Бізнес, спорт, розвиток: які можливості є для українських ветеранів
Після повернення до цивільного життя перед багатьма ветеранами постає питання: що робити далі? “Східний Варіант” зібрав важливе
Дехто відчуває себе безпомічним та розраховує на підтримку, інші спершу хочуть знайти гідну роботу, а треті бажають докорінно змінити своє життя та опанувати нові навички.
Експерти кажуть, що досвід, який військові отримали на фронті чи на службі, важко переоцінити. Але при цьому дуже важливо навчити людину використовувати цей досвід.
«Східний варіант» зібрав різноманітні ініціативи та можливості, які допоможуть українським ветеранам знайти себе після повернення.
Чому українських кадровиків потрібно навчати роботі з ветеранами
Після повернення до цивільного життя одна з перших потреб військового — знайти нове робоче місце. В Україні сформувалось декілька організацій, які активно допомагають ветеранам знайти роботу, дають навички самопрезентації та підказують, як захистити свої права. Одна з таких — спільнота Veteran Hub.
Veteran Hub була заснована у 2018 році й об’єднувала у собі декілька інших ветеранських організацій Києва в одному місці для зручності. Окрім того, вони надають самостійні послуги ветеранам — психологічна консультація, юридична консультація та допомога з працевлаштуванням.
«У будь-яких послугах, а особливо в напрямку працевлаштування, ми нічого не робимо за ветеранів. Ми підтримуємо, розказуємо, допомагаємо розібратись стільки разів, скільки це буде потрібно. Але ми не пишемо за них резюме. Так, пояснюємо, як це зробити, даємо ноутбук, сідаємо поруч і вказуємо на помилки. Ветеран сам має його написати, відправити, тим самим взявши на себе частину відповідальності», — розповідає виконавчий директор Veteran Hub Артем Денисов.
Veteran Hub співпрацює з сайтом пошуку роботи work.ua та з окремими роботодавцями. Нещодавно в організації зрозуміли, що мають вже достатньо аналітичних знань, щоб пропонувати рішення не шукачам роботи, а самим роботодавцям.
«Ми зрозуміли, що для того, щоб покращити процес, потрібно провести додаткову роботу з цивільними ейчарами (HR-спеціаліст — це фахівець з роботи з персоналом — «Східний варіант»), допомогти їм розробити ейчар-політику стосовно ветеранів. Бо дуже часто постає таке питання, що ветерани кажуть, наче їх не хочуть брати на роботу через те, що вони ветерани. А на правду в більшості випадків цивільні ейчари абсолютно не розуміють, що таке бути ветераном», — пояснює Артем Денисов.
Дійсно, для багатьох людей незрозуміло, які корисні навички можна принести з фронту у цивільне життя, хоча насправді військові отримують важливий досвід.
«Коли в резюме написано “кулеметник 3-ої роти” або “командир роти”, то для цивільного ейчара це абсолютно ні про що не говорить. Частина наших проєктів побудована на те, щоб пояснити військовий досвід цивільною мовою. Адже якщо людина була командиром роти, то вона відповідала за матеріально-технічне забезпечення. І поняття “відповідала” вимірюється у грошовому еквіваленті — це мільйони гривень. Це техніка, боєприпаси, життя людей, які не можна вираховувати в грошовому еквіваленті», — наводить приклад Артем.
З іншого боку деяким роботодавцям здається, що людина зі статусом УБД — зайвий тягар для підприємства, оскільки має 14 додаткових днів відпустки зі збереженням зарплати.
Водночас за словами Артема Денисова, учасники бойових дій — це значна частина українського суспільства. Зараз їх близько півмільйона, а це вже майже 1% від усього населення країни. А значить вони мають десь працювати.
Дійсно, деякі компанії сміливо наймають на роботу ветеранів, але ніде не розповідають про таку френдлі-політику. Через це ветерани продовжують думати, що їм на цивільній роботі не раді.
«На відміну від Америки, де переважна більшість програм побудована на тому, що велика кількість рекрутів — це молоді хлопці та дівчата, які не мали навіть попереднього досвіду роботи. Вони мають величезний військовий досвід після армії, але не мають цивільного.
Але там досвід, який ти отримував в армії, корелюються з цивільним. Якщо ти був водієм тягача ракети, то твої навички легко корелюються з водієм тягача на фурі. У нас, на жаль, вони не корелюються», — коментує Артем Денисов.
