Місцеві вибори 2020: хто побореться за депутатський мандат у міській раді Маріуполя
Пенсіонери-господарники, ностальгія по КПРС, пасивна політична кампанія... Хто йде в місцеву владу Маріуполя — дізнався «ВВ»
25 жовтня в Україні пройдуть місцеві вибори: українці обиратимуть міських голів, депутатів місцевих та районних рад. У Маріуполі на пост мера балотуються п'ять кандидатів, до міської ради — десять партій.
«Блок Вадима Бойченка»
Політична партія «Блок Вадима Бойченка» з'явилася навесні 2020 року. Її лідер — чинний міський голова Маріуполя Вадим Бойченко. Вперше був обраний міським головою на місцевих виборах у 2015 році. До цього не був пов'язаний з політичною діяльністю, працював топменеджером з персоналу та соціальних питань на меткомбінаті імені Ілліча, який входить до складу компанії «Метінвест» (частина СКМ Ріната Ахметова).
Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», «Блок Вадима Бойченка» готові підтримати 55,2% опитаних (серед тих, хто вже визначився з вибором і візьме участь в голосуванні).
Через зв'язок Вадима Бойченка з меткомбінатом, маріупольці вважають, що мер недостатньо дбає про екологію міста і не має прямого інтересу в тиску на меткомбінати. Нагадаємо, Маріуполь знаходиться на першому місці за індексом забруднення навколишнього середовища серед всіх міст України.
У своїй політичній агітації «Блок Вадима Бойченка» безпосередньо не зачіпає тему забруднення навколишнього середовища металургійними комбінатами. Передвиборчі гасла зосереджені навколо комфорту та здоров'я маріупольців, створення нових можливостей для бізнесу та молоді, що працює, найчастіше звучить слово «розвиток» і його похідні. У своїй піар-кампанії партія використовує елементи логотипу Маріуполя.
Значну частину списку партії «Блок Вадима Бойченка» складають чинні депутати Маріупольської міської ради, обрані у 2015 році від партії «Опозиційний блок». Серед них — директори шкіл, співробітники металургійних комбінатів Маріуполя, приватні підприємці, і голови громадських організацій. Нові обличчя в списку — голови ОСББ і кілька українських спортсменів. Серед них — стронгмен Олександр Лашин, на виборах до Верховної Ради у 2019 році обирався від «Радикальної партії Олега Ляшка».
Перша «десятка» партії виглядає так:
- Вадим Бойченко, міський голова Маріуполя
- Михайло Орліченко, глава Приморської районної адміністрації
- Микола Трофименко, проректор Маріупольського державного університету
- Оксана Гринько, глава правління ГО «Громадська ініціатива МБМ»
- Лариса Мамаєва, Маріупольська лікарня №1
- Костянтин Карнаух, позаштатний радник керівника ВАТ «Керамік»
- Анна Камаралі, директорка Територіального центру соціального обслуговування
- Едуард Єсаян, заступник директора з економіки та фінансів ДП «Маріупольський морський торговельний порт»
- Ніна Павлюк, голова правління ГО «З нами добрі серця»
- Лілія Борисенко, директорка ліцею-школи №48
«Слуга народу»
Перша в списку кандидатів — чинна заступниця міського голови Ксенія Сухова. Також раніше працювала на меткомбінатах міста.
Про те, що Ксенія Сухова балотуватиметься до місцевої ради Маріуполя від партії «Слуга народу», стало відомо на з'їзді партії в Слов'янську.
Маріупольці вважають, що участь Ксенії Сухової у виборах від «слуг» свідчить про те, що маріупольський осередок «Слуги народу» і «Блок Вадима Бойченка» не політичні конкуренти, а союзні партії.
«Слуга народу» виходила на власноруч організовані мітинги під заводоуправління металургійних комбінатів, вимагаючи поліпшити екологічну ситуацію в місті. У соціальних мережах маріупольці розкритикували цей крок, звинувачуючи «Слугу народу» в бездіяльності.
