Порушення на виборах на Донбасі. Скільки людей відповіли перед законом?
Поліція від виборів до виборів регулярно рапортує про певну кількість порушень, проте про подальшу долю порушників нічого не відомо. Східний варіант дізнався, чи була відповідальність за скоєне
Ось і пройшли місцеві вибори, закінчилися передвиборчі перегони та багато населених пунктів вже почали плідну роботу з новими-старими керівниками.
Сам виборчий процес в нашій країні чітко регламентований, щоб всі кандидати на всі посади могли бути в рівних умовах. Підкуп електорату, незаконна агітація і навіть фотографування бюлетенів є прямим порушенням закону. І в залежності від самого порушення карається або штрафом, або реальним терміном у в'язниці.
Поліція від виборів до виборів регулярно рапортує про певну кількість порушень, які вони зафіксували, однак про подальшу долю порушників нам нічого не відомо.
Аналізувати поточні місцеві вибори поки що рано, і багато кримінальних справ знаходяться на стадії досудового розслідування, деякі адміністративні справи розглядаються судом.
Зараз же розглянемо дві важливі події минулого року — вибори Президента України та позачергові вибори народних депутатів до Верховної Ради України на предмет порушень і дізнаємося, наскільки ефективно відпрацювала поліція в цьому питанні.
Що говорить закон?
Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення у нас є цілих 17 статей за які громадян можуть притягнути до відповідальності. Починаються вони з статті 212 (з відміткою 7) і закінчуючи статтею 212 (з відміткою 24), а покарати можуть за розміщення агітаційної реклами без вихідних даних про те, хто робив друк, її тираж, за невиконання рішень виборчої комісії, за публічне розголошення виборцем результатів в приміщення для голосування. Список за що покарати порушника великий, як кажуть бери та роби.
Адміністративна відповідальність
Поліція в Донецькій області минулого року склала 36 протоколів з яких:
- 3 протоколи за порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації, агітації референдуму.
- 3 протоколи за порушення права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії.
- 25 протоколів за виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
- 5 протоколів за порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами, або розміщення їх у заборонених законом місцях.
Поліція в Луганській області за той же період склала 22 протоколи з яких:
- 5 протоколів за порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації, агітації референдуму.
- 7 протоколів за виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
- 10 протоколів за порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами, або розміщення їх у заборонених законом місцях.
Як пояснили поліціянти, у них немає даних про оскарження даних адміністративних матеріалів, а тому довелося перевірити реєстр судових рішень.
У Донецькій області було оскаржено 3 протоколи, а значить щодо інших питань у громадян не було, і вони сумлінно сплатили штрафи.
Ще кілька протоколів суди «завернули» поліціянтам на доопрацювання.
У Луганській області було оскаржено 1 протокол і ще 1 повернули в поліцію на доопрацювання.
Кримінальна відповідальність
Розібравшись з сухою статистикою про адміністративні правопорушення, ми перейдемо до цікавіших моментів.
Згідно з кримінальним кодексом України у нас є аж 6 статей, за якими недбайливих громадян можуть залучити.
Поліція в Донецькій області відкрила 86 кримінальних справ за минулий рік під час двох виборчих перегонів, а саме:
- 26 справ за статтею про перешкоджання здійснення виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача. З них 24 справи було пізніше закрито. Як повідомляє прокуратура щодо двох справ немає ніяких остаточних рішень.
- 27 справ за статтею про надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців чи фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців. З них 19 було закрито, одна справа направлена до суду і в ще одній справі підозрюваний пішов на угоду зі слідством.
- 33 справи за статтею про незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більш ніж один раз. 22 справи було пізніше закрито, 9 справ було направлено до суду і вже є 3 вироки, а також дві справи в яких підозрювані уклали угоду зі слідством отримали свої вироки.
- 3 справи за статтею про незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму. Дві справи направили до суду, щодо однієї з них вже є вирок. У третій справі підозрюваний уклав угоду зі слідством і отримав свій вирок.
Окремо хотілося розповісти про одну справу. Ще у квітні 2019 року поліція почала справу про фальсифікацію виборів у Донецькій області. Дані які були передані в Центральну виборчу комісію про розподіл голосів між кандидатами в президенти України, не збігаються з інформацією, викладеною на офіційному сайті ЦВК, а саме різниця на користь одного з кандидатів збільшена в 9 разів.