Резюмуючи, він сказав, що в Україні намагаються певні сфери та послуги переформатувати під ветеранів у той час, коли самі ветерани після повернення до цивільного життя влаштовуються на звичайні роботи, звертаються до звичайних сімейних лікарів, а не у спеціальні шпиталі.
«Замість того, щоб створювати якісь надбудови, потрібно робити це природнім», — каже Артем.
За допомогою з пошуком роботи, психологічною підтримкою та юрконсультацією українські ветерани можуть звернутись до Veteran Hub.
Робота: можливості для ветеранів
✅ Оплачуване менторство
Програма менторства «Рівний — рівному» оголосило набір менторів серед колишніх військовослужбовців. Якщо ви після повернення почали свій соціальний проєкт чи громадянську кар'єру і досягли успіхів, ваші навички дуже знадобляться іншим.
Програма менторства триватиме з вересня цього року до січня наступного. Одночасно можна стати ментором для 2-6 людей і з кожним з них потрібно провести по чотири зустрічі на місяць.
За ваші менторські послуги вам заплатять, а також ви пройдете навчальну програму для менторів та отримаєте підтримку від спеціалістки з коучингу (навчання) Юлії Павлової.
Посилання з подробицями.
Посилання для реєстрації.
Дедлайн реєстрації: до 30 серпня.
Цікаві та актуальні вакансії також можна знайти у таких Facebook-спільнотах:
📌 Робота, навчання та послуги для УБД
📌 Центр зайнятості вільних людей
«Допомагати не пільгами, а дати можливість будувати українську економіку»
Українська волонтерка та айтівиця Любов Шипович у 2020 році заснувала ініціативу Veteranius, яка вже майже рік навчає ветеранів та ветеранок IT. Інший напрям роботи — психологічна допомога.
Сама Люба почала допомагати ветеранам з того часу, коли вони з’явились в Україні, тобто з 2014 року. Як волонтерка, вона та інші люди передавали дуже багато допомоги на фронт. Коли перші ветерани почали повертатись звідти, на плечі волонтерів лягли медичні потреби ветеранів.
Вона також є співзасновницею стипендії імені Богдана Радченка. Зараз завершився вже четвертий набір.
«Ідея виникла, коли ми привозили дівчат, ветеранок з проєкту “Невидимий Батальйон” в Америку і знайомилися з життям ветеранів там. І саме почали говорити про освіту і зрозуміли, що в Україні немає освітніх програм для ветеранів. Так, формально у державі всі мають право на освіту, але при цьому є конкурси. А хлопці та дівчата, які повертаються з фронту, мають розрив у навчанні, вони не можуть конкурувати з вчорашніми випускниками. все, що їм залишається — це йти на контракт, який не в кожного є можливість оплатити», — пояснює Люба Шипович.
Так вирішили створити іменну стипендію, сформовану за кошти благодійників. Докладніше про неї ми розповімо нижче.
Люба Шипович має досвід в IT з 2008 року, сама працює розробницею софту. Так вийшло, що на початку 2020 року вона саме планувала вилетіти з України в Штати, де вона також періодично живе і працює. Але через пандемію коронавірусу плани довелось трохи посунути.
Вона вирішила, що це гарна можливість поділитись своїм досвідом та стала менторкою для трьох українських ветеранів, готуючи їх до вступу на IT-курси.
«Вони не поступили з першого разу. Подаються другий раз, знов те саме. Я не розумію чому, адже у мене вони розв’язують всі задачки. Ми починаємо розбирати та аналізувати, що крім суто технічних знань тестують і так звані “м’які навички”, коли треба себе презентувати, розказати. З цим виникають проблеми. Також були проблеми з англійською мовою», — пояснює волонтерка.
Люба пояснює, що далеко не всім ветеранам потрібне навчання саме в університеті, оскільки військових дуже багато і всі вони мають різні потреби. Тоді вона почала думати, як би зробити так, щоб дати навички та першу роботу в IT-сфері людям без досвіду у цій сфері.
«В Україні важко знайти першу роботу, тому що компанія не хоче тренувати людину з нуля. Зате охоче беруть, коли вже є хоч якийсь досвід. Ми вирішили створити цю першу роботу самі», — згадує Люба.
Вона разом з іншими активістами створила у вересні минулого року так званий віртуальний офіс. Спочатку планувалось набрати 50 людей, але вийшло аж 62.
«Ми чули такі історії, що не втримались і набрали більше. Поділили їх на команди, набрали менторів», — пояснює волонтерка.
