Старі та нові обличчя: хто переміг на виборах у Донецькій області
Минув уже тиждень після місцевих виборів. Які результати? Дізнався «Східний варіант»
Через 7 днів після місцевих виборів, велика частина міст Донеччини вже відзвітувала про підсумки підрахунку бюлетенів. Однак є й винятки.
«Східний варіант» зібрав все, що відомо про підсумки на цей час.
Слов'янськ
Наприклад, в Слов'янську виборча комісія тричі оголошувала перерву. В результаті робота відновилася 2 листопада.
До вечора цього дня стали відомі переможці перегонів:
ОПЗЖ — 38.06%
Опозиційний блок — 16.35%
Слуга народу — 16.12%
Партія миру і розвитку — 12.78%
Наш край — 9.36%
Європейська Солідарність — 6.05
Батьківщина — 0.62%
За майбутнє — 0.62%
За місце міського голови Слов'янська в другому турі змагатимуться чинний голова Вадим Лях (30,78%) і представник ОПЗЖ Павло Придворов (32%).
Хоча за результатами екзитполу одною з претендентів на 2-й тур мала стати Неля Штепа, але ці прогнози не виправдалися.
Виборчі кампанії двох кандидатів будувалися прямо протилежно. Павло Придворов, найчастіше, використовував критику чинної влади, як центральної, так і місцевої.
Також одним з ключових пунктів передвиборчої кампанії кандидата від ОПЗЖ було відновлення економічних відносин з Росією. Через цей призов на Придворова був поданий позов до суду. Один з жителів Слов'янська вимагав зняти кандидата з передвиборчих перегонів. Все ж суд Придворов виграв.
Краматорськ
У цьогорічному обласному центрі до другого туру виборів міського голови виходять депутат міськради Олександр Гончаренко (48,61%) і чинний мер Андрій Панков (37,75%). Обидва самовисуванці, повідомляє територіальна виборча комісія.
Фаворит перегонів Олександр Гончаренко вважається протеже чинного Народного депутата Максима Єфімова, за неофіційною інформацією вони обидва знайомі практично з дитинства.
Місця в міськраді Краматорська розподілилися наступним чином:
• «Опозиційна платформа — За життя» — 33,08% (14 місць)
• «Команда Максима Єфімова Наш Краматорськ» — 26,12% (12 місць)
• «Партія миру і розвитку» — 10,8% (5 місць)
• «Європейська Солідарність» — 7,79% (4 місця)
• «Слуга народу» — 6,27% (4 місця)
• «Партія Шарія» — 5,91% (3 місця)
Примітно те, що раніше повідомлялося про зняття своїх кандидатур 14 представників партії Шарія в Краматорську.
Також цікавим є той факт, що одним з новоспечених депутатів в Краматорській міськраді став 19-и річний син нардепів від ОПЗЖ Наталії Королевської та Юрія Солода Ростислав Солод. Головними пунктами в передвиборчій програмі юного депутата були розвиток цифрових технологій і підтримка молоді в місті.
Маріуполь
Результати виборів в Маріуполі виборча комісія оголосила 2 листопада.
Стало відомо, що чинний міський голова Вадим Бойченко обраний на другий термін. За нього віддали голос 64,57% виборців.
Точної інформації про те, хто пройшов до Маріупольської міськради немає. За попередніми даними, п'ять партій подолали п'ятивідсотковий бар'єр. І скандальна «Партія Шарія» виявилася в топ-3.
Блок Вадима Бойченка — за нього віддали голоси 41,69% виборців
ОПЗЖ набирає 33,99%
«Партія Шарія» — 7,90%
За «Силу людей» віддано 6,2% голосів
за «Слугу народу» — 5,10%
Оскаржити результати виборів в Маріуполі хоче партія ОПЗЖ. З цією метою представники даної політсили подали позов до Донецького окружного адміністративного суду. У ОПЗЖ стверджують, що мали місце махінації з перекиданням голосів.
«Було визначено, що районна комісія на десятках дільниць “перекинула” частину голосів “Блоку Вадима Бойченка” і партії “Слуга народу”, яку в Маріуполі очолює найближча соратниця і заступниця чинного мера Бойченка — Ксенія Сухова», — запевняють в ОПЗЖ.
