"Я хочу ще пожити": навіщо жителі Донеччини вакцинуються від COVID-19 і що відчувають після
Про враження вакцинованих, побічні ефекти й те, як записатися на щеплення — читайте в матеріалі «ВВ»
В кінці березня в Донецькій області стартувала друга хвиля вакцинації для людей старше 80 років. Першим, хто отримав щеплення від коронавірусу, став 81-річний житель Маріуполя. На щеплення він записався у сімейного лікаря, а вакцинуватися вирішив, щоб «частіше виходити з дому і безпечно зустрічатися з людьми».
«Східний варіант» дізнався, що відчувають люди різного віку після вакцинації та чому взагалі вирішують зробити щеплення.
Встигнути за 60 хвилин
Катерина Штайнберг отримала перше щеплення від коронавірусу 8 квітня. Спочатку жінка записалася через додаток «Дія 2.0». Скільки при цьому довелося б чекати вакцинації, незрозуміло. 18 березня вона сама зателефонувала в реєстратуру Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 в Маріуполі, де в кабінеті щеплення проводять вакцинацію, і записалася телефоном.
«Там запитали мої контактні дані та попередили, що коли запросять на вакцинацію, мені потрібно буде приїхати протягом години», — розповідає Катерина.
«Східний варіант» розмовляє з нею через 2,5 години після вакцинації. Ніяких скарг на самопочуття у Катерини немає, але до підвищення температури вона готова — в домашній аптечці є парацетамол та ібупрофен.
«Я займаюся SMM (просування послуг, брендів, особистостей в соціальних мережах — «ВВ»), люблю інтелектуальні ігри. Для мене мій мозок — моє життя. Я не знаю, що буду робити, якщо мізки «відключаться». Коли все тільки починалося, я читала про відчуття людей під час коронавірусу. Вони не можуть думати, не можуть зосередитися на чомусь. Деякі й після одужання відчувають себе не так, як раніше — не можуть довго дивитися в екран, пам'ять не утримує інформацію», — пояснює Катерина.
Вона працює сама на себе, має статус ФОП, тому ніякого соціального пакета, оплачуваного лікарняного і гарантій від роботодавця у неї немає. Захворіти для Катерини означає відкласти роботу і заробіток грошових коштів на потім. До того ж у Катерини є маленька дитина, тому вона боялася, що якщо вона з чоловіком заразиться COVID, то вони не зможуть стежити за малюком.
«Я позитивно налаштована щодо вакцин. Я з самого початку чекала, коли до нас приїде хоча б якась вакцина. COVID — це не жарт, потрібно зробити що завгодно, щоб цього уникнути. Якби була можливість зробити щеплення раніше, я б так і зробила. Я втомилася боятися», — коментує Катерина.
Температура, ломота в тілі та головний біль
Найпоширеніші «побочки» після вакцинації нагадують симптоми грипу — підвищена температура, ломота в тілі. Багато хто з вакцинованих робили текстові та відеозвіти на своїх сторінках у Facebook.
Ось, що пише маріупольчанка Олена Золотарьова:
А ось, що про свій стан після вакцинації пише інша дівчина Марина Молошна:
Марина відчула себе краще вже на третій день, про що написала у себе в FB.
Передбачити реакцію організму після вакцинації досить важко. На даному етапі немає досліджень про те, які особи більш схильні до побічних ефектів, а які ні. Все дуже індивідуально.
Загалом сертифіковані вакцини, на думку Європейського агентства лікарських засобів (EMA), медичного регулятора МОЗ США FDA і Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), є безпечними, інакше вони не допустили б їх до використання.
Побічні ефекти бувають не завжди
Насправді побічні ефекти після вакцинації не обов'язково проявляться. Наприклад, у 63-річного фотографа з Маріуполя Сергія Ваганова взагалі не було ніяких нездужань після щеплення.
Йому щеплення запропонували зробити журналісти місцевого видання. Того ж дня Сергій відправився в лікарню на вакцинацію.
Ось як розвивалися події там:
«Прийшов лікар, дав папірець, я записав свої особисті дані. Я там зазначив, на що хворів, хронічні захворювання і так далі. У мене бронхіальна астма, але вона не є протипоказанням. Потім лікар покликала мене, зробила укол і попросила чекати пів години в лікарні», — розповідає Сергій.
Він пояснює, що чекати потрібно, щоб, якщо станеться негативна реакції на вакцину, лікарі змогли надати допомогу. Нічого такого у Сергія не було, про що він повідомив лікаря. У відповідь лікар попередив його про можливі подальші побічні реакції — біль у м'язах і суглобах, підвищення температури й так далі.
За порадою лікаря чоловік купив парацетамол, але в підсумку він не знадобився. З моменту першої вакцинації пройшло трохи більше як тиждень, за цей час він не відчув ніяких «побочек».
«Я дуже задоволений. Лікар сказав, що через 22 дні після вакцинації у мене вже буде імунітет», — коментує Сергій.
Другу дозу він повинен отримати через 90 днів після першої вакцинації. Причому з лікарні напередодні повинні зателефонувати самі.
Про причини, за якими Сергій вирішив вакцинуватися, він говорить так: «Я хочу пожити ще. Хочу побачити звільнений Донецьк. Хочу продати свою квартиру в Донецьку і пожити на ці гроші. <...> Я раджу всім не слухати дурниці, вакцинуватися і жити».
Після повторної вакцинації Сергій планує зустрітися з сином в столиці, не побоюючись заразитися коронавірусом в громадському транспорті та інших публічних місцях.
Як записатися на вакцинацію
💻 Через портал «Дія»
✅ Зайдіть на портал «Дія» за допомогою електронного КЕП (електронний ключ, електронний підпис) або BankID.
✅ Перейдіть в розділ «Запис в список очікування вакцинації від COVID-19».
✅ Виберіть свою сферу діяльності і місце, де ви хочете вакцинуватися.
✅ Чекайте повідомлення із запрошенням на вакцинацію.
📱 Через додаток «Дія» в смартфоні
✅ Завантажте додатки «Дія 2.0» за посиланням і пройдіть авторизацію через Приват24, Monobank, BankID НБУ.
✅ Зайдіть в розділ «Послуги», виберіть «Запис в лист «Запис в список очікування вакцинації від COVID-19».
✅ Виберіть свою сферу діяльності та місце, де ви хочете вакцинуватися.
✅ Перевірте свій номер телефону.
✅ Чекайте повідомлення із запрошенням на вакцинацію.
📞 Через контакт-центр МОЗ
✅ Зателефонуйте за номером 0 800 60 20 19.
✅ Назвіть оператору свої дані (номер ідентифікаційного коду або серію та номер паспорта).
✅ Виберіть місце, де ви хочете вакцинуватися.
✅ Чекайте повідомлення із запрошенням на вакцинацію.