Фонд «Відродження» оплатив ветеранам курси англійської мови та програмне забезпечення, необхідне для програмування. Спільнота швидко росла і вже дуже скоро з’явився запит на новий подібний курс. На минулому тижні Veteranius випустив вже другий, як вони самі це називають, «Курс молодого IT-бійця».
Крім власного віртуального офісу, Veteranius співпрацює з Мережевою академією CISCO. Люба, спілкуючись з представниками CISCO, запропонувала їм зробити курси академії безплатними для 30 ветеранів. І у CISCO погодились. Конкурс на навчання був великим — 10 людей на одне місце.
До речі, 6 вересня Veteranius запускає новий набір на курс «Вступ до мереж» на CISCO, тому слідкуйте за оновленнями на сторінці.
Люба впевнена, що потрібно не просто допомагати ветеранам пільгами.
«Потрібно дати їм можливість стати такою людиною, яка сама зможе заробляти і впливати на економіку. IT в Україні вже майже 10% ВВП скоро досягне. Тобто дати можливість стати генератором ВВП, а не людиною, яка отримує пільги. Змінити цей образ ветерана», — каже волонтерка.
Навчання та навички
✅ IT-індустрія
Ще одна відома ініціатива з навчання ветеранів IT — IT Bro. Була заснована у 2018 році та кожного літа проводить набір студентів на свої безплатні онлайн-курси. Цього року набору ще не було, але на сторінці зазначено, що він має ось-ось початись. Тому слідкуйте за оновленнями.
Курси в IT Bro навчають HTML, CSS, JavaScript, дають розуміння баз даних SQL та іншого. Вартість навчання повністю покриває грант імені українського захисника Григорія Матяша, що загинув у 2015 році в селі Піски.
✅ 400 євро на навчальні курси
Для тих, хто хоче опанувати нову сферу діяльності та прокачати наявні навички, щоб стати справжнім професіоналом, є спеціальна грантова програма. Учасники можуть отримати 400 євро, якими можна оплатити навчальні курси. Для участі потрібно лише заповнити анкету, а учасників будуть обирати на конкурсній основі.
Між тим, найбільш популярними навчальними курсами виявились курси у сфері IT, будівництва, обліку та аудиту, логістики, електрики, агроінженерії, веб-дизайну, інтернет-маркетології.
Посилання з подробицями.
Посилання на форму реєстрації.
Дедлайн реєстрації: до 31 серпня.
✅ 400 євро на розвиток навичок (тільки для ветеранок)
Міжнародна організація з міграції, Центр зайнятості вільних людей та ініціатива «Воїну — гідна праця» за фінансової підтримки ЄС пропонує ветеранкам підвищити свої професійні навички.
Спочатку на вас чекає дводенний тренінг проєкту з навчання та перекваліфікації, під час якого можна навчитись інтегрувати військові навички у цивільну кар’єру, розповідати про свої навички під час співбесіди. Також учасники отримають гайд з підказками, як зробити якісне резюме.
Усі учасники тренінг матимуть шанс отримати 400 євро на навчальні курси за будь-яким напрямком.
Посилання з подробицями.
Посилання на форму реєстрації.
Дедлайн реєстрації: до 31 серпня.
Ветеранська стипендія імені Богдана Радченка була заснована у 2018 році. Названа у пам'ять Богдана Радченка – студента Києво-Могилянської академії першого набору, журналіста, активного учасника Революції Гідності, який добровольцем пішов на Схід і загинув у 2016 році.
У цьому році реєстрація на набір вже завершилась, але у майбутньому проєкт матиме продовження. Стипендія дає можливість навчатись на магістерських програмах найкращих вузів країни — Києво-Могилянська академія, Київська школа економіки та Український католицький університет.
Вимоги для участі:
- статус учасника бойових дій або, за його відсутності, підтвердження від командування та двох побратимів про участь у бойових діях із зазначенням конкретних дат та місць дислокації;
- успішний вступ на магістерську програму університетів-партнерів стипендії (НаУКМА, КШЕ, УКУ) на контрактній основі;
- зобов'язання по закінченню освіти працювати як мінімум рік за отриманою спеціальністю.
Бізнес
✅ 5 тисяч доларів на соціальне підприємництво
Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН з питань міграції, набирає учасників нового проєкту з розвитку бізнесу та соціального підприємництва на Донеччині та Луганщині. У рамках проєкту «Ініціативи громад для зменшення впливу COVID-19 на постраждалі від конфлікту регіони України» МОМ планує підтримати власників діючих бізнесів і стартапів і сприяти соціально-економічному розвитку областей.
