UA
UA RU
20 Лютого 2023, 13:08
6985
Патріот України й Слов'янська: пам'яті Віктора Бутка, який понад 30 років присвятив друкарській справі
Пам'ять

Патріот України й Слов'янська: пам'яті Віктора Бутка, який понад 30 років присвятив друкарській справі

У січні цього року від затяжної хвороби на 75-ому році життя пішов з життя Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська, видавець з більш ніж 30-річним стажем, керівник “Друкарського двору”. Східний Варіант разом з колегами та добрими друзями Віктора Івановича згадує його діяльність, внесок у розвиток Слов’янська та активну громадянську позицію

Віктор Бутко був директором слов’янського “Друкарського двору”, який розміщувався в історичній будівлі з червоної цегли у центрі міста. За ці роки було видано десятки книг авторів з Донеччини, випускалась газета “Злагода”.

Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська
Віктор Бутко, кадр з фільму “Друкарня у Слов'янську. 100 років загубленої історії”

Віктор Іванович завжди був активним громадським діячем. За часів Президентства Віктора Януковича та керування ФСБ терористом Ігорем Гіркіним, Віктор таємно допомагав українському патріотичному руху та працівникам українських спецслужб у 2010-2013 роках, у 2014 році, друкував листівки, переховував важливих людей та документи.

Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська
Віктор Бутко. Фото: кадр з фільму “Друкарня у Слов'янську. 100 років загубленої історії”

Події 12 квітня 2014 року Віктор Іванович коментував так:  “Якась чума уразила місто. І чутки, що захопили міліцію”. 

У той день ввечері Віктор разом з дружиною пройшлись до місця подій. Він розповідав, якісь люди в масках бігали з пістолетами та автоматами. Віктор казав: “це був якийсь спектакль”. Після захвату будівлі міліції, терористи увірвались на роботу до Віктора Бутка. Деякий час його протримати у підвалі. На щастя, випустили.

Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська
Віктор розповідав про захоплення Словʼянська терористами. Кадр з сюжету “Три роки потому. Як захоплювали Словʼянськ” ресурсу “6262.com.ua”

Після визволення Слов’янська силами ЗСУ Віктор Іванович продовжував розвивати українське письменництво, видаючи книжки регіональних авторів, беручи участь у громадських акціях та мітингах. Майже усі його колеги кажуть, чоловік завжди спілкувався українською, у будь-який момент був готовий допомогти та запропонувати чаю з медом з власної пасіки.

“Потужна особистість, лідер, патріот України”, Денис Бігунов, Центр громадянського суспільства “Друкарня”

Віктор Іванович був дуже потужною особистістю, лідером, людиною з надзвичайно доброю душею, патріотом України, я б сказав, навіть, державним діячем.

Денис Бігунов

У нього завжди була своя думка, своя точка зору на події в місті, регіоні, Україні та світі. Він завжди мав свою позицію. Людина з сильним характером, яскрава.

Він ніколи не був осторонь важливих подій у місті видаючи кілька газет в різні роки.

Він активно займався декомунізацією в місті, боровся з російським шовінізмом, який він завжди називав терміном “російський фашизм”, що фактично так і було, як ми бачимо сьогодні. 

Очолюючи місцеву типографію, коли мова йшла про випуск соціально значущої просвітницької друкованої продукції, він часто міг надрукувати безплатно або зі значною знижкою. Віктор Іванович був підприємцем, господарем, українцем. Він надав частину приміщення своєї друкарні для нашого центру громадянського суспільства, який так і назвали – “Друкарня”.

Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська
Віктор Бутко на Книжковій толоці Словʼянська у 2018 році. Фото надано Капіталіною Каплан

“Це велика втрата для усього міста”. Євгенія Калугіна, директорка Слов’янського краєзнавчого музею 

Діяльність Віктора Івановича у 2014 році була направлена на просвітництво, на формування українського суспільства у місті Слов’янськ. Всі тоді об’єдналися довкола цієї дуже важливої проблеми. Збирались на заходах, акціях, ми були там усі разом.

