Місія нездійсненна? Як на КПВВ Луганщини пройти тестування на COVID-19
Кореспондент “Східного варіанту” провів день на КПВВ “Станиця Луганська” та дізнався, як працюють лабораторії збору матеріалів для тестування на коронавірус і скільки це коштує
На КПВВ Станиця Луганська наразі відкрили три стаціонарні пункти збору матеріалів для тестування на COVID-19 та один мобільний. Це все мало б додати комфорту при перетині лінії розмежування. Проте за сьогоднішніх реалій пройти тестування — той ще квест.
Як це відбувається — дізнався “Східний варіант”.
Для чого тестуватися?
Сашко приїхав до контрольованої частини України на декілька днів. Владнати справи, купити подарунки рідним на Новий рік. Аби не сидіти у родичів два тижні, вирішив скласти тести на ковід.
“Вибір був. Три вагончики, автомобіль. Щоправда, в найближчий вагончик, що стоїть біля самих воріт, протиснутися нереально. Не знаю, з чим пов’язаний ажіотаж. Але можна пройти 20 метрів, і на вибір — ще два вагончики та автівка. Особисто для себе я обрав стаціонарний пункт. Довіряю я йому більше”, — пояснює чоловік.
На виході до тимчасово окупованої території прикордонники обов’язково перевіряють наявність паспорту, відмітку про попереднє відвідування підконтрольної України або негативний тест на коронавірус, каже помічниця начальника Луганського прикордонного загону Неля Доценко.
“Звичайно ми все частіше фіксуємо те, що більшість громадян звертаються до лабораторій, де вони проходять тестування. З цими результатами вони можуть вже буквально через 2 дні повернутися на непідконтрольну територію України до своїх домівок”, — пояснює прикордонниця.
Де протестуватися?
На КПВВ функціонують пункти від “Мікротестлаб” та “Фармбіотест”.
Як у “Мікротестлабу”, так й у “Фармбіотесту” є всі необхідні документи, результат видають однаково швидко та й ціна та сама — 1 250 гривень.
У обох пунктах медсестри дотримуються правил гігієни, все у стерильних умовах, розповідає лаборантка Ірина.
“Умови забору матеріалу розраховані на те, що їх можна буде відправити у будь-який куточок України та там провести аналіз. А взагалі ми проводимо тестування дуже швидко. Наші лабораторії розташовані у Сєвєродонецьку. Максимум — 20 годин, і клієнт отримує результати. Одразу людині приходить повідомлення у додаток “Вдома”, що його самоізоляція скасовується. Потім, якщо потрібно, ми можемо роздрукувати довідку для пред’явлення на КПВВ”, — каже лаборантка.
Доречі, якщо ви хочете протягом вашої поїздки перетнути український кордон, фахівці "Мікротестлабу" та “Фармбіотесту” переведуть результати вашого аналізу на будь-яку потрібну мову.
Якщо ж ваш маршрут йде через Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Рубіжне або інші міста підконтрольної Луганщини, ви можете здати тести саме там, а не залишатися на ніч у Станиці Луганській.
Звідки черги?
Наразі КПВВ у Станиці так й залишається єдиним пунктом на Луганщині. Ба більше, єдиний наразі відкритий пункт на Донеччині у Новотроїцькому бойовики розблоковують лише два рази на тиждень. Тож, якщо ви хочете перетнути лінію розмежування зі вівторка по четвер, то фактично єдиний КПВВ вздовж всієї лінії розмежування — це Станиця Луганська.
“Бойовики продовжують блокувати 5 пунктів з семи. Тож зараз на Станицю Луганську фактично спостерігаємо додаткове навантаження. Але прикордонники справляються з такою кількістю людей, й колапсу ми не спостерігаємо”, — розповіла помічниця начальника Луганського прикордонного загону Неля Доценко.
Коли наші кореспонденти приїхали на КПВВ, то перше, що побачили — величезну чергу біля найближчого пункту прийому матеріалу. Та до самого пункту ніхто, чомусь, не заходив. Вони просто стояли та відповідали, що у пункті зайнято. Та коли підходили люди, охочі здати аналіз, їх відводили до дальніх пунктів.
Ми поспілкувалися із пані Ніною та запитали, хто порадив їй прийти саме сюди?
“Люди там стоять біля воріт, кажуть йти сюди. Не знаю, хто вони. Молодики якійсь. Взагалі мені байдуже, де здавати. Тут чи там. Хочете, підемо разом з вами до іншого пункту?”, — запитує вона.
Пані Ніна також з Луганська. Приїхала провідати свою садибу. Два тижні, каже, сидіти ніде та це взагалі не в її планах.
Ми звернулися до молодиків біля пункту прийому біоматеріалів, але вони удали вигляд, ніби нічого не відбувається. Тож, кому вигідно штучно зменшувати кількість пунктів забору матеріалів нам так й не пояснили. Люди ж мають через це стояти в чергах, у той час, коли як деякі пункти порожні.