Борги з пенсій жителям ОРДЛО зросли, - правозахисниць
По Пенсійному фонду та Фонду соціального страхування існує заборгованість в сумі 91 млрд грн по виплатах переселенцям і жителям непідконтрольних районів Донбасу.
Про це повідомила координаторка з питань надання юридичної допомоги БФ "Право на захист" Юлія Трало в ефірі "Українського радіо", передають Новини Донбасу.
Вона зазначила, що ця сума вказана у звіті Рахункової палати України станом на початок цього року, і за минулі 9 місяців вона вже збільшилася.
За словами правозахисниці, вперше офіційними органами України були озвучені суми заборгованості з пенсій і соцвиплат жителям ОРДЛО і переселенцям.
"Рахункова палата зазначає, що за даними Пенсійного фонду України, станом на 1 січня цього року, заборгованість перед пенсіонерами непідконтрольної частини Луганської та Донецької областей і переселенцями становить 83 млрд грн. При цьому 11 млрд грн може бути реально витребувано вже зараз, тобто люди перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи і у них є заборгованість. Залишок 72 млрд грн - це борг перед людьми, які не виїжджали з ОРДЛО або вони були позбавлені довідок ВПО і зараз не отримують свої виплати, але їх продовжують нараховувати. І додатково - це борги Фонду соцстрахування (регрес), майже 8 млрд грн", - розповіла Юлія Трало.
Правозахисниця зазначила, що Рахункова палата рекомендувала Пенсійному фонду та міністерству соціальної політики затвердити єдину методику обліку заборгованості та підготувати порядок проведення цих виплат, реструктуризації боргу.
"Крім того, Рахункова палата рекомендує в бюджеті наступного року передбачити окрему бюджетну програму з погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Це говорить про те, що ПФУ та інші фонди накопичили суми таких заборгованостей, і навіть якщо оптимізувати систему пенсійних виплат і вживати заходів щодо підвищення наповнення бюджетів цих фондів, то все одно їх власних бюджетів на погашення цих боргів не вистачить", - пояснила представниця БФ "Право на захист".
Поки повернути борги з виплати пенсій можуть тільки в судовому порядку жителі ОРДЛО, зареєстровані як ВПО.
При цьому Юлія Трало додала, що із закриттям КПВВ і введенням карантинних обмежень кількість звернень жителів ОРДЛО і переселенців до судів значно скоротилася, оскільки людям важко добиратися на підконтрольну Україні територію.
Читайте: У "ДНР" знову повертається комендантська година