"По ту сторону цивілізації": хто захистить права жителів прифронтових селищ Донбасу
За минулі 6 років багато хто, напевно, чув про проєкт «Оновлена Донеччина». З її допомогою обласне керівництво і представники державної влади обіцяли створити на підконтрольній Україні території Донецької області такі умови життя, щоб жителі окупованих земель відразу зрозуміли, що треба повертатися до складу своєї рідної держави.
Про те, наскільки такі обіцянки збігаються з реальністю, ми поговорили з представником правозахисної громадської організації «Твоє нове місто» Володимиром Єльцем, який разом зі своїми колегами реалізовує в трьох ОТГ Донеччини грантовий проєкт «Швидка правова допомога».
Потрібний імпульс
«Ідею розпочати такий проєкт нам, сам того не знаючи, підказав активний житель смт Пантелеймонівка. У 2014-му він переїхав до містечка з Донецька, і весь цей час намагається якось боротися за те, щоб на проблеми населеного пункту звернули увагу», — розповідає Володимир Єлець.
Познайомилися з ним активісти випадково.
«Я проїжджав через селище, а він голосував на дорозі, щоб доїхати до адміністративного центру — Торецька. В дорозі ми розговорилися, і він з таким болем розповідав про проблеми, з якими доводиться стикатися жителями селища, про пасивність органів влади у розв’язанні цих проблем, що у мене, як у правозахисника, відразу виникло бажання якось приєднатися», — згадує Володимир.
Порадившись з колегами з організації, юристи вирішили розробити проєкт і подати його на конкурс, що проводиться міжнародними організаціями.
Фінансового донора вдалося знайти за програмою малих грантів, яка адмініструється «ICAP Єднання» в рамках Програми ООН з відновлення і розвитку світу. Кошти на реалізацію програми надали уряди Данії, Швейцарії та Швеції.
Свій проєкт розробники назвали «Швидка правова допомога». У сферу його дії потрапили 24 малих населених пункти Костянтинівської, Бахмутської і Ясинуватської ОТГ.
“Те, що ми там побачили, жахає”
«На сьогодні ми відпрацювали 21 населений пункт і те, що ми там побачили, звичайно, жахає», — розповідає Володимир. — «Є, наприклад, селища, де живе 50-100 осіб. І там немає ні фельдшерського пункту, ні дитячого садка, ні школи, ні доріг, ні освітлення, ні підприємств, ні транспортного сполучення. Хліб туди привозять всього один раз на тиждень, а представники органів влади там не з’являються роками. І це у 21-му столітті, поряд з цілком цивілізованими містами. Через те, що через ці селища не проходять маршрути пасажирського автотранспорту, пенсіонерам доводиться їздити за пенсією або в лікарню на таксі, а люди працездатного віку не можуть знайти роботу за межами свого населеного пункту».
Поставивши собі за мету якось вплинути на ситуацію, юристи громадської організації «Твоє нове місто» вирішили організувати виїзні сесії, в рамках яких жителям малих селищ можна буде надавати посильну правову допомогу.
«На практиці це виглядає так: спочатку ми зв'язуємося з місцевими органами самоорганізації, а якщо таких в селі або селищі немає, то просто з місцевими активістами, домовляємося про дату і час зустрічі та доручаємо їм оповістити про це місцевих жителів.
У призначений день ми сідаємо в мікроавтобус, беремо з собою ноутбуки, антену для підключення до інтернету, ксерокс, принтер, подовжувачі та інше обладнання, і їдемо в намічене місце. Там на нас вже чекають люди, яким потрібна наша допомога. Комусь потрібна консультація, комусь допомога в оформленні документів, а комусь просто ксерокопія, адже в багатьох селищах навіть таку послугу отримати неможливо», — констатує правозахисник.
За словами Володимира, переважно жителів громад турбують проблеми соціальних виплат та пенсійного забезпечення, питання майнового характеру (успадкування, передача права власності земельної ділянки, приватизація житла), процеси подання судових позовів.
Але найактуальнішим питанням для більшості населених пунктів є відсутність транспортного сполучення, через що люди фактично виявляються відрізаними від цивілізації та позбавленими своїх конституційних прав.
Проблеми одного села
Село Диліївка недалеко від Торецька. Тут і десять років тому було не дуже багато жителів — близько 200 осіб, а зараз ще менше.
Проблеми цього села дуже показові для таких маленьких населених пунктів. Відсутність транспортного сполучення (а від цього адміністративне обслуговування, довідки, документи, отримання пенсії та інше), забезпечення харчовими продуктами (немає магазинів, хліб завозять 1 раз на тиждень), немає роботи, немає комунікації з органами самоврядування міста Торецька, в літній період відсутнє водопостачання. Немає системи утилізації побутового сміття.
Основні скарги жителів — нульова реакція місцевої влади.
