"Ми втратили вже вісім волонтерів". Як працює центр "Все буде добре", що евакуює людей зі сходу
Волонтери — друга армія країни, що надійно закриває тил, доки наші захисники й захисниці боронять суверенітет України. І мова не тільки про тих, хто збирає на потреби нашої армії, а й про тих, хто допомагає українцям евакуюватися і забезпечує продуктами та медикаментами у найскладніший час.
Ярослав Бойко — волонтер та голова правління громадської спілки «Асоціація гуманітарний центр “Все буде добре”». З початку повномасштабного вторгнення ця організація доставила тисячі тонн гуманітарної допомоги у найгарячіші точки сходу України.
Також організація евакуює людей з Донеччини та Луганщини. Іноді людей забирають з таких місць, куди не доїжджають інші організації.
Східний Варіант розповідає, які зусилля вкладають волонтери у свою справу, чому важливо допомагати та чи вистачає ресурсів у гуманітарних організацій.
У штовханині під час евакуації люди ламали кінцівки
В перший день повномасштабного вторгнення росії Ярослав Бойко створив спільний чат у Viber, де зібрав голів громад, керівництво Донецької обласної військово-цивільної адміністрації та представників громадських організацій. У чаті координувалася робота з евакуації мирного населення із зони бойових дій.
«25 лютого я зідзвонився з Укрзалізницею і перший евакуаційний поїзд у нас пішов 26 лютого. Тоді ж ми вийшли координувати посадку людей на потяги», — каже Ярослав Бойко.
Потягами з Краматорську вдалося евакуювати 140 тисяч людей. Серед них не лише мешканці міста, а й жителі інших населених пунктів Донеччини. Краматорськ був обраний не випадково. Місто має великий залізничний вокзал і вигідну логістичну розв’язку.
Організувати процес було непросто, оскільки евакуація в умовах воєнного стану сильно відрізняється від посадки на потяг у мирний час.
«Ми розписували час подачі потягу, кількість вагонів, кількість вагонів для людей з інвалідністю. Коли на вокзалі 7-10 тисяч людей, дуже важко посадити людей на потяг. У штовханині люди ламали руки та ноги, були й смертельні випадки. Тому координація була вкрай необхідна. Це величезна робота», — пояснює Ярослав Бойко.
У день, коли російські окупаційні війська обстріляли залізничний вокзал Краматорська, Ярослав сам був неподалік. Він разом з американськими партнерами саме від’їхав від вокзалу, коли стався обстріл. Почувши це, вони одразу повернулись на вокзал, щоб допомогти ліквідувати наслідки обстрілу. Побачене вразило всіх.
«Там була величезна кількість поранених і загиблих людей. І спочатку не було зрозуміло, де поранені, де загиблі, де ті, хто втратив свідомість. Була плутанина. Добре, що там були працівники Червоного Хреста і медики, а згодом швидко під’їхала поліція і МНС. Завдяки цьому вдалося багатьом допомогти. Кількість загиблих могла б бути більшою, якби одразу не була надана така ефективна перша допомога пораненим», — вважає Бойко.
Допомагають не лише пільговим категоріям громадян
Організація «Все буде добре» співпрацює з однією з найбільших у світі організацій у сфері забезпечення продовольчих потреб населення — World Central Kitchen. Продукти транспортують із заходу країни на схід залізницею, оскільки це значно економічніше. За тиждень це від 5 до 10 вагонів і приблизно 300 тонн гуманітарки.
На Донеччині продукти потрапляють у логістичний хаб, де волонтери формують продуктові набори — у середньому за день це 5 тисяч пакетів. Також їжу забирають представники територіальних громад, а потім роздають набори на місцях.
«Наші так звані продуктові менеджери контролюють видачу, оскільки ми розуміємо, що гуманітарна допомога — це ласий шматок для багатьох. Але ми працюємо для людей. Хочемо, щоб допомога була надана тому, хто її потребує. Тому ми моніторимо пункти видачі, також процес контролюють державні органи», — підкреслює Ярослав Бойко.
Зараз організація «Все буде добре» має 12 власних пунктів видачі гуманітарної допомоги, але забезпечує продуктами й інші пункти, створені органами місцевого самоврядування.
«На сьогодні ми забезпечуємо, напевно, практично всі громади Донецької і Луганської областей, в тому числі деякі окуповані. Останній раз ми забезпечили 33 населених пункти, не враховуючи селищ», — пояснює Ярослав.
Часто ресурси гуманітарних штабів, створених органами місцевого самоврядування, розраховані лише на певні категорії населення: люди з інвалідністю, люди похилого віку і так далі. Але на Донеччині й Луганщини багато людей втратили роботу і не мають змоги зараз себе забезпечувати. «Все буде добре» допомагає і таким людям.