Євгенія Калугіна

Це велика втрата насправді для усього міста. У нього була окрема ніша. Він був впливовою, відомою людиною, директором “Друкарського двору”.

Усі звертались до нього. “Де друкують видання?”, “У Віктора Івановича”. Він займався краєзнавством, популяризував історію нашого міста.

Приходив до Лілії Яківни, колишньої директорки музею, пропонував щось робити разом, щоб були нові книги.

Віктор Іванович залишив свій слід у своїх книжках, які вони друкували. Він допомагав людям друкувати свої твори, бо у нас у місті багато тих, хто писав вірші, свої письмові роботи. Таким я знаю Віктора Івановича – завзятим українцем, народженим у Слов’янську. Мені його дуже не вистачатиме. Це людина, яка завжди підтримає, запропонує якісь ідеї.

“Таких людей не більше двадцяти на увесь Слов’янськ”. Василь Хоменко, громадський активіст

Щоб нікого не образити з місцевих активістів, таких людей не більше двадцяти на увесь Слов’янськ.

Василь Хоменко

Це небайдужа людина, яка своїм коштом боролася з тією далеко не проукраїнською владою у Слов’янську. 

Не хотів навіть питати, які тортури він там пережив.

Я бачив, що людина жива, що психіка працює, ще інколи посміхається, я думав “Слава Богу”. 

Це така людина! Ми приходили до нього друкувати листівки, робили якісь акції, заходи, які тоді не зовсім сходилися з законами.

Коли мені погано, я йому телефоную, коли йому погано – він мені. Я ще й офіс у нього орендував. 

Віктор Іванович Бутко зі Слов’янська
Зліва направо: громадські діячі Олександр Беліменко, Василь Хоменко, Віктор Бутко та представниця Центру громадянського суспільства “Друкарня” Капіталіна Каплан. Фото надано Капіталіною

“У його кабінеті завжди було купа друзів-письменників, журналістів, видавців”. Ніка Перепелиця, Центр громадянського суспільства  “Друкарня”

Віктор Іванович був людиною слова і великим патріотом міста та України. Разом з ним я особисто провела декілька місяців плідної роботи, коли ми знімали короткий фільм про історію будівлі Друкарського двору у Слов'янську. У його кабінеті завжди було купа друзів-письменників, журналістів, видавців. Він багато кого підтримував, завжди телефонував і питав, як у кого справи.

Ніка Перепелиця

В останнє він зателефонував мені 4 січня, дуже переймався за долю Друкарського двору і чи повернеться "Друкарня" у Слов'янськ. Напевно, відчував близькість свого відходу.

На жаль, 14 січня, він відійшов у вічність і вже не побачить Перемоги. Його історія пережитого у 14-ому році, декількох тижнів тортур у підвалі СБУ у Слов'янську і те, як він боронив Друкарський двір, яке це було для нього дітище — мене це, особисто, дуже вражало.

Я пам'ятаю, як він казав, що мріяв про створення музею Друкарського двору, та не мав на це фінансових можливостей. Особисто мені дуже хотілось посприяти втіленню цього проєкту в життя. Хочеться, щоб Друкарський двір — будівля з величною 100-літньою історією жила і надалі. Сподіваюсь, що будівлі вдасться вціліти в цій кровопролитній війні й у Друкарського двору почнеться нова історія, в шану пам'яті Віктора Івановича.

“Допомагав практично у ремонті та морально медом власного виробництва”. Тім Бозе, один зі співзасновників Центру громадянського суспільства “Друкарня” 

Тім Бозе

Віктор одразу зрозумів наші плани щодо створення центру громадянського суспільства та сприяння німецько-українській співпраці та підтримував нас постійно та надійно. 

І його підтримка була практичною: допомога в ремонті приміщення друкарні та моральна підтримка медом власного виробництва.

Пам’ятаю його як представника української інтелігенції.

Говорив тільки українською, видав важливу книгу про політичний розвиток Слов’янська до 2014 року.

