Блокування закупівель вугілля і співпраця з ОРДЛО: у чому слідство підозрює Порошенка
За даними слідства, тоді Порошенко використав свій вплив для того, щоб зірвати постачання вугілля з ПАР, та у такий спосіб створив сприятливі умови для закупівлі антрациту у бойовиків ОРДЛО за посередництва Росії.
Повний текст підозри 21 грудня оприлюднила Українська правда.
Раніше повідомлялося: Порошенка звинувачують у державній зраді та сприянні тероризму
Державне бюро розслідувань 20 грудня оголосило підозру п’ятому президенту Петру Порошенку у сприянні тероризму та державній зраді в межах так званої "вугільної справи", одним із яких є лідер політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук. Політика підозрюють у зриві поставок вугілля з ПАР та співпраці з бойовиками ОРДЛО.
Відповідно до неї, події, які стали підставою для відкриття справи, мали місце у 2014-2015 роках. За даними слідства, тоді Порошенко використав свій вплив для того, щоб зірвати постачання вугілля з ПАР, та у такий спосіб створив сприятливі умови для закупівлі антрациту у бойовиків ОРДЛО за посередництва Росії.
При цьому в СБУ стверджують, що Порошенко активно взаємодіяв у цьому питанні із Віктором Медведчуком.
"Задля задоволення власних політичних інтересів, недопущення падіння політичних рейтингів та рівня довіри в результаті можливого подальшого загострення відносин із країною-агресором – Російською Федерацією, зважаючи на підстави позачергових виборів президента України, не пізніше жовтня 2014 року Порошенко П. О., будучи представником влади – президентом України – Верховним головнокомандувачем Збройних сил України – головою Ради національної безпеки і оборони, вступив у злочинну змову з Медведчуком В.В.", – йдеться у тексті підозри.
Слідство переконане, що ініціаторами схеми стали певні "високопосадовці РФ", метою яких було шкідництво Україні. Серед учасників схеми, зокрема, називаються помічник російського президента Владислав Сурков і заступник керівника уряду Росії Дмитро Козак.
"План полягав у створенні "штучного дефіциту вугілля" та організації поставок з ОРДЛО, які мали би допомогти самопроголошеним "республікам", – зазначається у повідомленні.
У Службі безпеки вважають, що Медведчук забезпечував комунікацію та обмін інформацією між співучасниками, зокрема, російським керівництвом. При цьому роль Порошенка нібито полягала в узгодженні і законспірованій координації дій, управлінських і кадрових питаннях та адміністративному впливі.
Згодом Медведчук нібито долучив до схеми Сергія Кузяру, колишнього радника міністра екології Едуарда Ставицького, близького до президента-втікача Віктора Януковича. Йому доручили вести перемовини з бойовиками, підбирати підприємства-постачальники, домовлятись про поставки, а також контролювати їх та організовувати оплату.
СБУ стверджує, що ще одним учасником схеми був Володимир Демчишин – на той момент він змінив на посаді міністра енергетики Юрія Продана, який блокував співпрацю з ОРДЛО. За даними слідства, новий міністр погодився співпрацювати з окупованими шахтами.
"Партнерами з іншого боку лінії розмежування були державні "Шахта імені К.І. Кисельова" та "Луганськвугілля", на які вказали терористи. Щоб приховати злочин, шахти перереєстрували за фіктивними адресами в Києві. Цим процесом, як й іншими організаційними питаннями, наприклад, оформленням рахунків, займався Кузяра", – зазначається у повідомленні.
За даними СБУ, Кузярі допомагав Демчишин, який проконтролював зміну керівництва одного з підприємств. При цьому представникам шахт також гарантували безпеку від затримання.
Зрештою у кінці грудня 2014 та на початку січня 2015 року окупованим шахтам заплатили кількома траншами загалом 30 мільйонів гривень готівкою, після чого вони почали відвантажувати вугілля.
Загалом за пів місяця обидві шахти підписали з українською стороною договорів на 1,6 мільярда гривень кожна, що перевищувало 100 мільйонів доларів, стверджує СБУ. За підрахунками слідства, загалом за 2015 рік підприємства з окупованих територій отримали не менше 205,391 мільйона гривень державних коштів із запланованих понад 3,168 мільярда.