Битва за Лиман: стало відомо, як ЗСУ створили "котел для росіян"
Бої за окупований Лиман тривають вже декілька тижнів. ЗСУ ввечері 29 вересня, ймовірно, завершили оточення російського угруповання в районі Лимана на Донеччині, написав Інститут вивченні війни.
Цю ж інформацію Суспільному сьогодні підтвердив речник східного угруповання військ Сергій Череватий: операція на етапі завершення, під вогневим контролем ЗСУ підходи та шляхи постачання російських військ. Лиман був захоплений у травні й має велике значення для подальших контрнаступів української армії.
Також: у Зеленського підтвердили, що російських військових взяли в котел під Лиманом
Інформація про невдачі росіян в районі Лиману почала з’являтись після вдалого контрнаступу ЗСУ на Харківщині. 18 вересня Інститут вивчення війни (ISW) зазначав, що українські військові ймовірно розширюють контрнаступ на схід від річки Оскіл та північний схід від Сіверського Донця, і мають шанс створити "котел" для російських підрозділів. 23 вересня у Генштабі підтвердили: після звільнення Куп'янська в Харківській області ЗСУ готуються до визволення населених пунктів в бік Лиману на Луганщині.
Наші воїни звільнили черговий населений пункт біля Лиману! Новоселівка наша! 🇺🇦✅ pic.twitter.com/H41uoqMOBe
— Олександр Аронець (@aronets) September 28, 2022
Вже на початку цього тижня австрійський аналітик Том Купер вважав, що місто Лиман звільнять за кілька днів.
На підтвердження його думки 28 вересня бійці 81-ої бригади ЗСУ та Нацгвардії оприлюднили відео з Новоселівки, що за 20 кілометрів від Лиману.
"Прапор ЗСУ можуть занести та встановити, вони діляться радісними відео, але бої ще тривають", — пояснив Сергій Череватий. Він підтвердив: операція по оточенню на етапі завершення.
"Під вогневим контролем ЗСУ фактично всі підходи, логістичні шляхи противника, якими він доставляв боєприпаси та живу силу. Деталі про місця, які взяли теж, точно назвати поки що не можемо. Після стабілізаційних заходів можна буде сказати детальніше, коли буде проведено всі заходи з безпеки та не відбуватиметься контратака ворога", — сказав він.
Контрнаступ на Донбасі відбувається не так, як в Харківській області, адже біля Лиману стоять укріплені російські сили. "Якщо його під Харковом "зламали" та він побіг. То біля Лиману противник більш укріплений і підрозділи були досить підготовлені, вмотивовані. Тому, це зайняло час, але наш Генеральний штаб та штаб на місцях переграв їх тактично: планування та здійснення операції, як військові високого рівня освіченості, підготовки", — розповів Череватий.
Дані ISW на вечір 29 вересня: ЗСУ атакують Лиман з трьох напрямків, майже завершили оточення російського угруповання, перекрили доступ для дороги Сватове-Лиман та перерізали важливі лінії зв’язку. "Українські війська прорвали оборону в районі Ставок, за 10 кілометрів на північ від Лиману, а також перерізали дорогу Торське-Дробишеве, яка є останнім шляхом постачання та виїзду для окупантів, які утримують лінію на захід від Лиману", — пише ISW з посиланням на російські джерела.
Що кажуть у росіян про фронт біля Лиману
Міністерство оборони Росії не згадує загрозливе становище військ в району Лиману. Ватажок донецьких бойовиків Денис Пушилін 30 вересня підтвердив інформацію: "По Красному Лиману (так росіяни називають український Лиман) новини тривожні… Наразі Красний Лиман у напівкільці… Ямпіль і Дробишеве повною мірою нами не контролюються. Дуже неприємні новини…".
Підтверджує "тривожні новини" і відео, яке у Facebook опублікували Сухопутні війська ЗСУ."На відео, ймовірно, "тактичне перегрупування" окупаційних військ на Лиманському напрямку", — зазначили військові у дописі.
В Інституті вивчення війни також вважають, що відхід росіян від Лиману може зупинити тільки негайне підкріплення. Інакше українські сили повернуть контроль над Лиманом, підсумували аналітики.
Радник Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що російським військам сьогодні доведеться просити про вихід з Лиманського котла. "Якщо звісно бенкетуючим в Кремлі є діло до їхніх солдатів", — додав він.
Чому Росія не відводить війська з Лиману
"Росіяни тримаються так, наче завтрашнього дня не буде", — казав про бої за Лиман австрійський військовий аналітики Том Купер. Причина проста: вони намагаються виграти час: "Це працює на руку Росії. Поки українці війська зайняті в Лимані, вони не можуть просуватися на заході чи на півночі Луганщині, які також є важливими через квазіреферендуми, що проводить росія".
Росія не підготувала свою аудиторію до ймовірного розгрому під Лиманом, російські пропагандисти продовжують замовчувати очевидні проблеми на фронті, вважають ISW. За їхніми даними в районі Дробишева та в Лимані воюють підрозділи БАРС-13 і 752-го мотострілецького полку 20-ї загальновійськової армії. Повідомлення про втрати, може підірвати "моральний дух" сил РФ. Крім того, на їхню думку, подальші успіхи ЗСУ на Донбасі можуть вбити клин між російськими націоналістами та військовим керівництвом.
З військової точки зору “лиманський котел” вигідний загрозою російським позиціях вздовж кордону Луганської області: відкривається можливість наступати в напрямку Сватово, чи тиснути в районі