“Запрошував обмінятись думками про те, що відбувається у місті, а також пригостити чаєм з медом власного виробництва”. Капіталіна Каплан, Центр громадянського суспільства “Друкарня” 

З Віктором Івановичем нас познайомив наш спільний знайомий активіст Михайло Нечипоренко ще у 2014-му році.

Капіталіна Каплан

Тоді ми з іншими активістами Слов'янська займались громадською діяльністю, влаштовували народне Віче на площі після деокупації Слов'янська, і я писала про це публікації в різні пабліки Інтернету і в газету “Злагода” для старшого покоління.

Газету тоді випускав “Друкарський двір”. Коли ми приходили аби занести на флешці статтю, Віктор Іванович завжди дуже радо нас зустрічав і запрошував до свого кабінету аби обмінятись думками про те, що діється зараз у місті, пригостити нас чаєм та медом власного виробництва який він збирав із пасіки на подвір'ї “Друкарського двору”. 

Тоді я вперше побувала у цій гарній будівлі де пізніше у 2019-му році відкрився наш центр громадянського суспільства “Друкарня”.

Пасіка Віктора Бутка
Пасіка Віктора Бутка. Фото надано Капіталіною Каплан

До нас часто приїжджали іноземці, здебільшого з Німеччини й кожному із них Віктор Іванович обов'язково гостинно проводив екскурсію будівлею "Друкарського двору" і завжди ця екскурсія була виключно українською. Нані друзі з Німеччини майже нічого не розуміли, але їм було дуже цікаво і вони були в захваті від самого Віктора Івановича Бутка.

Віктор Іванович на дворі Друкарського двору_1
Віктор Іванович на дворі “Друкарського двору” допомагає вішати станцію моніторингу якості повітря для екодіяльності “Друкарні”. Фото надано Капіталіною Каплан

Східний Варіант також висловлює співчуття родині Віктора Бутка та шанує памʼять справжнього патріота України

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Фоторепортаж

"Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

Рішення

Створюють робочі місця для людей з інвалідністю: як на Київщині працює соціальне виробництво з Краматорська

Історія

«Лабораторія Нуль відходів», або як маріупольська екоорганізація покращує освіту студентів

Розбір

Кинуті напризволяще? Як трансформація Мінреінтеграції вплинула на мешканців ТОТ

Фоторепортаж

«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві

Важливо

На межі виживання. Яка доля самотніх маломобільних та людей з інвалідністю під час повномасштабної війни

Розбір

Як новозареєстрований ФОП підряди на Донеччині отримував

Репортаж

«Дають знання, які рятують»: як працює Центр єдності та національного спротиву Донецької області

02 Квітня Середа
20:43

Ексклюзив Східний Варіант нагадує, як зберегти зв’язок із ТОТ у разі блокування Telegram

19:00

Ексклюзив Дочка Романа Шухевича Марія розповіла Східному Варіанту про дитинство на Донеччині

18:40

Загарбники оцінили квадратний метр житла в "днр" і "лнр" у 107 тисяч рублів

Загарбники оцінили квадратний метр житла в "днр" і "лнр" у 107 тисяч рублів
18:03

Ексклюзив В адміністрації розповіли, чи загрожує Покровську гуманітарна криза

В адміністрації розповіли, чи загрожує Покровську гуманітарна криза
17:59

У Краматорську на Донеччині горіла Audi (фото)

17:38

За державну зраду заочно судитимуть двох співробітниць виправної колонії в окупованому Маріуполі

17:19

В окупованому Донецьку з кранів тече коричнева рідина

16:59

Від початку доби на фронті відбулося вже 133 бойових зіткнення: подробиці від Генштабу ЗСУ

16:55

Ексклюзив На Донеччині розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми на 11 населених пунктів

На Донеччині розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми на 11 населених пунктів
16:39

В окупованому Маріуполі виявили спалах пташиного грипу

16:20

Правоохоронці Донеччини викрили ексзаступника командира військової частини та його підлеглого у зловживанні службовим становищем

16:00

Фоторепортаж "Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

"Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: