Вакцинація та можливий локдаун: що відбувається з коронавірусом у Слов'янську
Місто на межі «червоної зони». Що відбувається, до чого готуватися і що радять лікарі
Ранок понеділка в Слов'янську почався з засідання комісії з надзвичайних ситуацій. З кожним днем показники погіршуються — фіксуються до півсотні нових заражень COVID-19.
Крім того, є випадки захворювань серед школярів. 5 класів в чотирьох міських школах (№ 9, 10, 16 і опорна школа) перейшли на дистанційну форму навчання.
Керівництво міста закликало всіх мешканців дотримуватися норм «помаранчевої» карантинної зони. Контроль правоохоронців посилюється. До «червоної» зони залишається один крок.
Нагадуємо, в «помаранчевій» зоні епідемічної небезпеки передбачено наступні обмеження:
- проведення масових заходів дозволяється за участю не більше 220 осіб (з умовою 1 людина на 10 кв. м площі);
- групові заняття в професійних і вищих навчальних закладах групами не більше 20 осіб;
- планові госпіталізації. Виняток: допомога вагітним, новонародженим, пацієнтам з онкозахворюваннями, паліативним хворим, коли є ризик для життя пацієнта;
- заповнювати в громадському транспорті більш ніж половину сидячих місць.
Заборонено роботу:
- хостелів та турбаз;
- ресторанів, нічних клубів;
- спортзалів, фітнес-центрів, закладів культури (крім місць, де можуть забезпечити відвідування не більше однієї людини на 10 кв. м приміщення);
- масові зібрання понад 100 осіб (одна людина на 20 кв. м);
За минулу добу в Донецькій області зафіксовано 210 нових випадків зараження на коронавірус. 48 з них — в Слов'янську. Всього в місті з моменту введення карантину зареєстровано 5 589 заражень.
За час пандемії від коронавірусу в Україні померли 30 тисяч осіб. 1 169 з них — в Донецькій області, 8 смертей за останню добу.
Перші вакциновані
Добровільна вакцинація від коронавірусу стартувала в Україні 24 лютого. У Слов'янську перше щеплення від COVID-19 зробили 11 березня. Як і по всій країні, перші в черзі медики та військовослужбовці.
Одна вакцина розрахована на 10 осіб. Першого дня в Слов'янську вакцинували 50 лікарів, які працюють з хворими на коронавірус. Для цього приїхали фахівці Центру первинної медико-санітарної допомоги Краматорська. Бригада складається з лікаря, двох медсестер і водія. Всі вони попередньо пройшли спеціальне навчання в Києві.
Першим вакцинували заступника директора Слов'янської клінічної лікарні Максима Андріянова. Він зазначив, що кампанія зі щеплення проти коронавірусу нічим не відрізняється від попередніх «звичайних». Сумнівів у необхідності щеплення немає і бути не повинно.
«Вакцина це єдиний метод боротьби з будь-якою інфекцією. Ми перемогли у світі віспу тільки завдяки плановим щепленням. Якщо населення буде щеплено, то вірусу ніде буде оселитися, що не буде сприйнятливості, буде імунітет. Так ми з інфекцією і поборемося», — вважає Андріянов.
За словами начальниці відділу охорони здоров'я Олени Джим, всього в Слов'янську планують вакцинувати 88 медичних працівників. Наступні на черзі правоохоронці, люди з групи ризику. Всього Міністерством охорони здоров'я заплановано 5 хвиль вакцинації. Всі вони абсолютно безплатні.
Паралельно кампанія зі щеплення проходить серед військових. У Слов'янську базується військова частина 3035 Національної гвардії України. Процедура вакцинації нічим не відрізняється: моніторинг сатурації, температурний скринінг, замір тиску та інше. Відхилення від норми дає підстави перенести щеплення.
«Використовуємо вакцину Oxford Astra Zeneca CoviShield. Згідно з програмою Міністерства охорони здоров'я, військовослужбовці, які виконують завдання в районі проведення ООС в пріоритеті. Вакцинацію робить мобільна бригада від МОЗ. Охочі прищеплюються в добровільному порядку першою дозою і через деякий час — другою», — пояснив начальник медичної служби військової частини 3035, старший лейтенант Максим Дибанєв.
Вакцина для публічних
Поміж перших щеплених медиків від COVID-19 батько міністра охорони здоров'я Володимир Степанов. Про це публічно заявив сам міністр в ефірі політичного ток-шоу «Свобода слова з Савіком Шустером».
