
Волонтерський штаб у Святогірську. Як жителі розв'язують проблему з ліками
Через війну, яку розв'язала росія, невеликий Святогірськ на півночі Донецької області зіткнувся з тотальним браком медикаментів та відсутністю швидкої медичної допомоги. Як цю проблему намагаються вирішувати місцеві активісти, дізнався «Східний Варіант».
Святогорск — небольшой курортный город, расположенный на берегах реки Северский Донец. До
Святогірськ — невелике курортне місто, розташоване на берегах річки Сіверський Донець. До початку російсько-української війни у 2014 році офіційно тут проживало трохи більше 2 тисяч людей.
Після окупації частини Донецької та Луганської областей масово сюди стали приїжджати переселенці. Тоді Святогірськ став популярним серед тих, хто змушений був виїхати з території ОРДЛО. На щастя, 8 років тому Святогірськ не зачепили бойові дії.
Однак після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну й у Святогірську пролунали вибухи, російська армія бомбила мирне місто, куди, як і 2014 року, почали звозити постраждалих під час бомбардувань Ізюма, Сєвєродонецька, Попасної та інших прилеглих міст.
Після початку обстрілу місцеві активісти включилися в роботу з обладнання притулків усім необхідним. Але зіткнулися з більш глобальною проблемою.

«Як обстріляли Святогірськ, ми вирішили зібрати набори медикаментів для міських бомбосховищ. Займалися взагалі їх доброустроєм, склали перелік сховищ. Але з'ясувалося, що у місті немає медикаментів. І міська влада зараз купити їх не може через бюрократичні моменти», — розповідає жителька Святогірська Валерія Костюшко.
Через соцмережі зібрали гроші на 20 аптечок, але дізналися, що Святогірська служба швидкої допомоги евакуювалася до Слов'янська, та й деякі місцеві лікарі почали їхати з міста.

«Ми з'ясували, що швидка допомога, яка раніше приїжджала зі Слов'янська, більше місто не обслуговує. Після вибуху основного мосту з трьох лікарів, які працюють у поліклініці, залишився один», — розповідає Валерія.
Тоді активісти вирішили створити Волонтерський медичний штаб, у якому було вирішено акумулювати медикаменти.

«З’явилася ідея знайти фахівців медиків та організувати такі осередки по районах міста — один медпрацівник та кілька волонтерів. Знайшли медика невідкладної медицини, почали проводити курси з надання долікарської допомоги для всіх охочих.
Загалом такі курси у нас пройшло вже близько ста людей. Окрім жителів міста, проводили й для працівників виконкому, і для тероборони», — розповідає Валерія.
Вчили простим речам — штучне дихання, накладання джгута, як переносити травмованого і таке інше.
Потім стали збирати інформацію щодо тих медиків, які ще залишилися у Святогірську. Міська влада виділила частину міської поліклініки, кілька кабінетів, де медики та активісти проводять курси.
«На цю мить у нас сформовано 20 мобільних аптечок плюс ще трохи для штабу. Також є невеликий склад людей з медичною освітою та волонтери, які пройшли курси. Вони можуть допомагати разом із професійними медиками», — пояснює активістка.

Зараз у Волонтерському штабі зібрався кістяк — є ургентна медсестра, військовий лікар, кілька звичайних медсестер та волонтери.
Волонтери разом із медиками, що залишилися, вже надавали допомогу у разі травм, стресу. Зараз люди часто сидять у підвалах, так що почалися респіраторні захворювання, застуди. Надавали першу допомогу тим, хто виїхав з Ізюма, були люди з пораненнями.
«Так сталося, що на сьогодні наша самоорганізована команда — єдина структура, яка надає медичну допомогу жителям міста та безлічі біженців. Медики на волонтерських засадах лікують людей і готові надавати майже будь-яку медичну допомогу, окрім хірургічної, Поки один міст залишився, складних пацієнтів возять до Краматорська, але це, зважаючи на все, питання часу», — пояснює волонтерка.
Волонтери Святогірська продовжують надавати медичну допомогу всім, кому необхідно, але запаси медикаментів, закуплених самотужки, тануть на очах.
Як допомогти?
Для збору коштів на закупівлю ліків відкрили телеграм — канал Безпечна доставка медикаментів до Святогірська
Для всіх, хто має можливість допомогти фінансово чи своїми знаннями, та тих, хто хоче пройти курси долікарської допомоги у Святогірську або кому потрібна медична допомога, працюють наступні телефони: 0680702688; 80504252026.
Фото на обкладинці: dnews dn.ua
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.