
Перший у регіоні. Коли на Донеччині запустять завод із перероблення сміття
У Бахмуті наближається до завершення будівництво заводу з перероблення сміття. Коли він почне працювати, сміття на звалищах області має стати на 90% менше.
В Україні найбільш уживаним способом утилізації твердих побутових відходів усе ще залишається захоронення на полігонах.
На полігони вивозиться 94% ТПВ. Для порівняння: у середньому по Європейському союзу цей показник становить 25%.

За 2020 рік у країні утворилося понад 10 млн тонн відходів, які захоронюються на 6 тис. сміттєзвалищ та полігонів загальною площею майже 9 тис. га. Таку статистику дає Міністерство розвитку громад та територій.
Водночас часто різні види відходів зберігаються нероздільно, що провокує створення шкідливих хімічних сполук, які поступово проникають у ґрунт та у ґрунтові води. Це, своєю чергою, дуже негативно впливає на екологічну ситуацію.

Щоб виправити ситуацію в Україні, затверджено «Національну стратегію управління відходами до 2030 року».
Основна ідея стратегії спрямована на те, щоб визначити європейські норми щодо відходів та запровадити їх в українське законодавство із запозиченням досвіду держав-членів Євросоюзу. Перш за все йдеться про сортування сміття
Одним із ключових пунктів виконання стратегії став Закон України «Про відходи», відповідно до якого забороняється захоронення неперероблених побутових відходів.
Хоча державних програм з обов'язкового сортування сміття в Україні поки що немає, в окремих громадах подібні заводи вже працюють кілька років.
З наступного року сміттєпереробний завод має з'явитися і в Донецькій області.
Перший в області

Перший у Донецькій області сміттєпереробний завод будується поруч із полігоном у місті Бахмут і повинен буде приймати відходи відразу з кількох прилеглих міст.
Він стане одним із найбільших в Україні — тут планують переробляти близько 60 тис. тонн сміття на рік.
Про це розповів голова обласного департаменту екології та природних ресурсів Сергій Натрус під час візиту до Донецької області в.о. голови Міністерства екології та природних ресурсів Руслана Стрільця.

«Цей завод буде центром так званого кластеру, сюди планується завозити побутові відходи з чотирьох міст, які розташовані навколо Бахмута. До того ж ми розраховуємо на створення спеціального логістичного підприємства. Буде визначено підрядника, закуплено сміттєвози, які будуть задіяні для перевезень відходів від міських звалищ на сортувальну станцію», — повідомив Сергій Натрус.

Завод обладнують не лише технологічними лініями, окремо пропрацювали засоби захисту, як співробітників, так і навколишнього середовища.
«Усі співробітники будуть оснащені засобами індивідуального захисту. Для збирання мокрих, брудних відходів передбачено виробничу каналізацію. Буде встановлено очисне обладнання, яке очищатиме відходи. А бруд передаватиметься на утилізацію. До того ж передбачено збирання та фільтрацію всієї дощової води, яка потрапить на територію станції», — розповіла інженер-проектувальник Олена Ткаченко.

Сортування та переробка 90% ТПВ до 2030 року
Як розповів Сергій Натрус, створенням цього сміттєпереробного заводу на Донеччині реалізується екологічна програма. Вона покликана створити умови для збирання, сортування та перероблення 90% твердих побутових відходів до 2030 року.

«Сміттєпереробний завод у Бахмуті дозволить сортувати пластик, скло, метал та інші матеріали, які можна переробити та продати. У перспективі такі станції з'являться по всій області, а на чотири регіональні полігони ТПВ потраплятиме не більше 10% побутових відходів», — зазначив Сергій Натрус.

Будівництво заводу оцінив і Руслан Стрілець. Він зазначив, що реалізацією цього проєкту Донецька область ефективно втілює сучасні підходи в управлінні відходами.

«Сьогодні проблема поводження з твердими побутовими відходами потребує великої уваги. Для того, щоб змінити цю ситуацію розроблено законопроєкт 2207-1-Д. Закон про управління відходами, який має насамперед запровадити європейську модель управління відходами в Україні. Станція у Бахмуті — це один із прикладів уже ефективної роботи місцевої влади щодо втілення сучасних підходів в управлінні відходами», — сказав Руслан Стрілець.

Сміттєпереробний завод у Бахмуті будується у рамках програми президента України «Велике будівництво». Загалом бюджет будівництва склав 120 мільйонів гривень.
За словами Сергія Натруса, вже обговорено тариф, який діятиме для жителів міст, що входять до Бахмутського кластеру. Це 30 гривень з особи.
Об'єкт обіцяють здати вже у березні 2022 року. Підприємство дасть 39 робочих місць працівникам станції, крім логістів та супутніх служб. До того ж є перспектива, що кількість робочих місць збільшуватиметься.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.