Російська загроза Україні: що варто знати та як реагує світ
Ситуація навколо можливого повномасштабного наступу Росії на територію України настільки швидко змінюється, що за нею складно стежити. «Східний варіант» вирішив систематизувати інформацію.
Український інформаційний простір переповнений повідомленнями про загрозу посилення російської агресії на Україну. Заклики української влади про заспокоєння і «холодний розум» працюють не завжди. А ось що дійсно заспокоює, то це поінформованість у тому, що відбувається.
Тому «Східний варіант» вирішив поглянути на ситуацію з чотирьох боків — з боку України, Росії, НАТО та Європи. Ось що з цього вийшло.
Україна
Тривалий час в Україні доволі скептично ставилися до загрози повномасштабного вторгнення. По-перше, через те, що такі повідомлення час від часу вже з’являлися і не мали підтвердження. По-друге, внутрішньополітична ситуація в країні відносно спокійна і передумов до вразливості перед агресором Україна не має.
Журналісти «Східного варіанту» проаналізували близько 20-ти публічних виступів офіційних осіб від президента до міністрів та політиків, а також експертів і лідерів думок на тему ескалації збройного конфлікту. І ось які основні тези вдалося зібрати:
📢 Зберігайте спокій, все під контролем!
Чи не найпопулярніший вислів останніх тижнів. Хоч і звучить цей посил від влади банально, однак він не позбавлений сенсу. Бо, ймовірно, вірогідність майбутнього наступу напряму залежить від наявності хаосу і паніки серед населення України, і це може бути головним завданням Росії на цьому етапі.
Президент України Володимир Зеленський:
«Завдання Росії — послабити Україну та примусити її до поступок. Створити таке тло, щоб наше «ні» лунало слабше. Єдиний привід для паніки — якщо ми зараз після 8 років війни будемо досі піддаватися паніці, знімати з рахунків гроші, змітати все з полиць, скидати знайомим і друзям фейки та страшилки».
Секретар РНБО Олексій Данілов після засідання РНБО:
«Немає на сьогодні жодних причин для того, щоб ми з вами панікували. Те, що стосується населення: спокій, спокій і ще раз спокій. Ми не бачимо на сьогодні жодних підстав, щоб були твердження про повномасштабний наступ на Україну. Це складно зробити навіть фізично. У разі необхідності — у нас є загальнонаціональна система оповіщення, ми нічого не приховуємо, ми вам даємо чіткі відповіді».
Прем’єрміністр Денис Шмигаль своєю чергою заявив про відсутність економічних загроз на тлі ймовірного посилення російської агресії:
«Факторів, що можуть завдати дестабілізації національній економіці — немає".
📢 Готуйтесь себе захищати, вступайте до територіальної оборони!
Зараз в Україні триває хвиля набору резервістів до територіальної оборони. Українці, які хочуть бути корисними своїй державі в разі посилення агресії, записуються до резерву тероборони. Що це означає?
Як пояснив міністр оборони Олексій Резніков, сили ТрО складаються з кількох компонентів:
Перший — це штат мирного часу, чисельністю 10 тисяч осіб.
«Це професійні військові, які несуть службу за контрактом в Силах ТрО. Вони формують організаційно-управлінське ядро батальйонів та бригад. В середньому по штату мирного часу у кожному батальйоні має бути близько 50 кадрових військових, а у бригаді – 90—120 осіб».
Другий компонент — це штат особливого періоду.
«Він сумарно буде складатися з понад 130 тис. осіб. Це — цивільні громадяни, які пройдуть відбір і укладуть контракт про службу в резерві ТрО. Їх буде до 600 у складі батальйону. Вони перебуватимуть під командуванням військових. Держава закріпить за ними зброю, проводитиме навчання і злагодження».
Третій компонент — це добровольчі формування територіальних громад.
«Вони можуть бути створені у тому випадку, якщо таку ініціативу проявить командування Сил ТрО. А Головнокомандувач ЗСУ ухвалить відповідні рішення».
«Значною мірою ТрО – це спосіб запобігти зовнішній агресії. Ворог знатиме, що в нього немає переваг раптового вторгнення. Що у разі перетину кордону під ним буквально горітиме земля. Він не зможе пройти жоден міст, його зустрінуть на кожному перехресті. А за цей час будуть розгорнуті основні сили української армії. Тому він сто разів подумає», — пояснив Олексій Резніков.
Вступити до лав ТрО може кожен громадянин, чоловік чи жінка, у віці від 18 до 60 років. Підписання контракту передбачає, що в мирний час резервіст буде за своїм бажанням відвідувати заняття у післяробочий час чи вихідні дні, а також проходитиме військові збори один раз на 2—3 роки. Контракт із цивільними громадянами оформлюється на 3 роки.
