Де шукати захист від насильства? Корисна інструкція з Донеччини
Завдяки співпраці держави та міжнародних організацій декілька років тому були створені спеціальні центри — шелтери, де жінка сама або з дітьми може перебувати певний час під захистом. “Східний Варіант” дізнався, як вони працюють і що потрібно, щоб скористатися цією можливістю.
16 днів без насильства
Одна з трьох жінок у світі хоча б раз потерпала від фізичного або сексуального насильства. Про це свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Статистика каже, що щорічно не менше 1 млн українців та українок страждають від різних форм домашнього насильства. Бувають такі види насильства:
- фізичне (побої та будь-яке застосування фізичної сили);
- сексуальне (зґвалтування дорослих та дітей, примус до сексу, розбещення, сексуальне насильство, сексуальні домагання);
- психологічне (моральний тиск на людину, спроби знецінити її та залякати);
- економічне (коли партнер(ка) чи інший член сім'ї забирає у людини гроші або документи та тисне на неї таким чином).
Проте далеко не кожна постраждала/ -ий може подати заяву у поліцію або винести свою трагедію у публічний простір чи хоча б розповісти близьким.
Для того, щоб запобігти насильству та підтримати тих, хто через нього пройшов, у світі щорічно з 25 листопада до 10 грудня проводиться акція “16 днів без насильства”. Головна мета — привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
Чому постраждалі не звертаються по допомогу
Психологи кажуть, що страждають від насильства всі, але найбільше — жінки та діти.
Також психологи розповідають, що найпоширенішою причиною, чому жінка не кидає свого кривдника, — це фінансова залежність. Часто жінкам банально нікуди піти, щоб жити окремо.
Ще одна розповсюджена причина — страх осуду з боку оточення. Постраждалі бояться, що їхнє рішення піти від кривдника або навіть розказати про домашнє насильство не схвалять рідні чи друзі.
Також припинити знущання з себе може заважати низький рівень самооцінки та невіра у власні сили. Особливо, якщо жінка довгий час перебуває у насильницьких стосунках.
Бо формується звичка жити у таких умовах. Але це не може продовжуватися нескінченно. Має настати мить, коли жінка повинна знайти у собі сили змінити ситуацію.
Хто може прийти на допомогу?
Майже шість років тому у рамках проєкту Мінсоцполітики в Україні було створено 46 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які забезпечують виявлення постраждалих від домашнього насильства надають таким постраждалим екстрену та планову допомогу.
У Донецькій області такі бригади є в Краматорську, Дружківці, Слов’янську, Святогірську, Лимані, Костянтинівці, Торецьку, Селидовому, Бахмуті, Соледарі, Часовому Яру та Волновасі.
Працівники та працівниці Краматорської бригади працюють у двох містах — Краматорську та Дружківці. Але за необхідності можуть виїздити в інші міста.
“Виїжджаємо безпосередньо на випадки насильства до жінок та дівчаток підлітків. Ну чи дітям. Куди завгодно, в принципі”, — розповідає Олександр, координатор Краматорської бригади соціально-психологічної допомоги.
Бригада надає соціальну, психологічну допомогу, психологічне консультування. Психолог веде роботу як індивідуально, так і групову.
“Дзвонять багато. Понад 200 консультувань на цей момент. Тому що через карантин ми перейшли на віддалену роботу. Але також робимо екстренні виїзди. В середньому по бригадах 40-50 пацієнтів психолог веде”, — розповідає Олександр.
Зазвичай все обходиться консультуванням з психологом. Але буває і так, що постраждалу треба відокремити від кривдника. Для цього й існують шелтери. Центри де постраждала може перебувати, поки не відчує у собі сили рухатися далі.
“Це місце засекречено. Ніхто інформації про нього не видає. І природно, що кривдник не може знайти. От буквально недавно ми вивозили клієнтку з двома дітьми. Все пройшло успішно, вона задоволена”, — роз’яснює Олександр.
У шелтерах жінка, що зазнала насильства, сама або з дітьми, може перебувати до року. Ця послуга безоплатна. Під час перебування їй буде надаватися все необхідне.
Дані про її перебування залишаються секретними, ніхто не передасть їх стороннім особам без її бажання.
Хто страждає від домашнього тирана?
Психологиня Краматорської бригади Альона Бородаєва каже, що постраждати може будь-хто, незалежно від соціального стану і статі. Не лише жінки, а й чоловіки теж потерпають від домашнього насильства.
Але все ж таки є верстви населення, найбільш схильні до таких ситуацій.
“Це сім'ї зі складними життєвими обставинами. Або малозабезпечені, багатодітні. Все буває, але все вкрай індивідуально. Це випадки сексуального та фізичного насильства над жінками. Домашнє насильство. Це насильство за ознакою статі, наприклад, у робочому колективі. Гендерно-обумовлене насильство”, — пояснює Альона.
Особливо, на що звертає увагу психолог, це насильство над людьми похилого віку або людьми з інвалідністю, які страждають від своїх же рідних.
Для допомоги тим, хто звернувся до психолога соціально-психологічної допомоги, в арсеналі три види роботи.
- Це індивідуальне консультування. Воно може проходити онлайн, телефоном або особисто. Як зручно для клієнта.
- Також є групові зустрічі. Тоді співробітники та співробітниці можуть приходити до тих чи інших організацій на попередній запит, щоб провести роботу з профілактики насильства.
- І третій вид — це загальна освіта населення, проведення публічних акцій.
Співробітники Служби зазначають, що все це не було б можливо, якби не допомога міжнародних організацій. На сьогодні роботу шелтерів та мобільних бригад психо-соціальної служби фінансує Дитячий фонд ООН.
“Крім того, що фінансує мобільну бригаду. Ще видає такі гуманітарні набори для жінок та дітей. Це шампунь, мило. Кошти особистої гігієни, так би мовити”, — розповідає координатор мобільної бригади Олександр.
Як можна захиститися від насильства
Треба знати, що вже три роки діє Закон про протидію та запобігання домашньому насильству.
Якщо постраждала звертається до поліції через погрози чи побиття понад два рази, то поліція має законні підстави відкрити кримінальне провадження.
За домашнє насильство кривдник може бути покараний громадськими роботами, арештом на термін до шести місяців, обмеженням волі на термін до п’яти років чи позбавленням волі на термін до двох років.
Отримати допомогу, якщо ви постраждали домашнього насильства, можна декількома шляхами:
1. Перш за все можна зателефонувати в поліцію за номером 102
2. Можна зателефонувати до Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 (800) 500 335 або 116 123 (з мобільного).
Або за номером урядової гарячої лінії з питань протидії домашньому насильству за ознакою статі та насильству проти дітей — 15 47.
Це безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України.
3. Зверніться до центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Там фахівці нададуть психологічні консультації
4. Якщо у сім`ї є діти, які страждають від насильства або були його свідками, тоді слід звернутися до служби у справах дітей
5. Отримати безкоштовну юридичну допомогу можна в Центрах безоплатної правової допомоги. Юристи можуть допомогти із розлученням та захистом майнових прав
6. Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, одразу звертайтесь до лікарні чи поліклініки. Звідти інформацію передадуть до поліції.
Мешканці та мешканки Донецької та Луганської областей, що страждають від домашнього насильства, можуть звернутися за допомогою телефонами, вказаним на схемі:
На Донеччині та Луганщині працюють 12 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги. Спеціалісти готові у будь-який час прийти на допомогу.
***
Стаття підготована у межах проєкту «Корисні інструкції для безпечного життя», що реалізується ГО «Наш Дім — Слов'янськ» (онлайн-видання «Восточный Вариант») за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.