Тимчасове житло для переселенців у регіонах: стан, прогрес, поради владі
В Україні будується фонд тимчасового житла для вимушених переселенців. «Східний варіант» розповідає, як це відбувається.
Майже 2 тисячі вимушених переселенців просто зараз потребують тимчасового житла. Але ця цифра відносна, оскільки досі існує проблема недостатньої поінформованості вимушених переселенців про можливість отримати тимчасове житло.
У цій статті ми розповімо, які ще існують проблеми в Україні з тимчасовим житлом, кому вдається його отримувати, і що радять центральній владі експерти, які досліджують це питання.
Трохи цифр
На обліку громадян, які потребують тимчасового житла, перебувають 1996 вимушених переселенців. Це офіційна цифра, але не показова, каже керівниця офісу БФ «Право на захист» в Дніпропетровській та Запорізькій областях Мирослава Сущенко. Часто, за її словами, люди не здогадуються про можливість отримати тимчасове житло.
«Рівень обізнаності ВПО наразі є недостатнім. Згідно зі звітом національного моніторингу МОМ за червень 2020 року, тільки 42% внутрішньо переміщених осіб чули про житлові програми, які передбачають надання житла на вигідних умовах. При цьому серед людей віком старше 60 років цей показник менший — 32%» — наголосила Мирослава Сущенко.
В черзі за постійним житлом набагато більше людей — 21,5 тисяч ВПО. Це, здебільшого, люди, які є фінансово спроможними, аби купити квартиру в кредит за пільговою кредитною ставкою.
За програмою «Доступне житло» в черзі стоїть близько 11 тисяч ВПО. Тоді як майже 80 тисяч людей під час оформлення довідки ВПО зазначили, що вони потребують розв'язання житлової проблеми.
Ситуація з житлом для ВПО загалом в Україні виглядає не райдужною, але якщо для фінансово спроможних людей бодай є програми, що дозволяють купити житло в кредит, то для малозабезпечених, каже Мирослава, ситуація ще гірша.
«Як варіант виходу із ситуації, є всесвітньо відомий механізм створення фонду саме тимчасового житла для ВПО», — зазначила Мирослава Сущенко.
Фонд тимчасового житла: як це працює
Німецький банк KfW, відомий тим, що фінансує пільгові кредити для ВПО під 3%, також реалізує в Україні корисний для ВПО проєкт «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури». Впроваджує його Український фонд соціальних інвестицій.
Завдяки проєкту в підконтрольних районах Луганської та Донецької областей, а також в Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях створюється тимчасове житло для ВПО. Крім цього, за кошти банку також ремонтують школи та садочки у тих громадах, які приймають ВПО.
Заступник виконавчого директора Українського фонду соціальних інвестицій Олег Овчінніков зазначив, що завдяки проєкту в Україні з’явилося 18 житлових об’єктів для ВПО та 800 житлових місць.
Аби людям і громадам було простіше розібратися з умовами проєкту і скористатися ним, благодійний фонд «Право на захист» протягом 20 місяців проводив свою програму. Фахівці консультували представників місцевої влади, громадських активістів та самих вимушених переселенців.
В програмі брали участь 11 громад. Серед них — Новоайдарська ОТГ, міста Сєвєродонецьк та Кремінна Луганської області. А Донеччину представляв Маріуполь.
«Завдяки тому, що міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій розпочало програму субвенцій із закупівлі житла для ВПО, питання створення місцевих житлових фондів стало досить актуальним. Такі програми необхідні для того, щоб встановлювати правила, за якими громади будуть обирати, хто має отримати житло, встановлювати критерії та черговість.
А також процедуру подання документів і проходження відбору. Ці правила ми допомагали створювати у громадах. У співпраці з агенством ООН у справах біженців ми допомогли ще 21 громаді розробити документи необхідні для закупівлі тимчасового житла для переселенців та податися на програми», — зазначив президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін.
За його словами, громади змогли закупити житло на більш ніж 14 млн гривень.
Що треба покращити
Експерти, які займаються питанням соціального житла для ВПО, відзначають, що малими кроками, але деякі громади рухаються в напрямку побудови фонду соціального житла. Здебільшого це відбувається за кошти міжнародних партнерів.
Фахівці зібрали найголовніші поради до центральної влади щодо того, як прискорити цей процес:
- Більш чітко уявити кількість ВПО, їх потреби та проблеми. Експерти радять розробити та запровадити механізм оцінки потреб ВПО у забезпеченні житлом, включивши відповідні дані до Єдиної інформаційної бази даних.
- Створити регіональні, місцеві програми, які стосувалися б виключно ВПО та щороку передбачати кошти в обласних та місцевих бюджетах на їх реалізацію.
- Більше інформувати місцеву владу про те, що вона може брати участь в проєктах міжнародної технічної допомоги та створювати житловий фонд для ВПО.
- Інформувати самих ВПО про існуючі житлові можливості.
- Зобов'язати місцеву владу інформувати людей про те, що їх знімають з обліку осіб, які потребують тимчасового житла. Для цього потрібно розробити правила: в які терміни і яким чином влада має повідомляти людину про це.
- Дозволити людям брати участь у конкурсі на отримання житла фондів для ВПО навіть без реєстрації у відповідній громаді.
І наостанок кілька корисних контактів для громад, які зацікавлені в створенні такого фонду.
Інформацію про проєкт українського фонду соціальних інвестицій можна знайти ТУТ.
Гаряча лінія фонду — +38 (044) 356-65-50
Контакти БФ «Право на захист» — ТУТ