У партії стверджують, що в підсумковому протоколі територіальної виборчої комісії також міститься ряд неточностей.
У зв'язку з цим Територіальна виборча комісія не може оголосити результати виборів. Для цього повинен завершитися судовий процес.
Бахмут
У Бахмуті мером сьомого разу став Олексій Рева, набравши 77,99% голосів. Він займає пост міського голови з 1991 року.
До міськради пройшли чотири партії:
«Порядок» (15 місць),
ОПЗЖ (11 місць),
«Слуга народу» (9 місць) і
«Опоблок» (3 місця)
При цьому, за інформацією Дениса Казанського, до Бахмутської міськради пройшов ексрегіонал, депутат трьох скликань Верховної Ради, а нині член ОПЗЖ Владислав Лук'янов.
Цей політик відзначився тим, що у квітні 2014 року брав участь у захопленні міськвиконкому в Харцизьку. Він також підтримував референдум щодо відділення Донбасу від України та виступав на мітингах під прапорами донецьких бойовиків.
Добропілля
У місті Добропілля переміг скандальний чинний міський голова Андрій Аксьонов.
Даний чиновник відомий тим, що він перебуває під слідством. Аксьонова звинувачують в підробці документів і заволодінні бюджетними коштами.
Також скандал, пов'язаний з ім'ям Андрія Аксьонова, розгорівся влітку 2017 року. Тодішній місцевий депутат Микола Стрепоченко заявив, що Аксьонов їздить до окупованого Росією Криму.
У тому ж році народний депутат Дмитро Лубинець повідомив журналістам Радіо Свобода, що Андрій Аксьонов звернувся до окупаційної влади Криму та отримав російський паспорт. На цю мить чиновник відстоює свою невинність в суді.
Покровськ
У сусідньому з Добропіллям Покровськом вдруге мером став Руслан Требушкін. Примітно, що зараз він є чинний народним депутатом.
До кар'єри в Покровське, у 2010 році чиновник перемагав на виборах в Мирнограді. У 2015-му його вже обирали головою Покровська, але у 2019-му Руслан Требушкін пішов до Верховної Ради від Опоблоку.
Обов'язки мера спочатку виконувала Ірина Сущенко, а потім молодший брат Руслана — Олексій. Під час передвиборчої кампанії Руслан Требушкін встиг перехворіти на коронавірус, але в день виборів оголосив про своє одужання.
Нові обличчя
Якщо в описаних вище громадах чинні голови втрималися у своїх кріслах, то є міста, де керівники змінилися.
Лиман
Так в місті Лиман на зміну багаторічному мерові Петру Цимідану (він лише трохи поступається за «стажем» Бахмутському голові Реві) прийшов фермер Олександр Журавльов, який обирався від партії «Порядок».
Попередній голова Лиману Петро Цимідан у 2018 році звинувачувався у вказівці неправдивої інформації в декларації про доходи та пошкодженні територій, взятих під охорону держави.
Слідство встановило, що у 2016 році Петро Цимідан вказав, що його річний заробіток склав лише близько 140 тисяч гривень зарплати на посаді міського голови. Водночас лише через банківські картки мера пройшло понад мільйон гривень. Тоді Цимідан не вказав належні йому готель «Зоря» вартістю понад півтора мільйона гривень, придорожнє кафе «Колиба» вартістю понад півмільйона гривень, будинок і 15 земельних ділянок.
У 2017 році Слов'янський міський суд наклав арешт на майно ексмера.
Святогірськ
У Святогірську посаду міського голови прийняв 30-річний переселенець з Донецька, член ОПЗЖ Володимир Бандура зі 32% голосів. Новий міський голова родом з Дзержинська, але в 17 років переїхав до Донецька. Після окупації переїхав до Святогірська.
Варто нагадати, що Центральна виборча комісія ухвалила не проводити вибори депутатів сільських, селищних, міських рад та відповідних голів в 18 територіальних громадах Донецької та Луганської області.
Рішення ЦВК обґрунтувала наданими висновками та рекомендаціями від військово-цивільних адміністрацій Донецької та Луганської областей.
За словами керівника Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Кириленка в даних населених пунктах є загроза безпеки та спокійного перебування уздовж лінії розмежування, через це і прийнято відповідне рішення ЦВК.