
Якість повітря у Словʼянську: як вплинула війна та навіщо потрібен громадський контроль
Цієї весни у Словʼянську екоактивісти встановили дві нові станції моніторингу стану повітря. Чому це важливо саме зараз і що показало дослідження – читайте у матеріалі
З 2019 року активісти з осередку “Друкарня” займаються встановленням станцій моніторингу повітря у Словʼянську з метою громадського контролю. З початком повномасштабної війни моніторинг деякий час не проводився, але зараз його відновлено. І це дає можливість знову збирати дані про стан повітря в цей складний період.
Одна станція – на Словкурорті, друга – біля залізничного вокзалу
До повномасштабного вторгнення стан повітря у Словʼянську стабільно був незадовільної якості, про це “Східному Варіанту” розповіла менеджерка з екологічних проєктів осередку “Друкарня” Капіталіна Пасікова. Ввечері підприємці мали менший тариф на електроенергію, тому саме у цей період доби усі виробництва починали працювати у більших обсягах. Як наслідок – стан повітря погіршувався.

“Першу станцію моніторингу якості повітря ми встановили у 2019 році на будівлі нашої “Друкарні”. Друга станція була у парку Шовковичному. Загалом, до повномасштабного вторгнення у Словʼянську було близько пʼяти таких станцій, ще сім у Краматорську. Після початку бойових дій станції вимкнулись. Бо люди виїжджали, обірвався звʼязок, Інтернет-мережа. А такі станції потрібно регулярно оновлювати, перепідключати після вимкнення світла”, – пояснює Капіталіна Пасікова.

Відновити моніторинг повітря вдалося цієї весни. Капіталіна каже, ще до 24 лютого закупили дві нові станції, але не встигли їх під'єднати. Цього року їх почистили, оновили прошивку та підготували до встановлення. Перша станція вже працює на Словкурорті, друга – біля залізничного вокзалу.
Відслідковувати якість повітря – дуже важливо для Словʼянська, каже Капіталіна. За допомогою станції можна швидко виявити забруднення та навіть відслідкувати, коли містяни палять листя. Це, своєю чергою, дає можливість реагувати.
“Станція покаже вміст часточок пилу, а саме пил 2,5 мкм (це маленькі часточки) та пил 10 мкм (це більші). Менші більш шкідливі для людей. Бо їх можна із диханням поглинути у свій організм, вони всмоктуються у слизові оболонки й дуже загрожують здоровʼю. Є нестандартні параметри температури, вологості, атмосферного тиску. З важливого – в цих станціях є вимірювання радіаційного фону, а також формальдегіду, озону, аміаку, діоксиду азоту та монооксиду вуглецю”, – пояснює Капіталіна.

Відслідковуванням показників зі станції займаються представники “Друкарні”. Та доступ до результатів моніторингу мають місцеві мешканці, журналісти, інші екоактивісти. Для цього треба скористатися онлайн-порталом “Екосіті”. Показники оновлюються кожні п’ять хвилин.

“Люди почали повертатися додому, і деякі наші активісти повернулися. У них є можливість підтримувати роботу станцій. Іноді перевіряти, чи все добре з підключенням, якщо станція зникла з мапи. Але якщо безпекова ситуація довкола міста буде погіршуватися, і люди знову будуть виїжджати, можливо, що підтримувати роботу станцій знову буде нікому”, – розповідає Капіталіна Пасікова.
“Нам важливо досліджувати вплив війни на довкілля”
До повномасштабного вторгнення якість повітря у Словʼянську за показниками моніторингу була “незадовільна”, але зараз – переважно “задовільна”, каже Капіталіна. Звичайно, це повʼязано зі зменшенням кількості жителів, автомобілів, а деякі підприємства зупинили або обмежили виробництво. Тому моніторинг оцінює якість повітря як “задовільна”.
“Під час повномасштабної війни важливо досліджувати її вплив на довкілля. Зараз це набуває нових обертів, бо вплив російських злочинів на наше довкілля, як кажуть, екоцид, дуже серйозний. І наслідки ми будемо долати ще дуже багато років. Зараз ми вже думаємо, що можемо робити, як має відбуватися відновлення України, що воно має бути зеленим, без шкоди для довкілля”, – каже Капіталіна.

Навесні цього року активісти “Друкарні” проводили моніторинг якості води у словʼянських колодязях та скважинах, адже саме звідси люди масово почали брати воду після перебоїв каналу “Сіверський Донець – Донбас”.
“Ми вирішили дослідити, що ж відбувається з водою, чи можна її пити, які можуть бути поради по очищенню серед місцевих мешканців. Усі результати ми виклали у нашому звіті. А після цього – вирішили відновити станції моніторингу якості повітря. Громадський моніторинг гарантує швидкість отримання результатів, бо люди не можуть довго чекати”, – пояснює Капіталіна.

Дослідження якості води та повітря у Словʼянську – не єдине, чим займаються представники “Друкарні” у своїй екологічній діяльності. Нещодавно осередок громадського суспільства провів вже третій екофорум, який цього року відбувся не у Словʼянську, а в Івано-Франківську. Продовжується підтримка екологічних проєктів, заходів та активістів.
А Капіталіна Пасікова продовжує закликати словʼяничан відповідальніше ставитись до навколишнього середовища, відслідковувати якість повітря та бути у курсі, що з ним відбувається у цей момент:
“Це важливо. Буде дуже добре, якщо люди зрозуміють, що станції відслідковування повітря – це важливо. Тому, будь ласка, заходьте на сайт, дивіться, дізнавайтесь”.
За словами Капіталіни, сьогодні люди фокусуються, в першу чергу, на своїй безпеці. І це правильно. Але навіть в часи війни суспільство може дбати про довкілля. І для цього Капіталіна дає такі поради:
📌 Доносити сміття до контейнерів, не закопувати сміття у грунт. Стежити за собою і своїми сусідами, бо вивіз буває не регулярним в наші часи та це все розлітається на великі відстані й забруднює довкілля.
📌 Не палити листя та суху траву, не палити сміття. Важливо дбати про чисте повітря, бо воно впливає на наше здоров'я та самопочуття. Тепер, коли у Словʼянську є дві станції моніторингу повітря, всі бажаючі можуть стежити за показниками.
📌 Піклуватись про грунтові води (криниці, скважини). У разі обстрілів централізоване водопостачання може стати знову недоступним на якийсь час, люди знову почнуть пити воду з криниць і колодязів, як це було влітку. Тож містяни мають дбати про те, щоб не засмічувати такі місця.
***
Читайте також: "Не здаватися, а гуртуватися": як волонтери Слов'янська допомагають українській армії
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив Бібліотеку, дитячий куточок та стенди, що нагадують про дім створено для переселенців з Маріуполя у Києві

В окупованому Антрациті грошей на нове сміттєзвалище немає
Ексклюзив Стало відомо, де шукати допомоги людям, які постраждали від війни, після ліквідації Мінреінтеграції

На фронті відбулося 216 бойових зіткнень: на 40 більше за попередню добу
Одна людина загинула та 7 поранені внаслідок російських обстрілів Донеччини
Українські захисники знешкодили ще 1 390 російських окупантів і 49 їхніх гармат
Ексклюзив Східний Варіант нагадує, як зберегти зв’язок із ТОТ у разі блокування Telegram
Ексклюзив Дочка Романа Шухевича Марія розповіла Східному Варіанту про дитинство на Донеччині
Загарбники оцінили квадратний метр житла в "днр" і "лнр" у 107 тисяч рублів

Ексклюзив В адміністрації розповіли, чи загрожує Покровську гуманітарна криза
