Водопостачання Слов'янська. Озеро питної води та сумна історія, яку хочеться розповісти
З 10 кубометрів води, що поставляються до міста, до кінцевого споживача доходить тільки 2-4 кубометри. Що відбувається і як будуть розв'язувати проблему — розібрався ВВ
Проблеми з водопостачанням — типова картина майже для всіх міст України. Навіть в Києві потреба заміни водоводів складає зараз 100 км на рік. Що вже говорити про периферійні населені пункти, де не вистачає ні коштів, ні кваліфікованих працівників.
Проблему з якісним постачанням води відчувають майже всі міста Донецької області, але Слов'янськ в цьому переліку посідає особливе місце.
Оазис, який не радує око
Яскравий приклад теми проривів водних мереж Слов'янська — великий витік води в кар'єрі біля мікрорайону Лісовий, де навіть цим посушливим літом не пересихало озерце, яке підживлює вода з дірявих трубопроводів.
Контраст між висохлим і вигорілим кар'єром — стометрова смуга буйної соковитої зелені з майже лісовим струмком, який за літні місяці наповнив повноцінне озеро.
У ньому вже купалися і люди, і домашні тварини.
Там і зараз, як на початку червня, зеленіє трава і квітнуть польові квіти.
Місцеві жителі навіть раді, є де у вересні влаштувати пікнік серед буйної зелені, типової для початку літа.
Варто відзначити, що останнім часом це явище почало набувати загрозливих масштабів. Про великі витоки повідомляють жителі мікрорайонів Черевківка, Північний і т. д. Але найбільш «кричущий» порив розташований в кар'єрі мікрорайону Лісовий.
Комунальна автономія
Почати варто з того, що в кінці 2000-х років тодішній міський голова Слов'янська Валентин Рибачук прийняв рішення про виведення міськводоканалу зі складу обласного підприємства «Вода Донбасу» і створення на його базі внутрішньоміського комунального підприємства. Пояснювався такий хід тим, що в новому статусі «КП «Славгорводоканал» зможе отримати кредит міжнародного банку на реконструкцію інженерних вузлів і комунікацій.
Гроші у банку місто взяло, але нічого з обіцяного зроблено не було і зараз, крім власних фінансових проблем, водоканал Слов'янська змушений виконувати зобов'язання з виплати кредиту. Нині «Славгорводоканал» — найбільш збиткове комунальне підприємство міської ради.
З кожним роком проблема посилюється безперервним зносом трубопроводів, що призводить до збільшення проривів і втрат води. За різними даними, вони складають від 60 до 80%. Іншими словами, з 10 кубометрів води, що поставляються до міста, до кінцевого споживача доходить тільки 2-4 кубометри. Причому доходить послуга не до всіх. Верхні поверхи багатоквартирних будинків у своїх кранах бачать воду за графіком, найчастіше вночі, і те лише після того, як встановлять у своїх квартирах підкачувальні індивідуальні насоси.
Зовнішній вигляд цієї водойми з вкритими буйною рослинністю берегами, звичайно, дуже мальовничий, але насолоджуватися спогляданням цього оазису жителі Слов'янська, що потерпають від нестачі води, зі зрозумілих причин, не можуть.
Реакція влади
Коментуючи цю аварійну ситуацію, міський голова Слов'янська Вадим Лях сказав наступне:
«Мені відомо про те, що прориви в тому місці відбуваються протягом, напевно, трьох місяців. Можу сказати, що там провели ремонт, і на сьогодні теча вже усунена. Однак, у зв'язку з тим, що це проблемна ділянка, вирішили замінити 200 метрів труби. Гроші вже виділені, почалися тендерні процедури, і з 28 числа почнуться роботи.
Ці 200 метрів більш-менш розв'яжуть проблему водопостачання району Хлібозаводу і Педуніверситету.
Проблема цієї ділянки в тому, що вона велика і безвихідна, тобто коли трапляється прорив, а його не відразу видно. Великою мірою про проблему ми дізнаємося тільки тоді, коли хтось із відповідальних громадян побачить витік і повідомить водоканал», — говорить Лях.
За словами мера, найближчим часом планується також часткова заміна труб в центрі міста — біля пологового будинку, в районі курорту, на вулиці Челюскінців і на бульварі Пушкіна. Ці заміни міська влада планує здійснити до початку заморозків.
Гроші на вітер
Сьогодні стотисячний Слов'янськ щодоби отримує близько 30 тисяч кубометрів води. Дві третини цього обсягу закуповується у «Води Донбасу», але розраховуватися за це у міськводоканалу не вистачає засобів. Щоб уникнути колапсу, міськрада Слов'янська в останні роки реалізує програму фінансової підтримки підприємства, тобто просто перераховує йому гроші для розрахунків з постачальниками води та електроенергії.
Щомісяця на ці цілі виділяється близько 4 млн грн, які, як зізнаються самі чиновники просто «йдуть в трубу», адже на реконструкцію внутрішньоміських мереж з цих сум не потрапляє ні копійки.Спроби вирівняти фінансову ситуацію водоканалу шляхом підвищення тарифів на послугу (зараз тариф становить 30 грн з людини — авт.) позитивного результату не принесли. Навпаки, не отримуючи якісну послугу, слов'янці просто відмовляються оплачувати квитанції та борг населення водоканалу постійно зростає.
Тривалі обіцянки
Деякий час тому влада Слов'янська анонсували старт нового проєкту, який допоможе розв'язати проблему міського водопостачання. Суть полягає в тому, щоб максимально уникнути закупівель носія у «Води Донбасу». Проєкт передбачає будівництво нової фільтрувальної станції в мікрорайоні Північний і розширення системи водозабору з маякського водоводу. За попередніми розрахунками, це дозволить на 90-95% забезпечити місто власною водою і купувати у «Води Донбасу» тільки ту кількість, якої не вистачатиме. Вивільнені кошти обіцяють пустити на заміну зношених мереж, а тарифи на послугу зменшити.
Жителям міста, звичайно, дуже б хотілося вірити в здійсненність такого проєкт, але те, що його активно рекламують саме в період розпочатої передвиборчої кампанії, дуже сильно знижує до нього довіру людей. Адже подібні обіцянки вони слухають десятиліттями, а віз, як то кажуть, і нині там.