У разі воєнного вторгнення резервісти будуть підпорядковуватися керівництву батальйону, за яким вони закріплені.
📢 Ймовірність масштабного нападу просто зараз занадто мала
« Станом на сьогодні ударного угрупування, яке спроможне було б здійснити силове вторгнення в Україну російські збройні сили не створили. Тому підстав вважати, що завтра буде вторгнення, не існує», — заявив Олексій Резніков.
З ним погоджується Олександр Данилов:
«Є переміщення військ, але це поки що не критично. Для повномасштабної наземної операції їм потрібно понад мільйон військових» .
Експертне середовище висловлюється конкретніше і наводить аргументи, чому посилення російської агресії малоймовірне.
Зокрема, експерти Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк, Аліна Фролова, Олексій Павлючик зазначили, що станом на 23 січня 2022 року «не спостерігалося всіх вимог щодо формування угруповання у декілька сотень тисяч військ не лише на кордоні з Україною, а й у тилу російської території».
«За нашою оцінкою, що підкріплюється багатьма показниками, зазначеними нижче, широкомасштабна загальновійськова операція не може бути проведена щонайменше у наступні два-три тижні. Крім цього не відмічається заходів зі створення стратегічних резервів та відмобілізування необхідних з’єднань і частин на базі Центрів забезпечення мобілізаційного розгортання. Переміщення російських військ відбуваються, в основному, батальйонними тактичними групами (механізовані, танкові та повітряно-десантні війська) та тактичними групами (артилерія, РСЗВ, роди військ). Формування угруповань військ на операційних напрямках не завершено. Система управління воєнного часу не створена і не перевірялась. Більш масштабна підготовка мала б набагато більше ознак», — йдеться в аналізі експертів.
Росія
Росіяни, своєю чергою, не вигадують велосипед, і продовжують озвучувати тези про «загрозу від НАТО» та «провокації з боку України».
Вимоги російської сторони здебільшого стосуються НАТО. Відтак, офіційна Москва вимагає:
- дати гарантії, що Україна не буде вступати до НАТО;
- вивести війська НАТО з нових країн альянсу, зокрема з Румунії та Болгарії.
Всі ці вимоги супроводжуються потужною інформаційною кампанією про «загрозу заходу». Підкріплюються вони погрозами на адресу України. Зокрема, заступник міністра іноземних справ РФ Олександр Грушко заявив таке:
«Росія має законні воєнно-технічні засоби для відповіді на загрози з боку НАТО і вона їх використає за необхідності».
Таким чином з упевненістю можна говорити, що вигадана «загроза НАТО» може бути альтернативою «захисту російськомовного населення», яким Росія прикривала свою агресію на Донбасі та в Криму у 2014 році.
НАТО
Жодної загрози для Росії з боку НАТО немає. Це визнає весь світ. Немає скупчень натівських військових біля кордонів з РФ, немає передумов та навіть мотивів нападати на Росію.
«НАТО не несе загрози для Росії. Пропаганда Росії каже, що це Україна загрожує Росії. Але це неправда. Все навпаки», — зазначила заступниця держсекретаря США Венді Шерман.
Натомість у відповідь на ультиматуми Росії відвести свої війська з країн східної Європи, НАТО навпаки посилює свою присутність у цих країнах, побоюючись наступу на Україну.
Ось як долучились країни НАТО до захисту від російської агресії:
- Данія надіслала фрегат до Балтійського моря і планує відрядити винищувач F-16 до Литви на підтримку багаторічної місії повітряного патрулювання в регіоні;
- Іспанія надіслала кораблі, які мають долучитися до військово-морських сил НАТО та розглядає можливість відправити винищувачі до Болгарії;
- Франція заявила про готовність надіслати військові підрозділи до Румунії під командування Альянсу;
- Нідерланди надішлють два літаки F-35 до Болгарії, аби підтримати діяльність НАТО з патрулювання повітряного простору в регіоні, а також приводять у готовність корабель та наземні підрозділи для оперативних сил НАТО.
«НАТО будет продолжать принимать все необходимые меры для защиты и защиты «НАТО продовжуватиме вживати всіх необхідних заходів для захисту та захисту всіх союзників, у тому числі шляхом посилення східної частини Альянсу. Ми завжди будемо реагувати на будь-яке погіршення нашого середовища безпеки, в тому числі шляхом посилення нашої колективної оборони», — зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Представники НАТО регулярно заявляють, що загроза Росії стосується не лише України, а й усієї Європи, а тому обіцяють реагувати.