«Пенсіонери змушені в складчину викликати таксі і їздити у своїх справах до Торецька. Це пенсіонери, у яких пенсії мізерні та приробітку особливо немає», — додає Володимир Єлець, — «Водночас влада не поспішає йти на зустріч. Проблеми не вирішуються роками, а на запити приходять звичайні відписки. Ось, наприклад, відповідь ВЦА Торецька на запит про транспортне сполучення до Диліївки. Вони пишуть, що транспорт ходить! При тому, що його насправді немає. І так у всьому».
Те ж саме говорять і місцеві жителі. Лариса Шаповалова розповідає про те, що проблема транспорту найбільш нагальна у Диліївці.
«На ній зав'язано все. Немає транспорту — немає сполучення з містом. Звідси маса труднощів. І ще це дивна відповідь Торецької адміністрації. Начебто спочатку пообіцяли, що транспорт буде. Люди на автобус виходили, чекали. Але автобуса не було. Хоча ввечері у вівторок я особисто дзвонила водієві та попереджала, що будуть пасажири. Може бути тепер “Швидка правова допомога” допоможе нам. Тому що самі ми не завжди знаємо куди і як потрібно писати», — говорить Лариса.
Позиція місцевої влади
В процесі реалізації проєкту правозахисники також намагаються допомогти місцевим жителям у розв'язанні проблем правового характеру: доступу до транспортного забезпечення та медицини, права на питну воду, вивезення сміття тощо.
Пишуть звернення до ВЦА з описом ситуації, просять налагодити комунікацію з громадами, які відчувають себе покинутими.
«У кожному населеному пункті виїзна сесія триває в середньому близько 2 годин. Практично скрізь нам доводиться стикатися з розповідями про те, що на звернення громадян органи влади не реагують», — говорить координатор проєкту. — «Ми, зі свого боку, теж написали кілька звернень до Торецької ВЦА. Результат був приголомшливий — нам відповіли, що прохання звернути увагу на зазначені нами проблеми безпідставне, і в населених пунктах, про які у зверненнях йдеться, все нібито нормально. Але це точно не нормально, адже права людей дійсно ущемлені за багатьма позиціями, і заперечувати це може тільки той, хто свідомо ігнорує проблему».
“Не зупинимося на досягнутому”
Термін дії проєкту формально закінчується 30 листопада, проте надання правової допомоги жителям Донеччини учасники проєкту на цьому припиняти не збираються.
«За час виїзних сесій ми набрали величезний пласт інформації, яку ми вважаємо за потрібне озвучувати. Через ЗМІ, через звернення до органів влади, аж до Президента. Адже на місцевому рівні, як ми переконалися, захищати права громадян ніхто, крім неурядових організацій, не має наміру.
Паралельно будемо продовжувати надавати людям індивідуальну правову допомогу.
Ще одне завдання — під'єднати до цієї роботи якомога більше колег з Донецької та Луганської областей, адже проблеми маленьких прифронтових селищ актуальні не тільки для Донеччини. В ідеалі хотілося б створити свого роду правозахисну спільноту, яка могла б стати досить авторитетним органом, на рекомендації та вимоги якого влада просто не зможе закривати очі», — ділиться планами Володимир.
На завершення додамо, що до сфери уваги проєкту увійшли такі населені пункти як Щербинівка, Плещіївка, Неліпівка, Залізне, Леонідівка, Катеринівка, Озарянівка, Курдюмівка, Шуми, Кодема, Роти, Суха Балка, Пантелеймонівка, Новокалинове, Красногорівка, Мідна Руда, Клиново-Орлівка, Семенівка, Нетайлове, Первомайське, Олександропіль, Новобахмутівка.
Крім того, відгукнувшись на заклик «не проїжджайте повз», юристи громадської організації «Твоє нове місто» поза планом «відпрацювали» селища Новоселівка та Диліївка.
Кілька порад від правознавця
Якщо ви хочете самостійно відстоювати свої права, то Володимир Єлець радить дотримуватися декількох простих правил.
По-перше, потрібно визначити винуватця порушення ваших прав.
Це основна помилка, каже Володимир, коли громадяни точно не знають, хто саме винен в тому чи іншому порушенні та пишуть звернення куди завгодно. Найчастіше причина порушення — це чиновники, потім підприємці, керівники на підприємствах і так далі.
Потім потрібно правильно скласти запит і відіслати його до відповідного органу.
І ось тут далеко не всі люди можуть розібратися куди саме слати запит. Тому Володимир радить звертатися за правовою допомогою до юристів.
Зараз в Україні та, зокрема, в Донецькій області діють кілька служб, які надають безкоштовну юридичну допомогу.
Це «Центр Надання безоплатної правової допомоги», також приймальня «Української Гельсінської спілки з прав людини», офіси якої відкриті в Краматорську, Покровську, Торецьку та Маріуполі.
Також свої питання можна поставити на сайтах цих організацій. Юристи цих приймалень підкажуть перші кроки.
Ті, хто живе в Торецьку або окрузі можуть скористатися безкоштовною допомогою юриста в приймальні «Української Гельсінської спілки з прав людини», зателефонувавши попередньо за телефоном 063 373 11 73.