
Курси, резюме, репетиція співбесід. Як жінкам з Маріуполя допомагають знайти роботу
Успішні жінки — це половина успіху нашої країни, тому дуже важливо, щоб вони мали гарну роботу з гідною заробітною платою. Чому іноді досягти цього непросто і де шукати рішення — дізнався «Східний Варіант»
Улітку у трьох містах Приазов'я, в Маріуполі, Бердянську та Мелітополі, запустили проєкт для жінок, які шукають роботу та хочуть покращити своє економічне становище. З учасницями безплатно працюють кваліфіковані фахівці, які допомагають визначити та прокачати сильні сторони, а також подолати психологічні бар'єри.
«Східний Варіант» дізнався, чому проблема жіночого працевлаштування все ще є актуальною і які є можливості для її вирішення.
У чому проблема?
Відповідно до звіту Світового економічного форуму, у 2020 році різниця у зарплатах чоловіків та жінок у світі становила близько 19%. Це на два відсотки нижче, ніж у 2019 році, але ще далеко від гендерного балансу.

Але розрив у заробітній платі — не єдина проблема, з якою стикаються жінки під час пошуку роботи. Роботодавці можуть неохоче наймати жінок на роботу, побоюючись, що вони підуть у декрет або часто відпрошуватимуся на лікарняний для догляду за дитиною.
Також досі поширений стереотип, що чоловікові важливіше отримати роботу та високооплачувану посаду, тому що він зобов'язаний утримувати сім'ю, тоді як жінка може вести домашнє господарство.
Яке рішення?
Step by step — це проєкт громадської організації «Маріупольський Союз Молоді», який допомагає жінкам у пошуку роботи. Він реалізується в Маріуполі, Бердянську, Мелітополі та інших громадах, розташованих вздовж Азовського узбережжя. Один із компонентів проєкту — консультації психологині, кар'єрної консультантки та кейс-менеджерки. Вони допомагають:
☑️ Підвищити навички самопрезентації. Для цього проводять імпровізовану співбесіду, розбираючи різні питання, які можуть поставити жінці під час співбесіди.
☑️ Написати чи актуалізувати резюме під сьогоднішні реалії ринку праці чи конкретну вакансію.
☑️ Навчитися розпізнавати сексизм та ейджизм під час пошуку роботи та правильно реагувати на дискримінаційні вимоги роботодавця.
☑️ Розібратися, які професії будуть потрібні на ринку праці через 5-10 років і в найближчому майбутньому.
☑️ Побудувати дорожню карту та виставити цілі, досягнення яких допоможе пройти шлях до отримання бажаної роботи.
☑️ Подолати страхи та психологічні бар'єри, стати впевненішою.

Проєкт був запущений влітку громадською організацією «Маріупольський Союз Молоді» спільно з партнерами — комунальною організацією «Агентство розвитку Мелітополя» та громадською організацією «Нова ініціатива “Надія”» — за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Економічна підтримка Східної України».
Як це працює?
Для участі жінці потрібно зареєструватися за посиланням. Після цього з нею зв'яжеться асистент проєкту, щоб дізнатися більше про її потреби та очікування від участі.
На запит учасниці з нею працюватимуть різні фахівці: кар'єрна консультантка, кейс-менеджерка та психологиня.
Наприклад, кар'єрна консультантка допоможе освіжити резюме або розібрати помилки, яких клієнтка припускається під час співбесіди. Вам необхідно розповісти передісторію вашого пошуку роботи, а також чітко роз'яснити консультантці свої бажання щодо нової вакансії.

«Ми можемо ставити уточнювальні питання. Якщо людина каже, що не може знайти роботу, ми будемо аналізувати, чи правильно вона користується сайтами для пошуку вакансій. Я попрошу показати резюме, а також описати, як відбувається процес співбесіди, щоб зрозуміти, чи є з цим складнощі», — розповідає кар'єрна консультантка проєкту «Step by step» Юлія Педаш.
Припуститися помилки можна ще на етапі написання резюме. Юлія розповідає, що нерідко люди просто вказують свої місця роботи та посаду, причому практично не розписуючи, які у них були обов'язки. Водночас детальна розповідь про обов'язки різко підвищує шанси зацікавити роботодавця.

Буває і так, що людина має величезний досвід, який підходить одразу для багатьох сфер. У таких випадках для кожної сфери краще створити окреме резюме, щоб не збивати з пантелику роботодавців.
Також кар'єрні консультанти проводять імпровізовані співбесіди. Одна з найпоширеніших помилок на цьому етапі — замовчувати якісь навички, думаючи, що ними й так володіють усі.