«Ми розуміємо, що загроза, яка стоїть перед нами, стосується не лише України, оскільки наміри Росії спрямовані на те, щоб зруйнувати міжнародний порядок. Порядок, який був створений після Другої світової війни саме для того, щоб ми більше не відчули наслідки військової агресії», — зазначила віцепрезидент Парламентської асамблеї НАТО Мімі Коделі.
При цьому НАТО офіційно відмовив Росії у відповідь на ультиматум не приймати Україну до альянсу. Це підтвердили офіційною відповіддю Росії від НАТО.
Європа
Представники деяких країн Європи вже встигли відверто здивувати своєю позицією. В той час, коли весь світ готується до загрози з боку Росії, вони розглядають у ній «партнера».
Першим «відзначився» командувач ВМС Німеччини віцеадмірал Кай-Ахім Шенбах, який зазначив, що «Україна ніколи не буде в НАТО», а до президента РФ Володимира Путіна закликав «проявити повагу».
МЗС України відразу відреагувало та викликало посла Німеччини для роз’яснення ситуації.
Згодом офіційний Берлін заявив, що слова Шенбаха є його особистою думкою і не відповідають позиції Німеччини.
За кілька днів Шенбах подав у відставку, а в Україні зазначили, що цього замало, аби відновити довіру до Німеччини.
Також з обурливою для України заявою виступив і президент Хорватії Зоран Міланович. Він зазначив, що Україні не місце в НАТО, а Хорватія відкличе своїх військових з альянсу у випадку ескалації конфлікту з боку Росії.
Однак, наразі це всі винятки з загальноєвропейської позиції на підтримку України. Підкріплюють цю підтримку європейські країни своєю допомогою у вигляді озброєння.
Ось що вже дали:
- Естонія надіслала українським збройним силам майже 2,5 тисячі пістолетів «Макарова» та набої до них;
- Литва надіслала 150 тонн набоїв для автоматів «Калашникова»;
- Британія відправила 2 тисячі протитанкових гранатометів та 30 військових спецзагону;
- Латвія найближчим часом пообіцяла надати Україні летальну та нелетальну зброю.
На цьому фоні, 5 тисяч військових касок, які готова надіслати Україні Німеччина замість зброї, відверто розчарували українців та підтвердили сумніви у намірах реально допомогти.
Зазначимо, що низка країн Європи висловили бажання надіслати Україні зброю, але поки цього не зробили.
Крім того, США також допомагають озброєнням. Нещодавно до Києва прилетіли ракетні установки Джавелін загальною вагою 80 тонн.
Також американці відправили ручні одноразові гранатомети M141 Bunker Defeat Munition (BDM). Така зброя вперше опинилася в Україні.
Як відзначають експерти та українські офіційні особи, попри російські наративи про те що «Україна не потрібна Заходу», українські збройні сили отримують безпрецедентну допомогу від партнерів.
Крім того, підтримка Україні у світі виходить за межі військової сфери і перейшла у релігійну. 26 січня Папа Франциск разом з паломниками помолився за мир в Україні. Перед молитвою він виголосив промову в підтримку українців:
“Запрошую вас помолитися за мир в Україні та чинити це часто протягом цього дня: просімо наполегливо у Господа, аби ця земля могла побачити розквіт братерства та здолати рани, страхи та поділи. Ми згадували про Голокост. Але подумайте: понад 5 мільйонів були знищені протягом минулої війни... Цей народ – багатостраждальний, він витерпів голод, переніс чимало жорстокості та заслуговує на мир. Нехай же молитви та призивання, які сьогодні підносяться аж до неба, торкнуться умів і сердець відповідальних на землі, аби вони вчинили так, щоби переважив діалог, а добро всіх стояло понад частковими інтересами. Прошу вас, нехай ніколи не буде війни!”, — зазначив Папа Франциск.
Насамкінець, кілька важливих висновків.
📌 Паніка і хаос в Україні — головне завдання Росії перед фактичним вторгненням. А відтак піддаватися паніці — означає підігрувати Росії.
📌 Фейки — один з методів залякування людей і створення альтернативної реальності. Як визначати фейки, можна прочитати за посиланням.
📌 Напад Росії в нинішніх умовах просто зараз малоймовірний.
📌 Так чи інакше українці мають бути готові до будь-якого розвитку подій. Для захисту своїх територій можна вступити до територіальної оборони, це не вимагає великих зусиль від цивільних резервістів. Також варто грамотно сформувати так звану тривожну валізу. Поради знайдете за посиланням.
📌 Партнери України продовжують надавати допомогу України та тези Росії про відсутність підтримки від Заходу — неправдиві.