Люди писали, що оскільки у керівної партії є більшість місць у Верховній Раді, вони без труднощів можуть прийняти закон про посилення контролю за виконанням природоохоронних заходів та підвищення штрафів.
Партія веде політичну агітацію в «полі» — організовують громадські прибирання, висадку дерев, дитячі свята та благодійні акції. У соціальних мережах кандидат від партії Юрій Давиденко публікує власні розслідування про діяльність Володимира Клименка (кандидат в мери від «ОПЗЖ»).
Перша «десятка» партії:
- Ксенія Сухова, заступниця міського голови
- Олександр Халявинський, глава правління ОСББ
- Катерина Хліменкова, помічниця народного депутата
- Ярослав Кільдишев, підприємець
- Євген Матвєєв, директор ЦПМСД №2
- Євген й Березуцький, помічник-консультант народного депутата
- Павло Журавльов, підприємець
- Юлія Кириченко, головна спеціалістка відділу економіки та фінансів «Чорноморнафтогаз»
- Ірина Гоша, доцентка Маріупольського державного університету
- Юрій Давиденко, менеджер Центру розвитку стартапів 1991 Маріуполь
ОПЗЖ
Перший номер у списку — Володимир Клименко, заступник колишнього мера Маріуполя Юрія Хотлубея. На місцевих виборах 2015 року Клименко приєднався до партії «Наш край», лідером якої в Маріуполі був Юрій Хотлубей.
У своїх рекламних роликах і постах в соціальних мережах Володимир Клименко каже, що нинішня влада забула про проблеми маріупольців. На своїй сторінці він періодично говорить про екологічну проблематику Маріуполя.
У кількох ЗМІ неодноразово згадувалося, що Володимир Клименко — колишній чоловік Наталії Поклонської — колишньої прокурорки окупованого Криму. Сама Поклонська в інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону це заперечувала.
Другий номер у списку Максим Ткач, тимчасово безробітний. Активно веде сторінку в Facebook, крім звітів про діяльність партії, публікує меми та жарти про Комуністичну партію і політичну ситуацію в Білорусі.
Перша десятка партії виглядає так:
- Володимир Клименко, заступник генерального директора ТОВ «Спецмашавто»
- Максим Ткач, безробітний
- Костянтин Іващенко, генеральний директор ПрАТ «Азовзагальмаш»
- Яна Курилова, безробітна
- Вікторія Калачова, директорка маріупольської школи мистецтв «Зірки Приазов'я»
- Сергій Бурлаков, підприємець
- Вадим Істратов, директор ПП «Еко-буд»
- Євген Хармішев, підприємець
- Ірина Бодня, безробітна
- Наталя Сотникова, безробітна
«Сила людей»
«Сила людей»
Після місцевих виборів 2015 року до міської ради Маріуполя увійшли п'ять депутатів від партії «Сила людей». Фактично вони стали єдиною опозицією в міській раді, оскаржуючи рішення більшості депутатів в сесійній залі.
Хоча у своїй передвиборчій кампанії партія зачіпає інтереси підприємців і людей з інвалідністю, для багатьох маріупольців «Сила людей» асоціюється з боротьбою за екологію в Маріуполі. Лідер партії в Маріуполі Максим Бородін вперше заявив про себе на акції «Стоп смог!» у 2012 році, на яку прийшли близько 10 тисяч осіб. Протягом декількох років він і інші члени «Сили людей» критикували чинного мера Вадима Бойченка за лояльність до металургійних комбінатів міста.
Кілька разів Максима Бородіна звинувачували в тому, що «Метінвест» подарував йому машину з метою підкупу і створення «уявної опозиції», але він каже, що гроші на покупку взяті з сімейного бюджету. Також у 2019 році Бородіна звинувачували в приховуванні 1 мільйона гривень в декларації, які він отримав, перемігши у телепроєкті «Нові лідери», на реалізацію екологічних проєктів в українських містах. В результаті суд не побачив порушення в діях Максима Бородіна, було винесено виправдувальний вирок.