«Позавчора (11 березня — ред.) вакцинувалися мої батьки. Вони лікарі в місті Слов'янську. Там відразу сказали: якщо вам син сказав вакцинуватися, значить вакцина точно безпечна. У батька в лікарні збільшилася кількість лікарів, медпрацівників, які захотіли вакцинуватися», — розповів Степанов.
Сам Степанов-старший відзначає, що його приклад не дуже вплинув на активність серед медпрацівників — вакцинуватися прагнуть не всі. На його думку, всьому виною недовіра і низька поінформованість.
Володимир Володимирович Степанов очолює міську лікарню Слов'янська вже 18 років. Хірургічну практику він не залишав до 2006 року. Зараз в його підпорядкуванні знаходяться сім відділень лікарні, лабораторія, станція переливання крові та пологовий будинок. Сам головний лікар перехворів на коронавірус ще в листопаді, навіть проходив лікування в стаціонарі. На самопочуття після приймання вакцини не скаржиться. З лікуванням COVID-19 лікарня справляється.
«На базі урологічного відділення обладнані палати інтенсивної терапії, куди переводяться важкі хворі, які потребують додаткового спостереження. За необхідності цих хворих переводять на штучну вентиляцію легенів. Нестачі в обладнанні немає, а ось потреба в ліках є завжди. Деяким антибіотики призначаються, багато розчинів необхідно. А зараз без міського бюджету ми не можемо проводити тендери на їх закупівлю, на харчові продукти, на паливо», — розповідає Володимир Степанов.
Вакцинуватися не хочуть?
Станом на 22 березня від коронавірусу вакциновані понад 111 тисяч українців. Тільки у 0,5% з них спостерігалися побічні ефекти. Це слабкість і підвищення температури, заявила прессекретарка президента Юлія Мендель.
Паралельно з першим відсьогодні стартував другий етап вакцинації. На цьому етапі прищеплюватимуть сімейних лікарів. А після того, як Україна отримає нову партію вакцин, щеплення почнуть робити соцпрацівникам, співробітникам сфери громадського здоров'я, а також особам старше 80 років.
Імунологи зазначають: зробити щеплення необхідно навіть якщо ви вже перехворіли на коронавірус. Вакцинація проходить у два етапи. Після повторного приймання вакцини формується імунітет до року. Але за цей час ви можете переносити хворобу, тому запобіжні заходи (як маска, рукавички, дезінфекція) ніхто не скасовує. Більш того, навіть після вакцинації ви можете заразитися COVID-19. В такому випадку хвороба пройде в легкій формі. Вакцина захистить вас від ускладнень.
Вся інформація про вакцину AstraZeneca (Covishield) відкрита і доступна для всіх. Але українці все одно ставляться до неї з недовірою. Навколо теми її походження і закупівель роздмухують маніпуляції як політики, так і журналісти.
«Я вакцинував свою матір і свого батька. Які ще потрібні докази для того, що ця вакцина є абсолютно безпечною?» — обурюється міністр охорони здоров'я Степанов.
У соціальних мережах жителі Слов'янська висловлюються про вакцинацію по-різному.
Хтось категорично проти, хтось вже вакцинувався:
Імунолог Борис Донський вважає, що недовіра суспільства є до вакцинації в цілому, і мова не тільки про індійську вакцину.
«Останні кілька років велика частина ЗМІ ретранслювала тільки негативну інформацію щодо вакцинації. Найчастіше несправедливу і неправдиву. Люди перенасичені негативом. Стало так, що замість того, щоб бути чимось прекрасним, щеплення означає щось підозріле і небезпечне. Крім того, є недовіра до наших урядових структур і до міністерств, тому що люди розуміють який рівень контролю і домовленостей. Вони бачили, як довго домовлялися, як інформація змінювалася. Тому люди з певною недовірою ставляться до того, що вона індійська», — зазначає лікар-імунолог.
Лікарі кажуть: завдяки вакцинації здоров'я і життів буде врятовано в тисячі разів більше.
«Якщо ми не створимо колективний імунітет, то пандемія розвиватиметься все більше. Ми не зможемо жити тим життям, яким жили раніше. Ми не зможемо подорожувати. Ми весь час будемо ходити в масках. Будемо працювати онлайн і зустрічатися онлайн», — вважає сімейна лікарка Віталіна Олещенко.
Як записатися на вакцинацію?
З 1 березня записатися на вакцинацію можна за допомогою онлайн-сервісу «Дія». Потрібно зареєструватися на сайті або в додатку (Appstore) і авторизуватися за допомогою електронного підпису. У розділі «послуги» вибрати «Запис в лист очікування вакцинації від COVID-19». Заповнити необхідні поля і стежити за повідомленнями.
Детальніше як зареєструватися в черзі можна ознайомитися за допомогою відеоінструкцій: