Знайти прихисток. У Кремінній запрацював притулок для жертв домашнього насильства
На відміну від шелтера у Рубіжному, у Кремінній працює не тільки притулок, але й денний центр соціально-психологічної допомоги. Яку підтримку там можна отримати та як звернутися — дізнавався “Східний варіант”.
Сучасний ремонт, новенькі меблі та побутова техніка. Так виглядає притулок для жертв домашнього насильства у Кремінній. Адресу не розголошують. Щоб люди могли почуватися тут в безпеці.
Одночасно у притулку можуть жити 10 жінок (за потреби з дітьми), яким це необхідно. Прихисток їм забезпечать строком до 6 місяців. А також нададуть допомогу психологи та юристи. Аби жінки, бо саме вони найчастіше страждають від домашнього насилля, знайшли в собі сили дати відсіч кривднику. Або ж взагалі піти від нього, оформивши все за законом. Та почати життя з чистої сторінки.
Також розпочав роботу денний центр соціально-психологічної підтримки “Розірви коло”. Він є складовою комунального “Центру надання соціальних послуг” Кремінської міської ради. Сюди також можна звернутися по допомогу. Підхід індивідуальний: враховують вік, стан здоров’я, соціальне становище тощо.
“На базі служби “Розірви коло” для профілактики гендерно-зумовленого та домашнього насилля передбачена організація та підтримка груп взаємодопомоги постраждалих. Також проведення для них семінарів і тренінгів, соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання випадкам насильства та формування нульової толерантності до його проявів у суспільстві. Звісно, це і надання комплексу соціально-психологічної, первинної правової допомоги. Одне з завдань — також інформувати громаду про права постраждалих і послуги, які вони можуть отримати” — каже директорка “Центру надання соціальних послуг” Ірина Смага.
У центрі наразі працюють 7 співробітників. Офіційне відкриття було 10 березня.
“Відкриття цього центру стало результатом плідної взаємодії місцевої, обласної влади та міжнародних партнерів. З початку карантинних обмежень ми почали отримувати більше звернень про домашнє насильство. Проте ми не лякаємось цих цифр, адже про нашу роботу знають в громадах, а наші жінки перестали боятися та замовчувати факт насильства у сім’ї”, — розповіла на відкритті заступниця голови Луганської ОДА Катерина Безгинська.
Історія створення
До власного центру для жертв насильства Кремінська громада йшла 3 роки. Ідея з’явилася ще у 2018-му.
“Громадські активісти, активні громадські організації – це ознака Кремінщини. Багато цікавих та важливих ідей було реалізовано в нашому місті саме у співпраці громадськості та місцевої влади. Одна із проблем, з якою стикається наша громада, як і в цілому вся Україна, — це проблема домашнього насилля. Громадські організації неодноразово адвокатували цю проблему перед місцевими органами влади та міжнародними організаціями”, — згадує пані Ірина.
Зрештою ідею підтримала міська рада та міжнародні донори: Фонд ООН у галузі народонаселення та Програма розвитку ООН. З міського бюджету витратили понад 230 тисяч гривень, благодійники — понад 2 мільйони. Гроші витратили на ремонт та обладнання центру. Проєктом опікувалася “Кремінська бізнес-асоціація”. Фінансово підтримали уряди Данії, Швейцарії, Швеції та Великої Британії, UNRPP.
Чому це важливо?
Після того, як почав діяти закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, Центр надання соціальних послуг у 2020-му році отримав 78 повідомлень про домашнє насильство. У 73 випадках постраждали жінки, у 4 — чоловіки, та в одному — дитина. Вже у 2021-му було 13 звернень.
“У 2020-му році до фахівців Центру звернулися дві жінки (одна похилого віку, а одна мати з 2 дітьми), які потерпали від домашнього насильства та потребували прихистку. Через відсутність на той момент такого закладу у Кремінній, ми не змогли знайти для них притулок в межах Луганської обл. Нам допомогли колеги з Донеччини. Наші підопічні були влаштовані одна у Слов’янську, а інша аж у Маріуполі”, — каже керівниця центру.
Нагадаємо, перший на Луганщині шелтер для жертв домашнього насильства відкрили восени 2020-го року у Рубіжному.
Куди звертатися за допомогою
- Денний центр соціально-психологічної допомоги — 095-202-43-41, 064-542-44-00
- Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги — 063-026-29-73, 099-366-63-08
Направляють до притулку з Центру надання соціальних послуг. У майбутньому планують також приймати людей з інших громад.
Читайте також:
Найти спасение от насилия: в Попасной открыли шелтер для женщин с детьми
О чем нельзя молчать. Кто может помочь жертве домашнего насилия на Донбассе