Партія веде агітаційну діяльність в соціальних мережах. У вересні партія організувала збір коштів, щоб внести грошову заставу на участь у виборах.
Перша «десятка» партії:
- Максим Бородін, підприємець
- Олег Харченко, підприємець
- Роман Амелякін, підприємець
- Катерина Сухомлинова, підприємиця
- Олена Золотарьова, підприємиця
- Юрій Тельбізов, директор ТОВ «Оріон»
- Дмитро Чичеров, голова ради громадської організації «Центр громадських ініціатив «Схiдна Брама»
- Кирило Вишняков, підприємець
- Вікторія Бахалова, вчителька школи № 7
- Наталія Акритова, начальниця відділу збуту та маркетингу ПП «Електрокомплект»
«Європейська солідарність»
Партія не веде активної політичної кампанії в Маріуполі. Кілька разів активісти партії роздавали продуктові набори нужденним сім'ям. У Facebook створена загальна для Донецької області сторінка політсили, де публікуються новини про партійну діяльність на Донеччині.
Перша «десятка» виглядає так:
- Єгор Сташенко, безробітний
- Тетяна Дубравіна, безробітна
- Олексій Михайленко, підприємець
- Юлія Гаспарова, підприємиця
- Олексій Попов, підприємець
- Сергій Сабадаш, слюсар меткомбінату «Азовсталь»
- Олена Рєпіна, безробітна
- Олег Момонт, підприємець
- Марина Муравська, лаборантка МДУ
- Анатолій Трішновский, доцент кафедри фізіології та патологічної фізіології Донецького національного медичного університету
«Наш край»
На місцевих виборах по всій Україні партія йде під гаслом «Сила господарників і професіоналів». У партійному списку з 36 кандидатів у депутати Маріупольської міськради 12 пенсіонерів і 9 безробітних.
Перший номер партії у виборчому списку, Михайло Клюєв, проживає в Києві. Кандидати від партії «Наш край», що проживають в Маріуполі, в меншості. В основному, в списку знаходяться жителі столиці та Київської області, кілька разів зустрічаються жителі Івано-Франківської та Харківської областей.
Лідер партії в Маріуполі, Михайло Клюєв балотується на посаду міського голови Маріуполя. Про нього відомо небагато: Клюєв — колишній заступник міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка. До цього в Маріуполі він кілька років очолював Маріупольське міське управління УМВС України.
Перша «десятка» партії:
- Михайло Клюєв, пенсіонер
- Едуард Білоконь, пенсіонер,
- Олександр Мінка, директор ТОВ «Дебют Перемога»
- Анастасія Амро, безробітна
- Ірина Кірєєва, методистка Національного університету харчових технологій
- Тарас Угрюмов, безробітний
- Володимир Зозуля, пенсіонер
- Наталія Українська, заступниця директора ТОВ «Інтер Марін»
- Богдан Тоценко, технічний оператор ТОВ «Павутина»
- Тетяна Новоселецька, підприємиця
«За майбутнє»
Очолює список кандидатів від партії «За майбутнє» одна з двох жінок-кандидаток на посаду міського голови Маріуполя. Юлія Башкірова — юристка, кілька років працювала в Центрі громадського контролю «Дій», де займалася аналізом роботи міської ради, також була регіональною представницею Уповноваженого ВРУ з прав людини в Донецькій і Луганській областях. Партія кілька разів виходила в Маріуполі на агітацію, роздавала газети та повітряні кульки.
Партію «За майбутнє» пов'язують з українським олігархом Ігорем Коломойським, але самі члени партії цей зв'язок заперечують.
