
Український Нью-Йорк на лінії фронту. Чим живе селище під час війни
З моменту повномасштабного вторгнення Нью-Йорк на Донеччині перебуває під інтенсивним обстрілом російської армії. Як живе селище зараз — “Східний варіант” дізнався у місцевих жителів
Знову у Нью-Йорку на Донеччині обстріли та руйнування. Не минає й дня, щоб це невелике селище у Бахмутському районі Донецької області не потрапило у зведення наслідків російської військової агресії.
З 24 по 26 червня Нью-Йорк серед інших міст Донецької області зазнав обстрілів, що призвело до загибелі двох людей. Ще одна людина поранена. Не говорячи вже про зруйноване житло мирних жителів та інфраструктуру селища.

Майже за тиждень до того, 21 червня, російські окупанти здійснили авіаудар по Нью-Йорку. Тоді було зруйновано місцеву лікарню та приватні будинки. Одна людина загинула й одна була поранена.
А ще рік тому селище обговорювали не лише в Україні, а й за кордоном. Адже тоді йому повернули історичну назву Нью-Йорк. Так воно називалося з моменту заснування і до 1950-х, коли під час холодної війни його перейменували на Новгородське.

У селищі активно розвивалися громадські ініціативи. Активісти та громадські організації працювали над розвитком культури, відроджували історичну складову українського Нью-Йорка.

Лише минулого року у Нью-Йорку відкрився історико-культурний хаб, пройшов літературний фестиваль. Це при тому, що Нью-Йорк став прифронтовим селищем з перших днів війни 2014 року — зовсім недалеко тимчасово окуповані території так званої “днр”.
З початком широкомасштабного вторгнення росії ситуація погіршилася.

“Гуманітарна ситуація складна. Немає газу, люди готують їжу просто у дворі. Вода зараз також рідкісне явище. Воду підвозять. Подача електрики нестабільна, постійні перебої”, — розповідає місцева активістка Христина Шевченко.
Її громадська організація “Ініціативна молодь українського Нью-Йорка” займалася різноманітними соціальними проєктами. Сьогодні майже всі її члени виїхали з міркувань безпеки. Допомагають гуманітарною допомогою, але це не завжди вдається.
“Ми передавали й продукти, і побутову хімію, і ліки. Ось зараз немає можливості найняти машину, бо просто немає грошей на це. Наприклад, якщо найняти фуру, то це коштуватиме 12 тисяч гривень”, — пояснює Христина.

До відкритої російської агресії в українському Нью-Йорку жили близько 10 тис. жителів. Нині із селища, за словами місцевих жителів, виїхало понад дві третини населення.

“Банки, аптеки не працюють. Електрика є лише у центральній частині селища. У приватному секторі дуже багато руйнувань. Люди виїжджають, але до самого Нью-Йорка переїжджають зараз із навколишніх сіл. З Верхньоторецького, Пантелеймонівки, Олександрополя (колишньої Розівки – ред.). Нині там частково сіра зона, частково під окупацією”, — каже голова ГО “Студія громадських жіночих ініціатив” Тетяна Красько.
При цьому Тетяна додає, що централізована евакуація із селища розпочалася лише нещодавно. До цього жителям Нью-Йорка доводилося самостійно діставатися центру громади Торецька, і там уже сідати на безплатний автобус.

“Але проблема в тому, що вже понад місяць не ходить громадський транспорт. Перестав ходити, коли почалися інтенсивні обстріли. Тому своїм ходом більшості людей дістатися Торецька було складно. Лише після того, як люди почали обурюватись, дзвонити на гарячі лінії, Торецька ВЦА почала надсилати евакуаційні автобуси”, — розповідає Тетяна.
Наразі транспорт для евакуації подається до селища. Але залишаються складнощі з гуманітарною допомогою.
“Переважно її видають у Торецьку. До Нью-Йорка привозять рідко. А таксі до Торецька коштує 600 гривень. Не кожен може собі дозволити за такі гроші поїхати по гуманітарку. Тим більше, що залишилися здебільшого пенсіонери”, — каже Тетяна.

Проте інформація про надання гуманітарної допомоги регулярно публікується на сторінці Торецької ВЦА у фейсбук, а також у місцевих групах Нью-Йорка, завдяки чому люди все ж таки можуть оперативно знаходити інформацію про можливість отримати продукти чи інші види гуманітарки.
“Східний варіант” звернувся до Торецької ВЦА з проханням прокоментувати ситуацію з евакуацією та видачею гуманітарної допомоги мешканцям Нью-Йорка.
З початку квітня окупанти зосередили свої зусилля на сході України, повідомляв Генштаб України. Можна сказати, що це був початок повномасштабної битви за Донбас.

Саме з того часу міста Донеччини почали зазнавати масованих артилерійських та ракетних обстрілів з боку росії.
Регулярно голова області Павло Кириленко у своєму Телеграм-каналі повідомляє про обстріл міст Донецької області.
Станом на 25 червня з початку відкритого вторгнення в Україну в Донецькій області зафіксовано 534 жертви російських окупантів та 1368 поранених. Більше десятка з них — жителі Нью-Йорка.
На сьогодні жителі селища намагаються згуртуватися перед обличчям небезпеки. Вони допомагають працівникам ДПЕК ремонтувати електромережі, по черзі їздять у Торецьк за гуманітарною допомогою.
У таких умовах важливо вчасно отримувати всю необхідну інформацію про гуманітарку, що приходить, або інші види допомоги, яку можна отримати в самому Нью-Йорку або Торецьку. Наприклад, інформацію про евакуацію.
Для цього існують кілька груп у соціальних мережах:
- Смт Нью-Йорк Торецька міська громада
- Ініціативна молодь українського Нью-Йорка
- Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Крім того, жителі Нью-Йорка активно обмінюються інформацією у Вайбер-групах: “Нью-Йоркська громада” та “Підтримка у Нью-Йорку є”.
Для того, щоб отримати запрошення в них, можна звернутися до Тетяни Красько та Христини Шевченко
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.