли ціни зростають, але розмір заробітної плати не встигає зростати такими ж темпами.
Ось кілька прикладів:
- Пандемія Covid-19. Пандемія запустила механізм рецесії. Під час локдаунів у всій Європі скорочували робочі місця і закривали підприємства (особливо у сфері гостинності та туризму), що загалом негативно вплинуло на економіку.
- Брекзит. Це здебільшого стосується Великої Британії, але вихід країни з Європейського Союзу вплинув на вартість життя, оскільки імпорт іноземних товарів став складнішим і дорожчим.
- Інфляція. Рівень інфляції в цьому регіоні високий, а це означає, що ціни зростають набагато швидше, ніж заробітна плата.
Коли закінчиться криза вартості життя?
Фахівці стверджують, що у 2024 році криза вартості життя має трохи сповільнитися, але це може означати, що ціни перестануть зростати колишніми темпами.
Прожитковий мінімум зрівняється із заробітною платою напевне аж у 2027 році, тому європейцям необхідно обмежувати свої витрати ще кілька років.
Чи знизяться ціни?
Ціни навряд чи колись знизяться, адже вони зростають (інфляція) від моменту винайдення грошей; саме тому старше покоління пам'ятає, як будинки коштували лише частку від їхньої нинішньої вартості.
Ціни дуже рідко знижуються (дефляція), а якщо таке і спостерігається, то таке зниження важко помітити.
Але теоретично зарплати мають зростати, й економісти прогнозують, що так і буде; просто найближчими роками спостерігатиметься дисбаланс.
Довгострокові наслідки кризи вартості життя
Декого криза вартості життя занурила в борги, на повернення яких знадобиться багато часу.
Деякі люди взяли великі кредити або використали всі ліміти на кредитних картках, тож вони не просто живуть у Європі, де життя стає дедалі дорожчим, а ще й мають щомісяця повертати борги.
Інші вдалися до таких видів діяльності, як азартні ігри, аби швидко заробити трохи грошей. Схеми бездепозитних бонусів у казино у 2023 році дають гравцям змогу спробувати пограти безоплатно, але гравці часто стають залежними (особливо після декількох виграшів), що створює замкнене коло.
Поради щодо подолання кризи вартості життя
Ось кілька базових порад, які зазвичай допомагають подолати кризу вартості життя.
- Жити у межах власних можливостей. Слід спробувати скоротити всі непотрібні витрати або замінити їх на бюджетні альтернативи. Наприклад, замість вечері з друзями в ресторані, запросити їх в гості, приготувати страви та розділити витрати на продукти з-поміж усіх гостей.
- Заробити трохи додаткових грошей. Є безліч застосунків для опитувань і сайтів для тестування продуктів від компаній, які прагнуть почути відгуки від якомога більшої кількості людей, й вони готові платити за час кожного тестувальника.
- Говорити про зарплату з керівництвом. Запитати ніколи не завадить! Можна відверто поговорити з керівництвом про свою зарплату, про те, чи можливе її підвищення, а якщо ні, то коли можна на це розраховувати.
- Подумати про підвищення кваліфікації. Це рішення на перспективу, але кожен може розглянути можливість пройти курс або здобути додаткові навички, які допоможуть здобути підвищення або іншу посаду в поточній галузі.
- Переглянути постійні витрати та рахунки. Чи можна щось скоротити? Переглянути рахунки за комунальні послуги та постійні платежі, про які було забуто, і подумати, чи можна їх змінити або скасувати.
- Намагатися не піддаватися спокусі кредитними картками або азартними іграми. Користуватися кредитними грошима лише якщо необхідно сплачувати щомісячні платежі. А якщо є фінансові труднощі, тоді слід відмовитися від більшості варіантів розваг, особливо від азартних.
Висновок
Криза вартості життя вплинула на людей у всій Європі, але вона не буде завжди «на перших шпальтах» суспільства; наступного року її темпи, напевне, почнуть сповільнюватися. А поки є кілька порад, зазначених вище, які можуть забезпечити платоспроможність більшості людей.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.