Перша «десятка» виглядає так:
- Юлія Башкірова, юристка
- Антон Шаталов, голова благодійного фонду, підприємець
- Анжела Тимченко, голова ГО «Фонд «Довіра»
- Олександр Гуров, спортивний тренер
- Катерина Заіка, студентка
- Михайло Пуришев, підприємець
- Норайр Абраамян, директор ТОВ «Контакт Агро Послуги»
- Анастасія Шпак, фітнес-тренерка
- Геннадій Семенов, спортивний тренер
- Аліна Гавриленко, спортивна тренерка
«Партія Шарія»
Перший номер у списку партії — Христина Ходаріна, докторантка Національного університету «Одеська морська академія». До передвиборчої кампанії відома не була.
Переважно партія рекламує себе в соціальних мережах, а також проводить різні акції — висадка дерев, громадське прибирання, роздають квіти й кульки у свята і так далі.
Перша «десятка» партії:
- Христина Ходаріна, докторантка Одеської морської академії
- Олександр Олійник, 3-ий помічник капітана
- Олексій Рассказов, безробітний
- Олександр Тук, безробітний
- Аліна Бухалова, менеджерка з продажу
- Олександр Баландін, оператор МБЛЗ на меткомбінаті імені Ілліча
- Данило Овечкін, безробітний
- Максим Кондратенко, учитель школи №46
- Єлизавета Брьохова, безробітна
- Христина Рассказова, безробітна
«УДАР»
Партія не веде активної агітаційної діяльності. На сторінці партії в Facebook практично немає оновлень. Останнє датоване 18 вересня — це посилання на сайт партії. До цього на сторінці були репости привітання з Днем Незалежності та репости зі сторінки нардепа України від партії «Європейська солідарність» Артура Палатного.
Перша «десятка» партії:
- Інна Комісарова, директорка ТОВ «КАПІТАЛГІДРОІНВЕСТ»
- Владислав Комісаров, перекладач ТОВ «КАПІТАЛГІДРОІНВЕСТ»
- Андрій Шайхатдінов, завідувач кафедри Одеської морської академії
- Наталя Бухлал, старша викладачка кафедри Приазовського державного технічного університету
- Віктор Мєх, лікар
- Олександр Волков, тренер футбольної команди
- Ольга Волкова, секретарка селищної ради
- Анатолій Бутенко, голова громадської організації «Центр творчих ініціатив»
- Микола Рябченко, головний редактор газети «Домаха»
- Наталя Волкова, підприємиця
«Батьківщина»
Партія в Маріуполі не веде активної агітаційної діяльності. Остання згадка Маріуполя на сторінці в Facebook — привітання з 242-річчям міста.
Перша десятка партії:
- Дмитро Булава, директор ТОВ «Гіпромезом»
- Світлана Бесчетнікова, деканка факультету філології та масових комунікацій Маріупольського державного університету
- Світлана Ларіонова, начальниця відділу з організації виховно-соціально-гуманітарної роботи ПДТУ
- Андрій Кіор, генеральний продюсер «Адамаха фільм»
- Євген Мельник, підприємець
- Ігор Курильчук, директор адвокатського бюро «Курильчук і партнери»
- Іван Поляков, адвокат
- Сергій Смахтін, підприємець
- Валерія Шаповалова, юристка
- Світлана Сахно, помічниця ректора, доцентка кафедри соціології ПДТУ
Кандидати в мери
На попередніх виборах у мери Маріуполя у 2015 році балотувалося 22 кандидати, на цих — п'ять. У бюлетені кандидати будуть розміщені в алфавітному порядку.
Башкірова Юлія — адвокатка, Донецька обласна організація політичної партії «За майбутнє».
Бойченко Вадим — чинний міський голова Маріуполя, Регіональна організація політичної партії «Блок Вадима Бойченка» в Донецькій області.
Клименко Володимир — заступник директора «Спецмашавто», Донецька регіональна організація політичної партії «Опозиційна платформа — За Життя».
Клюєв Михайло — пенсіонер Міністерства внутрішніх справ, Донецька обласна організація політичної партії «Наш край».
Муглі Лідія — тимчасово не працює, самовисуванка.