"Знайомтеся — містер Водорість": як студентка з Маріуполя винайшла бюджетне екодобриво
Юна винахідниця вірить, що в майбутньому такий аналог зможе розв'язати проблему продовольства в країнах. А її винахід вже отримав міжнародне визнання
17-річна Марія Шабанова з Маріуполя вже кілька місяців експериментує з водоростями, щоб створити бюджетний аналог дорогих стимуляторів росту для рослин. Свій винахід вона протестувала на саджанцях помідорів і декількох видах квітів. Результати вразили й саму дівчину, і її викладачів.
Також її стартап отримав престижні нагороди в щорічному конкурсі інноваційних проєктів «Sikorsky Challenge 2021: Україна і світ» в номінаціях «Промисловий хайтек і космос» і «Аграрна інженерія».
«Східний варіант» розповідає, в чому секрет стимулятора росту з водоростей і як це може допомогти українському землеробству.
Від бананового пластиру до водоростей
Марія навчається на другому курсі Приазовського державного технічного університету за спеціальністю «Біомедична інженерія». У стінах вузу вона потрапила на додатковий курс «Основи інноваційного підприємництва на практиці», де і придумала ідею з водоростями. Але спочатку були інші варіанти.
«На заняттях нас попросили знайти проблему, яку міг би розв’язувати наш бізнес. Але насправді навіть знайти проблему — це вже та ще проблема.
На той момент саме була актуальна проблема мозолів. І я чомусь подумала про бананову шкірку, склалася асоціація, що вона може ковзати. Я почала досліджувати цю тему в різних джерелах», — розповідає Марія.
З'ясувалося, що банан дійсно здатний запобігати тертю, тому такий пластир був би вельми доречним. Але з'ясувалося, що схожі ідеї вже є та успішно монетизовані.
«Коли ми зайшли на Amazon [найбільший у світі інтернет-магазин], то з'ясували, що у світі подібного “добра” вже дуже багато. Нехай ідея не така сама, але в принципі є пластирі, які розв'язують проблему мозолів», — пояснює студентка.
Потім ще кілька занять пройшли в муках пошуку ідеї, яка розв’язувала б проблему. Університетські куратори підказали Марії, що в ПДТУ є викладач, Монін Володимир Львович, який багато знає про інший екологічний природний матеріал — водорості.
«Оскільки мої батьки займаються квітами, я відразу подумала, що з водоростей можна було б зробити добрива», — розповідає дівчина.
Для роботи були зібрані різні водорості з морського узбережжя.
Підходить і для квітів, і для овочів
Марія і зараз продовжує експериментувати з водоростями, щоб зрозуміти, яка консистенція дасть найкращий результат під час поливу та обприскування. Також ще потрібно зрозуміти, як краще добувати корисні речовини з водоростей — шляхом екстракції соку або змішувати сушені водорості з водою.
Але дівчина запевняє, стимулятор росту працює, і це вдалося довести.
Вона випробовувала стимулятор на трьох кущах томатів. Один зразок взагалі не удобрювали, другий — імпортним добривом, а третій — стимулятором з водоростей. На жаль, та розсада, яку обприскували імпортним добривом, загинула через хворобу.
Але зате та, яку удобрювали водоростями, до кінця експерименту вже мала зав'язь. Зразок, що не піддавався додатковій стимуляції, значно відрізняється: на ньому немає квітів, саме стебло і листя менше. Подібні спроби були проведені й з квітами — сурфініями, катарантусами, бальзамінами, вербеною.
«Ті квіти, що ми поливали імпортним і своїм добривом, були великі та пишні, вся шапка була усипана квітами. А ті, що нічим не поливали, були за розміром менше. Хоча квіти там були, але вони не рясно цвіли», — пояснює молода вчена.
Марія чесно зізнається, що на такий видимий результат навіть не розраховувала.
«Коли все тільки починалося, я навіть не знала, як працювати з водоростями. Я думала, що ідея розвалиться. Спочатку результату не було взагалі, але я продовжувала поливати. І коли побачила, що все виходить, це був величезний заряд мотивації. Я стала ще більше експериментувати», — згадує студентка.
Марія припускає, що добрива підійдуть усім видам культур, в майбутньому планує проводити досліди з зеленню — петрушкою, базиліком і так далі.
«Але я не впевнена щодо хвойників, тому що це зовсім інший клас. За ними потрібен зовсім інший догляд. А так деяким рослинам взагалі неважливо удобрюють їх чи ні, як, наприклад, чорнобривцям. Ми це теж з'ясували в ході експерименту», — каже Марія.
Дівчина уточнює, що всі зразки спочатку перебували в рівних умовах — росли за однакової температури, в однаковому освітленні та в однаковому субстраті.
Цікаво, що у водоростях немає солей, вони практично прісні, оскільки мають осморегуляцію, каже Марія. Тому вони ніяк не вплинуть на смак плоду.
Доступно та екологічно
У майбутньому стимулятор, можливо, зможе розв'язати проблему нестачі продовольства в бідних країнах.
«Коли ми почали працювати над своїм проєктом, паралельно ми дізналися про інший, який був зовсім недавно реалізований в Африці. Там є ферма, де у звичайних дитячих гумових басейнах вирощують хлорелу. Це одноклітинна водорість. І ось цією водою вони поливають сади й це дійсно дає результат», — пояснює студентка.
Але навіть якщо не говорити про далекі країни, то стимулятори росту могли б сильно полегшити роботу місцевим садівникам.
«У нашій місцевості наші рядові садівники не знають про стимулятори зростання, а якщо і знають, то вони дуже дорогі. Ми ж хочемо зробити аналог, який буде доступний населенню. Можна сказати, це буде бюджетне добриво», — каже Марія.
Важливо, що добриво не тільки може бути доступним, але й абсолютно екологічним, на відміну від синтетичних пестицидів, синтетичних мінеральних добрив і штучних добавок. Для багатьох фермерів, особливо тих, що займаються органічним землеробством, це дуже важливо.
Своєму винаходу Марія подарувала назву «Mr. Seaweed», що буквально означає «Містер Морська Водорість». Добрива вже готовий випробувати на своїй продукції великий український агрохолдинг, вони замовили у дівчини першу партію.