Виходу немає? Як відновити документи на нерухомість, які були втрачені під час війни
Куди звертатися, якщо документи на житло були втрачені під час повномасштабної війни? Що робити, якщо Бюро технічної інвентаризації не встигло евакуювати власні архіви? Та що робити, якщо нерухомість залишилася в окупації? Відповіді знає Східний Варіант
Сьогодні в Україні є порядок дій, як відновлювати втрачені документи на квартиру, приватну домівку тощо. Один з перших кроків – звернутися до місцевого Бюро технічної інвентаризації (далі – БТІ), яке займається основними питаннями щодо нерухомості. Але що робити, якщо БТІ згоріло до тла та не встигло евакуювати архіви? Східний Варіант дізнавався у юриста, як діяти у таких випадках та чи є надія повернути документи.
Як відновити документи на житло, яке знаходиться на підконтрольній території
Якщо ваша домівка знаходиться на підконтрольній Україні території та ви загубили документи про право власності, то їх точно можна відновити.
Перш за все слід відзначити, що документація на нерухомість – це технічний паспорт та правовстановлюючий документ (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування тощо). Головним з цих документів є саме правовстановлюючий документ. Наявність лише технічного паспорта не є доказом, що нерухомість належить людині.
У практиці України є три періоди реєстрації права власності на житло. Вони мають деякі відмінності.
Перший – це період до 2003 року. Дублікати документів на житло за цей час можуть знаходитись в архівах БТІ.
Другий – з 2003 до 2013 року. У цей період БТІ вели свій реєстр, у якому реєстрували право власності на обʼєкти нерухомого майна.
Третій – з 2013 року. З цього часу дані про отримане у власність майно містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що значно спрощує підтвердження права власності.
Для кожного періоду свій порядок дій для відновлення документів на житло.
📌 Перший. Якщо право власності на нерухомість оформлене до 2003 року
Цей період складний тим, що не було ніяких реєстрів, а право власності підтверджується наявними у власника оригіналами документів. Та що ж робити, якщо вони загубились?
Через БТІ відновити технічний паспорт, встановити реквізити втраченого документа, що підтверджує право власності, та отримати в БТІ довідку, що право власності дійсно було зареєстровано за таким-то договором чи такому-то свідоцтву права власності. Ця інформація повинна бути в інвентарній справі БТІ.
Після отримання довідки та реквізитів, треба шукати дублікат правовстановлюючого документа. Для цього треба звернутися до виконкому міськради за місцем знаходження житла, до нотаріуса або нотаріального архіву. І там шукати дублікат. Коли отримаєте дублікат, треба звернутися до державного реєстратора, який додасть відновлені документи до сучасного реєстру.
📌 Другий. Якщо людина втратила документи права власності на нерухомість, оформлену у період з 2003 до 2013 року
Якщо збереглися копії документів – це значно спрощує пошук. Тоді можна одразу звернутися до нотаріуса або нотаріального архіву.
Якщо копії не збереглися, то першою справою звертаємось до БТІ. Там може бути інформація про реквізити правовстановлюючого документа (це може бути дата, номер і видавник свідоцтва про право власності; дата договору, номер його реєстрації в реєстрі правочинів, прізвище нотаріуса, який його посвідчив тощо). Юрист БФ “Восток SOS” Олег Бордюг рекомендує отримати ще довідку БТІ про реєстрацію права власності. Вона буде страховкою на випадок, коли електронний реєстр БТІ не містить відомостей про зареєстроване за вами право власності.
Дублікат договору (договір купівлі-продажу, міни, дарування) можна отримати у нотаріуса, який посвідчував цей договір, або в державному нотаріальному архіві (якщо нотаріус припинив свою діяльність).
Після цього дублікат договору, технічний паспорт та довідка БТІ про реєстрацію права власності подаються державному реєстратору, який вносить до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про ваше право власності.
📌 Третій. Якщо право власності на майно оформилось після 2013 року
Цей варіант найкращий та найлегший. Право власності напевно зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Отже, у державного реєстратора або через додаток «Дія» можна отримати витяг з реєстру, який і є підтвердженням права власності на нерухоме майно.
Як відновити документи, якщо нерухомість на тимчасово окупованій території після 24 лютого 2022 року
Процес відновлення у такому випадку такий самий, як і на підконтрольних територіях. Але це у випадку, якщо БТІ та нотаріуси встигли евакуювати свої архіви. Тоді людині треба відшукати, куди саме перемістили архів та пройти усі зазначені вище дії.