Забирають звідти, звідки важко вибратись
Волонтери їздять у гарячі точки на мапі областей, включаючи Сєвєродонецьк, за який зараз ведуться важкі бої. Іноді волонтери проїжджають навіть на окуповані території, де гуманітарна ситуація вкрай важка, а артилерія стоїть у полі біля дороги, що постійно прострілюється.
«Як керівник, я не можу ризикувати життям своїх волонтерів, навіть тих, хто сам виказує бажання їхати. За цей проміжок часу ми втратили 8 людей — троє водіїв утримуються в Маріуполі, двоє волонтерів загинуло на Краматорському залізничному вокзалі під час обстрілу, ще по одній людині загинуло у Рубіжному і Сєвєродонецьку. І один керівник нашого осередку у Троїцькому загинув у бою», — каже Ярослав.
Всупереч російській пропаганді, яка намагається переконати, що Україна завжди була розколота, а жителі заходу ніколи не опікувалися долею жителів сходу, Ярослав підкреслює, що серед його волонтерів є люди з заходу країни. Вони відчайдушно намагаються прорватись під обстрілами туди, куди невзмозі дістатись офіційна евакуація, організована владою.
«Зокрема, у Берестовому (Бахмутський район) вони вивезли понад 650 людей, а потім, коли офіційна влада вже не змогла евакуювати нікого, забрали ще 200 людей», — пригадує Ярослав.
Загалом автобусами їм вдалося евакуювати близько 260 тисяч людей.
Втім, вмовити евакуюватись вдається далеко не всіх. Ярослав з гіркотою визначає, що благими намірами забезпечити людей харчами й медикаментами вимощена дорога у пекло.
«Бойові дії розвиваються не так, як нам хотілося б. Лінія фронту наближається, атаки посилюються. Люди, що залишаються у містах і мають можливість регулярно отримувати “гуманітарку”, вважають, що у підвалі вони у безпеці», — каже Ярослав.
Люди переживають за своє майбутнє на новому місці після евакуації, адже доведеться шукати нову роботу і чимось платити за житло.
Потреби ростуть, а ресурси виснажуються
Йде вже четвертий місяць з початку повномасштабного вторгнення. За цей час хвиля ВПО зменшилася, але Ярослав вважає, що Україні варто підготуватися до третьої хвилі внутрішньої міграції. При цьому, ресурсів вже не вистачає не те що у держави, а й у різних гуманітарних організацій.
«Раніше я міг закупити топлива на 300 тисяч гривень на день, а зараз я вже насилу можу дозволити собі купити топлива на 30-50 тисяч. Наші ресурси вже виснажені», — наводить приклад Бойко.
Зараз, на його думку, ситуація з гуманітарною допомогою важка, але контрольована. Але якщо буде пошкоджена залізниця у Донецькій області, то волонтерам доведеться вигадувати нові шляхи доставки гуманітарної допомоги.
«Зараз на тиждень витрачається вже понад 3000 тонн бензину на логістику. Якщо, наприклад, нам доведеться переїхати у Дніпро, то мені знадобиться в три рази більше коштів, ніж зараз», — пояснює Бойко.
Нестачу ресурсів відчуває вся країна. Гуманітарним і благодійним організаціям доводиться знаходити все нові й нові джерела для допомоги переселенцям.
Втім поки що завдяки завзятості українців все тримається на плаву. А виклики, що кидає війна, наші люди сприймають з готовністю. Наприклад, для того, щоб спростити роботу волонтерських штабів, програмісти розробили програму, яка дозволить відслідковувати, хто і коли отримав гуманітарну допомогу.
«У нас дуже крута програма і дуже проста у користуванні. В ній зможуть зареєструватись волонтери, і вони одразу ж отримають мінімальну і максимальну кількість видачі. За номером телефона отримувача можна буде відслідкувати, була ця доставка на дім чи ні. І це у майбутньому може допомогти у пошуку людей», — каже Ярослав.
Контакти для евакуації на Донеччині
🔸Краматорськ:
0660769398,
0994156554
(вивозять до Дніпра)
🔸Бахмут:
0954987615
🔸Слов'янськ:
099 539 78 67,
099 539 80 47,
099 539 80 48,
066 284 92 85
🔸Дружківка:
0954695707
🔸Соледар:
0507766862,
0669 283420
🔸Костянтинівська громада:
0934201883
🔸Миколаївка:
050 814 85 45
🔸Райгородський старостат:
0951778436
🔸Малинівський старостат:
095 698 98 18
🔸Рай-Олександрівський старостат:
095 820 94 80
🔸Часів Яр:
099 712 0359