
"Щоб усі були нагодовані у цей складний час": як волонтери зі Слов’янська організовують громадські їдальні
Вже майже 11 місяців у Слов'янську на Донеччині працює соціальна їдальня, яку організували місцеві волонтери. А ще – вони заснували соціальне підприємництво у Львові, яке вже вийшло на самоокупність. Східний Варіант дізнався, як зараз працює їдальня у Слов’янську і чим соціальний бізнес у Львові допомагає переселенцям
Володимир Касаткін родом зі Словʼянська. У 2020 році заснував громадську організацію “Єдність чеснот” з метою захисту прав громадян, а також допомога усім нужденним. Після початку повномасштабного вторгнення волонтери організації організували громадську їдальню у Словʼянську, щоб у непростий час підтримувати малозахищені верстви населення. Зараз ще одна така їдальня для ВПО зʼявилась у Львові.
“Східний Варіант” дізнався, як проходить допомога людям та хто може отримати безплатний обід
Бажання допомагати людям обʼєднало небайдужих
У 2020 році громадська організація “Єдність чеснот” була створена невеликою групою небайдужих людей, які дуже хотіли допомагати іншим. Цільовою аудиторією стали матусі з маленькими дітьми переважно з малозабезпечених верств населення, у тому числі одинокі матері та діти з багатодітних родин.
“Ми заснували ініціативу і створили волонтерську мережу по всій Україні. Нам надсилали дитячий одяг. Бо діти дуже швидко виростають, а речі в гарному стані. І ми забезпечували одягом і взуттям родини Словʼянської громади, які цього потребували. Це було до повномасштабного вторгнення”, – розповідає голова ГО “Єдність чеснот” Володимир Касаткін.

У організації були й інші проєкти. Наприклад, виготовлення власним коштом ходунків для пенсіонерів. Та повномасштабна війна внесла корективи у діяльність.
Під час війни створили їдальні, щоб підтримувати людей
Володимир розповідає, після початку повномасштабного вторгнення багато мешканців Словʼянська опинились у скрутних умовах. Люди втратили роботу, грошей стало менше, тому постало питання, як можна їм допомогти у цей складний час.
“Ми написали проєкт. Нам його затвердили, допомогли міжнародні організації, давали кошти, їжу. Місцева влада надала нам приміщення. І ми створили безплатну їдальню для дітей у Словʼянську”, – пригадує Володимир Касаткін.

Їдальня працює майже одинадцять місяців. Там продовжують працювати волонтери – мешканці міста, які залишились для допомоги своїм співгромадянам. Протягом цього часу у роботі їдальні допомагали чеська організація “Людина в біді”, міжнародний фонд “Відродження”, Українська освітня платформа та інші.
Коли з’явилась загроза наближення фронту безпосередньо до Словʼянська влітку минулого року, було ухвалене рішення про евакуацію членів громадської організації “Єдність Чеснот”. Володимир виїхав з дружиною до Львова. Їдальня у Словʼянську ж продовжила працювати.

Та на новому місці Володимир з іншими волонтерами не сиділи без діла. Через деякий час вдалось винайняти велике приміщення та створити ще одну громадську їдальню у Львові для дітей ВПО.
Повноцінний обід для дітей та їхніх батьків
З початку роботи їдальня у Слов’янську приймала тільки дітей та їх батьків з малозабезпечених верств населення. Після масової евакуації з міста виїхали майже всі діти. Тоді вирішили надавати допомогу усім мешканцям.
“Не потрібно було ні документів, ні довідок. Людина прийшла – її нагодували. Таким чином ми працювали пів року”, – розповідає Володимир.

Після успіхів ЗСУ на Ізюмському та Лиманському напрямках, ворог відійшов від Слов’янська. Після початку опалювального сезону до міста масово почали повертатись люди, яким не вдалося пристосуватись до нового місця проживання. Кількість мешканців збільшилась, тому в їдальнях знову почали годувати тільки дітей з їх батьками.

Зараз з питань безпеки їдальня у Слов’янську працює “на виніс”. Волонтери працюють кожен день, готуючи різні страви. Люди приходять зі своїм посудом, щоб отримати обід та віднести його додому. Додатково люди можуть взяти обід своїм маломобільним родичам чи сусідам, у яких немає змоги дістатися їдальні самостійно.
Кожен може отримати комплексний обід, який складається з першої, другої страви, а також чаю чи узвару.
“Діти для нас завжди номер один. Та інших нужденних ми завжди готові прийняти. Єдине, зараз виключили зі списку пенсіонерів. Звичайно, вони були дуже незадоволені. Але ми сказали: вибачте, дітям не вистачає”, – говорить Володимир Касаткін.
Їдальня у Львові стала соціальним підприємством
У їдальні Львова обід можуть отримати усі діти ВПО, а також їхні батьки. Зараз організатори вийшли на рівень самозабезпечення шляхом заснування соціального підприємництва. З міжнародною службою доставлення Glovo був укладений договір, за яким їдальня забезпечує обідами працівників офісів та підприємств Львова. Зароблені кошти спрямовують на розв'язання соціальних проблем, як, наприклад, годування дітей ВПО.

“До нас прийшов запит від переселенки з Бахмуту. Вона зараз у селі Журавно Львівської області. Вона вчителька фортепіано. Пожалілася, що там у них поганий інструмент для дітей переселенців. Ми порадились, та з грошей соціального підприємництва придбали їм дуже гарне фортепіано”, – розповідає Володимир.

Зараз їдальня у Львові продовжує працювати як соціальне підприємництво, у Слов’янську – для усіх дітей та малозабезпечених верств населення. Волонтери ГО “Єдність чеснот” таким чином намагаються підтримати якомога більше людей у цей складний час.
Дізнатися адреси чи більш детальну інформацію про роботу їдалень у Слов’янську можна через гарячу лінію міської ВЦА:
- 099 539 78 67
- 066 284 92 85
- 095 841 80 82
Якщо у вас є можливість чи бажання допомогти організації в їх діяльності, ви можете скористатися цими реквізитами:
Картка ПУМБ 5355 2802 1022 9769
***
Читайте також: "Просування можуть бути з будь-якого напрямку": Вадим Лях про ситуацію у Словʼянську та загрозу наступу ворога
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.