Ситуація ускладнюється для мешканців тих населених пунктів, які були окуповані та сильно зруйновані на початку повномасштабної війни. Відповідно, частину архівів евакуювати не змогли. Так сталося з маріупольським БТІ. Начальниця комерційного підприємства “МБТІ – Маріупольська нерухомість” Надія Астаніна розповіла, що частину архівної інформації все ж встигли вивезти:
“Технічних паспортів, на жаль, немає взагалі. Вивезли частину архівної інформації саме щодо прав власності. Інша частина знаходиться в окупованому місті, їхня доля нам наразі невідома. Якщо маріупольці втратили документи, вони можуть звертатися до своїх центрів ЯМаріуполь. Там фахівці перевіряють, чи змогли вивезти їхню документацію, та допомагають з відновленням документів”, – розповідає Надія Астаніна.
Таким чином, для маріупольців, які втратили документи, які не були вивезені з міста, ще є шанс отримати до них доступ після деокупації. Це буде у разі збереження їх цілісності у Маріуполі.
Якщо ж з документами в окупованому місті щось трапилось, на жаль, відновити право власності майже неможливо, про це розповідає Олег Бордюг:
“Якщо у людини реєстрація право власності після 2013 року, то це шикарно. Його можна знайти у Державному реєстрі. Якщо ж право власності виникло з 2003 до 2013 року, то інформацію про реєстрацію права власності можна отримати з електронного реєстра БТІ. Після цього відомості внести до Державного реєстру речових справ на нерухоме майно на підставі оригіналу (дублікату) правовстановлюючого документа і технічного паспорта. Якщо оригінали документів втрачені та БТІ не встигло евакуювати архів, то ситуація складна, але не безнадійна. Треба отримати дублікат правовстановлюючого документа і замовити виготовлення технічного паспорта на житло”.
Це ж стосується і документів, які були оформлені до 2003 року. Якщо вони не збереглися у БТІ, то шанс відновити документи про право власності невеликий.
Річ у тім, що є випадки, коли людина взагалі не оформила право власності на будинок або не може отримати дублікати правовстановлюючих документів. Тоді треба звернутися до суду для встановлення права власності на нерухоме майно. Але Олег Бордюг каже, що цей правовий механізм на даний час практично не працює:
“Суди прискіпливо ставляться до самих об'єктів нерухомості. Особливо до тих, що не введені в експлуатацію. В судовому порядку людина не зможе визнати право власності, навіть якщо будинок був побудований її батьками, вони там проживали, є купа свідків, що це їхня власність і навіть є рішення виконкому про те, що ця земля виділялась батькам під забудову. На цей момент без змін у законодавстві та у судовій практиці вирішити це майже неможливо. Ми також стикаємось з такими ситуаціями, вони поки що не рухаються”.
Багато населених пунктів Донеччини та Луганщини зруйновані через війну, розв’язану рф. Та мешканцям тих міст та селищ, в яких встигли евакуювати архіви, буде легше відновити документи права власності. Якщо це ситуація, як у Маріуполі, то тут може бути складніше.
А поки що юрист дає рекомендації для тих, хто з якихось причин не оформив право власності на нерухоме майно, – зробіть це якнайшвидше. Якщо у когось документи право власності датовані до 2003 року – перенесіть їх до Державного реєстру, який працює з 2013 року. Так у нещасному випадку, якого нікому не бажаємо, ви зможете убезпечити себе, підтвердити право власності на житло та отримати компенсацію у разі його пошкодження або знищення в результаті військової агресії рф.
Нагадуємо, що безплатну правову допомогу вимушені переселенці можуть отримати в таких організаціях:
- “Восток SOS”. Номер гарячої лінії: 0 800 332 614 (безкоштовно). Viber: +38 099 710 48 72, +38 099 311 53 14. Telegram: +38 096 108 60 48
- “Донбас SOS”. Номер гарячої лінії: 0 800 309 110. Для отримання більш детальної юридичної відповіді можна заповнити форму.
- ГО “Право на захист”. Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90.
- Громадська спілка “Мережа правового доступу”. Отримати консультацію чи поставити питання можна через онлайн-сайт.
- Безоплатна правова допомога в Україні. Можна звернутися за телефоном 0 800 213 103.
***
Долучайтесь до "Спільноти Відновлення". Це — засноване “Східним Варіантом” ком'юніті незламних жителів сходу, які заново поставили на рейки свою діяльність у сфері бізнесу чи в громадському секторі. Люди, якими ми захоплюємось та про яких хочемо розповісти якнайбільшій кількості читачів. Бо такі історії варті вашої уваги та підтримки. Підтримайте створення таких історій — долучайтесь до Спільноти відновлення та підтримайте Східний Варіант донейтом.