«Наприклад, коли працюєш із клієнткою старшого віку та просиш її описати свої навички, вона може навіть не згадати, що впевнено користується комп'ютером та різними програмами. Потрібно обов'язково вказувати весь софт, яким ви володієте, навіть вузькопрофільний. Ви знаєте, на що здатні, але роботодавець не може здогадатися про це сам», — пояснює Юлія.
У вакансіях описаний перелік вимог і іноді, якщо претендентка не підходить під один із критеріїв, вона відкидає вакансію. Хоча насправді необхідній навичці можна навчитися на робочому місці. Головне на етапі комунікації з роботодавцем чесно сказати, що ви вмієте все, що вимагається, крім одного-двох пунктів, але ви можете швидко освоїти їх.
Головне завдання кейс-менеджерки: скласти дорожню карту, за якою жінка поступово рухатиметься малими кроками до великої мети.

«Кейс-менеджмент — це технологія надання підтримки людині у певній ситуації. У нашому проєкті така підтримка полягає в індивідуальному підході у розгляді ситуації та потреб кожної жінки, визначенні цілей та плануванні тих чи інших заходів для їх досягнення, а також аналізі результативності проведеної спільної з учасницею діяльності», — розповідає кейс-менеджерка Світлана Кудря.
Кейс-менеджерка індивідуально аналізує ситуацію кожної жінки, допомагає визначити свої сильні та слабкі сторони, поставити цілі. Важливими є фактори, що впливають на зайнятість жінки: чи є у неї діти, як багато часу вона може присвячувати роботі, чи розглядає лише віддалену роботу тощо.

«Потім ми разом розробляємо план дій щодо досягнення поставленої мети, використовуючи, зокрема, можливості нашої програми, а також ресурси громади та кожної жінки індивідуально», — резюмує кейс-менеджерка.
А це точно працює?
72% учасниць проєкту висловили потребу у додатковому навчанні. Тому один із компонентів програми «Step by step» — це навчальні тренінги для жінок, на яких вони можуть здобути необхідні компетенції та навички.
За час програми учасницями онлайн-тренінгів стало понад 400 жінок. Також 87 учасниць отримали індивідуальні психологічні консультації, 57 — кар'єрні консультації, а 185 жінок — консультації кейс-менеджерок
Катерина Портенко — одна з учасниць проєкту. До декрету вона працювала у міському центрі позашкільної роботи, але потім вирішила змінити професію. На той час популярність саме набирала IT-сфера.
У пошуках роботи вона зареєструвалася в проєкт «Step by step» та підвищила професійні навички у новій для себе сфері та незабаром знайшла роботу.

«Я закінчила курси вебдизайну, ще будучи в декреті. Але цього здалося мало, бо я зайнялася ще й саморозвитком у цій сфері. Потім я закінчила ще одні курси з напряму UI/UX-дизайн. Після цього зрозуміла, що час себе пробувати у справі», — розповідає Катерина.
Зараз вона працює головою дизайн-відділу в маркетинговому агентстві та заробляє в три-чотири рази більше, ніж на минулій роботі.
Одні учасниці програми, як і Катерина, знайшли нову роботу, інші зуміли збільшити дохід на старому робочому місці або піднялися кар'єрними сходами. Частина учасниць зараз проходить стажування чи навчання з гарними перспективами працевлаштування.
Програма діятиме до березня 2022 року включно.
Поради для тих, хто шукає роботу
📌 Використовуйте різні майданчики для пошуку роботи. Станьте на облік до місцевого центру зайнятості, підпишіться на тематичні групи у Facebook. Декому вдається знайти роботу після публікації посту в соціальних мережах з коротким описом навичок.
📌 Не соромтеся на час пошуку роботи брати невеликі підробітки. Не варто розцінювати це як крок назад. Пам'ятайте, що важливо зберегти свою економічну стабільність.
📌 Якщо вас запросили на співбесіду, почитайте трохи про компанію, де проводитимуть співбесіду. Роботодавцю буде приємно, що ви знайомі з їхнім продуктом, послугою чи сферою. Пам'ятайте: співбесіда — це процес двосторонньої комунікації, і ви також можете ставити запитання.
📌 Якщо довго не вдається знайти роботу, то легко опустити руки. Вам може здатися, що у вас нічого не вийде. Але фахівці стверджують: не можна ототожнювати себе зі своїми невдачами, інакше це призведе до знецінення власних навичок та знань.
📌 Іноді ринок просто не пропонує ті вакансії, які ви шукаєте. Наприклад, у Маріуполі явно не буде потрібний шахтар. Можливо, вам потрібно переглянути свою зайнятість і навчитися чогось нового.
Зараз у мережі можна знайти багато освітніх платформ та безплатних курсів — Prometheus, «Дія. Освітня платформа» тощо.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.