У Святогірську єдина школа стоїть без опалення. Коли вирішиться ситуація?
У невеликому місті Святогірську Донецької області лише одна школа. Але вчитися в ній зараз неможливо — немає опалення. Діти сидять удома. Як вийшло, що міська влада не змогла забезпечити нормальних умов для навчання — розбирався «Східний варіант».
Труднощі переходу
Єдина у місті загальноосвітня школа на 536 учнів перейшла у підпорядкування Святогірській міськраді цього року після децентралізації. Відбувалося це не без труднощів.
Об'єдналася Святогірська громада ще за рік до цього — влітку 2020 року. Але, за словами начальника відділу освіти Слов'янська Ігоря Рубльовського, документи для остаточної передачі школи святогірські чиновники надали лише три місяці тому.
«Документи на передачу школи та дитячого садка наш міський голова підписав ще у лютому. Ми тоді вже були готові до передачі. Не тільки ми там передавали, й Відділ культури, й інші.
Тоді голова підписав усе одним розпорядженням. Але документи на підпис для остаточної передачі надані нам були лише у вересні», — каже Ігор Рубльовський.
Тобто між можливістю передачі та фактичною передачею минуло понад пів року.
Міський голова Святогірська Володимир Бандура пояснив таку затримку тим, що коли зайняв крісло голови, у нього практично не було команди.
Робочий колектив треба було формувати з нуля.
«Коли я зайшов, у мене не було заступника. Усього 15 людей залишилися з колективу по Святогірську.
Набиралася нова команда, нові люди. Доводилося приймати бюджет, упорядковувати всю документацію. А це все тягне час», — розповідає міський голова Святогірська.
Школа без котлів
У результаті школу Святогірськ отримав, але втратив постачальника опалення. Чому так сталося?
Річ у тім, що вже з березня, паралельно з підготовкою документів на прийом школи, адміністрація Святогірська вела переговори з постачальником тепла, підприємством «Краматорськтеплоенерго», щодо зниження розцінок на послуги. За словами Володимира Бандури, вартість послуг для Святогірська була непідйомною.
«Минулого року ми платили від 500 до 600 тисяч за гігакалорію. А цього року могло бути мільйон і більше. Це недопустима сума», — каже Володимир Бандура.
Проте з «Краматорськтеплоенерго» домовитися не вдалося. Постачальник пішов зі Святогірська, прихопивши із собою й опалювальні котли.
Не зірвати навчальний процес «допоміг» лише коронавірус. Діти «вчасно» пішли на дистанційне навчання, і всі ці перипетії з опаленням для них поки що залишалися непомітними. Хоча батьки, з якими нам вдалося поспілкуватися, від такого стану справ не в захваті.
Свого старшого сина жителька Святогірська Валерія Костюшко після закінчення навчального року планувала оформити до навчального закладу у Польщі. Але обставини склалися так, що це довелося зробити раніше.
«Ми провчилися у вересні зовсім небагато. Згодом школа закрилася на карантин. А потім ми всі дізналися, що там немає опалення. Хотіли вступати після 9-го класу. Почали ще влітку вивчати мову, думали до кінця навчального року підтягнемося...
Але вирішили, що зараз ми не те, що не підтягнемося, а ризикуємо просісти у знаннях. Тож прискорилися й син уже днів 10, як у Польщі, у коледжі», — розповідає Валерія.
Яких заходів вживають?
Про те, як адміністрація Святогірська має намір розв'язувати проблему, по пунктах розписала у себе на сторінці у Фейсбук депутатка Святогірської міськради Олена Волкова.
4 жовтня Святогірська міська рада виділила 1,3 млн грн на виготовлення кошторисної документації та капітальний ремонт котельні у Святогірській школі.
4 листопада відділ освіти Святогірської міської ради підписав договір на виконання кошторисної експертизи проєкту будівництва «Капітальний ремонт котельні КЗ «Святогірська установа загальної середньої освіти І-III ст. Святогірської міської ради» із встановленням твердопаливного котельного модуля Q=300 кВт…».
19 листопада сесія Святогірської міської ради додатково виділила кошти на проєкт, оскільки загальна сума кошторисної вартості будівництва, згідно з експертним звітом, становить загалом 1 489 192 тис. грн.
20 листопада Відділ освіти Святогірської міської ради вийшов на PROZORRO, оголосивши тендер на «Капітальний ремонт котельні КЗ «Святогірська установа загальної середньої освіти І-III ст. Святогірської міської ради» із встановленням твердопаливного котельного модуля Q=300 кВт
На сьогодні переможця тендеру визначено. Ним стало підприємство зі Слов'янська «ЦЕНТР ПОКРІВЛІ «ДОМОБУД».
Але це лише ремонт опалювального обладнання. Ще потрібно визначитися з постачальником тепла. Володимир Бандура припускає, що після ремонту обладнання економія буде 50% проти попередніх розцінок.
Коли чекати всіх результатів? І коли діти зможуть піти до школи? У шкільному чаті обіцяють закінчити роботи до 20 грудня.
Міський голова Святогірська обіцяє ввести школу у дію на 10 днів раніше. Наскільки ці обіцянки будуть виправдані, враховуючи всю історію передачі школи на баланс, покаже найближчий час.