Поліція повідомила, що слідчі з Волновахи досі займаються цією справою, про підозру нікому не оголошували.
Поліція в Луганській області демонструє набагато меншу статистику з кримінальних виробництв під час виборів Президента України, проте з виборів до Верховної Ради України йде великий приріст злочинів:
- 6 справ за статтею про перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача. 5 справ було закрито, а ще щодо однієї справи проводиться слідство.
- 26 справ за статтею про надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців чи фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців. 25 справ передали до суду, а розслідування однієї справи зупинили через розшук підозрюваного.
- 4 справи за статтею про незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більш ніж один раз. 3 справи було закрито, а одну справу таки передали до суду.
- 12 справ за статтею про підкуп виборця, учасника референдуму. 5 з них закрили, в 6 проводиться перевірка, а одну справу виділили в окрему і направили до суду.
У мережі досі можна знайти інформацію про підкуп виборців цукром і проведені 23 обшуки в справі про підкуп.
Однак ці справи поліція досі розслідує.
Також справу про перешкоджання здійсненню виборчого права поліція розслідує і до сьогоднішнього дня.
Як повідомляє обласна прокуратура, 24 справи отримали звинувачувальні вироки.
Оценка ситуации экспертом ОПОРА
Найбільш впізнаваною громадською організацією, яка займається темою виборів, є громадянська мережа «ОПОРА». «ОПОРА» — це одна з провідних неурядових та позапартійних всеукраїнських організацій громадського контролю та адвокації у сфері виборів, парламентаризму, освіти, управління спільною власністю, енергоефективності, місцевого самоврядування, а також всеосяжного впровадження принципу відкритих даних.
Вони прагнуть до сталого розвитку суспільства, незворотних змін, які можуть бути забезпечені за якісних інституційних реформ, позитивних соціальних та культурних зрушень. Ми вирішили поспілкуватися з представницею цієї організації в Донецькій області Наталією Боровською.
Запитали у Наталії про те, чому все-таки більшість справ фактично закривається на стадії досудового розслідування, а та невелика дещиця яка була передана до суду розвалюється.
«Фактично ми займаємося моніторингом порушення під час проведення виборів. Коли наші представники та спостерігачі стають свідками будь-яких порушень, вони відразу ж повідомляють поліцію. Далі це вже робота слідчих і якщо там дійсно є за що притягати людину, то до суду справу передають»
Крім того, що якась частина справ довго розслідується, а якась частина довго знаходиться в судах, адміністративні протоколи суди відправляють на доопрацювання поліціянтами. Наталія вважає, що оцінити всі моменти правоохоронців важко, проте підкреслює деякі моменти.
«Наприклад, коли поліція фіксує політичну рекламу без вихідних даних, то протокол складається на власника рекламного щита, а не на замовника, що є не зовсім логічним»
Наскільки відрізняється зафіксована кількість порушень поліцією від реально фактичної кількості та що з цим робити в майбутньому?
«Одне можу сказати точно, поліція реагує на всі наші виклики, — підкреслює Наталія. — Реально наші спостерігачі не можуть бути скрізь і фіксувати всі порушення, тому ми закликаємо всіх громадян реагувати на виявлення порушень, звертатися до правоохоронців. Виборча система однозначно потребує доопрацювання, як приклад це випадок у Святогорську. За фактом, поки кандидат не зареєстрований офіційно, його не можна притягнути до відповідальності за підкуп. Ось один з кандидатів у Святогорську до своєї офіційної реєстрації роздавав пакети з шампанським, рулетом і зображенням свого обличчя. Такі вчинки можуть сформувати певну думку щодо даної особини та саме ця людина у себе в Фейсбуці пише про себе, як про майбутнього кандидата».
Подібну статистику, проте вже по всій країні наводило видання «Сегодня». Як показує практика, реальне покарання отримують лише одиниці, та й те, це переважно невеликі штрафи.
Люди, які залучені до реальних схем не бояться їх, бо їх покровителі спокійно оплатять штрафи, а виконавці отримають свій гонорар.
На останніх виборах, які переважно вже закінчилися, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков обіцяв жорстко карати за порушення закону.
Пізніше ми знову проведемо аналітику і спробуємо дізнатися, чи були це просто слова або ж за цим наступили серйозні дії з боку поліціянтів.