Освіта попри бар’єри: де й на кого вчаться діти з ОРДЛО
Вступна кампанія для дітей з ОРДЛО цього року проходила в умовах закритих КПВВ з боку проросійських бойовиків. Це значно ускладнювало завдання для абітурієнтів, які прагнули навчатися в українських ЗВО. Та які ж підсумки цієї вступної кампанії — читайте в матеріалі «Східного варіанту».
Понад 2000 абітурієнтів з окупованих територій Донбасу та Криму цього року вступили до закладів вищої освіти на підконтрольній Україні території. Такі цифри назвали в міністерстві освіти та науки. Вони майже відповідають показникам минулого року, незначно перевищують показник 2019 року, і це майже вдвічі більше за 2016 рік, коли запрацювали освітні центри «Донбас — Україна» та «Крим — Україна».
Освітні центри дають змогу дітям, які живуть в окупації, вступати до університетів без складання ЗНО. А також центри координують процес вступу абітурієнтів.
Куди вступали найбільше
Традиційно діти з ОРДЛО найчастіше вступають в переміщені університети з Луганська та Донецька, або ж до харківських ЗВО. Нинішній рік не став виключенням.
За словами міністра освіти та науки Сергія Шкарлета, рейтинг найпопулярніших університетів серед дітей з ОРДЛО цього року очолив Східноукраїнський національний університет імені В. Даля. Туди вступили 152 студенти. Університет нині базується в Сєвєродонецьку.
На другому місці Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» — 124 студенти.
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна прийняв 91 студента з ОРДЛО.
«Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка» та Горлівський інститут іноземних мов обрали відповідно 89 та 85 студентів з ОРДЛО.
Найбільш привабливими професіями для вступників з окупованої частини Донбасу стали такі:
- право — 111 осіб;
- менеджмент — 86 осіб;
- медицина 79 осіб;
- комп'ютерні науки — 77 осіб;
- інженерія програмного забезпечення — 73 особи.
Проблем вистачало
На питання: «Чому ви обрали шлях здобуття освіти в Україні?» 60% студентів відповіли, що причиною їх вибору стали «більші перспективи на гідне життя».
На другому місці — «можливість продовжити навчання за кордоном». Далі — «високі шанси на працевлаштування».
А ось проблемою студенти назвали недостатнє знання української мови. Діти, які вступали до ЗВО цього року на момент російської окупації навчалися ще в початковій школі — 3-4-му класі.
Та, звичайно, студенти не могли оминути увагою й логістичні труднощі. Справа в тому, що закінчення прийому документів до університетів цього року співпало з отриманням результатів додаткової сесії ЗНО. Проросійські бойовики, які влітку ще частково випускали людей з ОРДЛО, ставили свої умови. Наприклад, перетинати КПВВ не частіше ніж раз на місяць. А тому абітурієнти не могли виїхати двічі за такої потреби.
А коли вони намагалися приїхати до університету через територію РФ, то на них складали протоколи та виписували штрафи вже українські прикордонники.
За словами керівниці фонду «Відкрита політика» Ірини Жданової, навіть за наявності запрошення від освітнього центру дітей та їх батьків штрафували на кордоні.
На початку навчання головною проблемою студенти назвали психологічну адаптацію. Також понад 70% відповіли, що найбільше потребують допомоги саме у навчанні.
Ірина Жданова зазначила, що дві третини опитаних студентів оцінили роботу освітніх центрів на найвищий бал, і 9 з 10 сказали, що не потрібно змінювати систему вступу через освітні центри.
Що з інформацією?
За словами міністра Шкарлета, гаряча лінія міністерства під час цьогорічної вступної кампанії прийняла майже 5 тисяч дзвінків стосовно вступу дітей з окупованих територій.
Ірина Жданова розповіла, якої інформації абітурієнтам не вистачало:
«Це питання щодо процедури подання документів, кількості бюджетних місць, можливості отримання стипендії та подальшого працевлаштування. Це ті побажання, які потрібно врахувати на наступний рік», — зазначила пані Ірина.
Основними комунікаційними каналами більшість опитаних студентів назвали сарафанне радіо, тобто поради друзів, родичів — понад 40% абітурієнтів. Далі ідуть соцмережі, сайти, поради вчителів освітніх центрів, банери на КПВВ.
«Найбільш цінний результат для нас був у тому, що третина опитаних студентів вже при вступі визначились, що бачать своє майбутнє тільки в Україні», — наголосила Ірина Жданова.
Вона додала, що інформаційна кампанія для абітурієнтів з ОРДЛО має починатися вже в листопаді. Для цього вже розробили постер та аудіоролики, які будуть поширювати.