Бенефіціарам пропонують грант у розмірі 5 тисяч доларів для розширення підприємницької діяльності та до 8 тисяч доларів на створення власного бізнесу «з нуля». Додатковою перевагою буде соціальна складова підприємницької діяльності, а також належність кандидатів до соціально вразливих груп, яким також є й учасники бойових дій.
Відбір учасників програми здійснюватиметься на конкурсній основі. Заявники, які відповідають критеріям відбору, будуть запрошені презентувати обґрунтовані бізнес-ідеї перед комісією МОМ.
Посилання з подробицями.
Посилання для реєстрації.
Дедлайн реєстрації: 5 вересня.
✅ 100 тисяч гривень на власну справу
Департамент економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОДА нещодавно повідомив про новий конкурс грантів на відкриття власної справи. Максимальна сума гранту — 100 тисяч гривень.
Пріоритетні напрямки фінансування — проєкти, що охоплюють гірські території Закарпаття і проєкти, подані внутрішньо переміщеними особами, учасниками АТО та їх родинами.
Зверніть увагу, що у конкурсі можуть брати участь підприємці-початківці, чий бізнес зареєстрований не більше 3 років та люди, які до цього взагалі не мали бізнесу.
Посилання з подробицями.
Дедлайн реєстрації: з 1 по 30 вересня.
✅ Бізнес-нетворкінг
На сайті Veteran Service можна знайти перелік послуг, що допоможуть покращити ветеранський бізнес. Від купівлі франшизи та розробки сайтів до просування ветеранського бізнесу у соціальних мережах.
Також на сайті зареєстровано понад 250 ветеранських підприємств. Мета — спонукати захисників обмінюватись контактами та замовляти послуги один в одного, тим самим розвиваючи власну справу.
Якщо ви також учасник АТО/ООС, брали участь у бойових діях та є діючим підприємцем, ви можете зареєструвати своє підприємство на сайті, щоб просувати його.
Фінансова підтримка
✅ Підтримка ветеранських ГО
Держава готова фінансово підтримати ветеранські громадські організації, які надають допомогу учасникам АТО/ООС.
Приоритетні напрямки проєктів:
- соціальна адаптація та працевлаштування учасників АТО/ООС, започаткування ними власної справи;
- психологічна допомога ветеранам, членам їхніх родин та членам сімей загиблих;
- формування позитивного образу ветерана в суспільстві, підняття рівня національно-патріотичного виховання;
- розвиток фізичної культури та спорту серед ветеранів війни та членів їхніх сімей та інші.
Посилання з подробицями.
Посилання на форму реєстрації.
Дедлайн прийому документів: до 2 вересня.
Спорт
Окрім локальних спортивних ініціатив, Україна бере участь у міжнародних спортивних змаганнях для ветеранів «Ігри Нескорених».
«Ігри Нескорених» були засновані принцом Гаррі у 2014 році. У них беруть участь поранені військовослужбовці. Самі змагання проходять у паралімпійському стилі. Україна увійшла у змагання вперше у 2017 році.
Цьогорічна реєстрація вже закрита, але вони відбуваються кожного року, тому у бажаючих взяти участь є час підготуватись. За всіма новинами Invictus Games слідкуйте на сайті ініціативи.
На жаль, цього року через пандемію COVID-19 були відмінені інші міжнародні спортивні змагання для ветеранів — Warrior Games-2021. У них мали брати участь 40 українських ветеранів в 11 видах спорту.
Також в Україні є Футбольна федерація учасників АТО, яка налічує 98 команд та більш ніж 3 тисячі учасників. Цього року за кубок будуть змагатися 4 команди з різних куточків України.
Психологічна реабілітація
«Східний варіант» вже писав про важливість психологічної допомоги українським військовим та досліджував досвід інших країн.
До речі, в нашій країні багато волонтерських ініціатив, спрямованих на безоплатну допомогу українським військовим у різних сферах. Це, зокрема:
📌 Перший Жіночий Ветеранський Простір «Рехаб»
З величезною базою ветеранських організацій та спільнот допомоги учасникам бойових дій можна ознайомитись за посиланням. Перелік включає і регіональні ініціативи.
Проєкт реалізується онлайн-виданням "Східний Варіант" за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.