
Атака соняшниками та інші хитруни: як дотримуються "дня тиші" в Слов'янську
Субота, напередодні виборів — це своєрідний перепочинок від великої кількості політичної реклами перед можливим другим туром. Чи так «тихо» було в Слов'янську? Східний варіант перевірив особисто
Настав довгоочікуваний «день тиші». Ось вона, пауза від докучливої агітації, яка заполонила все навколо: білборди, вивіски, ЗМІ, соціальні мережі та навіть Youtube (а це для місцевих виборів уже ціла інновація).
«ВВ» прогулявся вулицями Слов'янська, щоб перевірити, чи всі дотримуються агітаційної «тиші»?
Атака соняшниками
Попри чітко встановлену заборону агітації, деякі політичні сили примудряються її обійти. Замість прямих закликів на білбордах красуються плакати в стилі партій: символіка, шрифти, кольори ... все, що може чітко асоціюватися.
Такі хитрощі застосували кілька партій. Дізнатися чия ж «прихована» реклама розміщена нескладно, своєрідний почерк ви відразу впізнаєте. Рекордсменом стали соняшники — їх на вулицях Слов'янська найбільше.
Поруч можна помітити й інших «хитрунів»:
А що з незаконною агітацією?
Спочатку передвиборча агітація дозволена тільки на спеціально відведених для цього місцях. Втім, як і будь-які інші оголошення. Але з року в рік на це все плюють і розклеюють свої плакати де завгодно: на будинках, під'їздах, стовпах, деревах і так далі. Найчастіше така агітація навіть без вихідних даних.
Але ось парадокс — якщо не можна розміщувати, значить і прибирати до «дня тиші» теж необов'язково? Відповідальних за це просто немає.
На вулицях знайшовся і порушник:

А ось приклади як повинна виглядати агітація в «день тиші»:

Ті самі гості в ту саму хату
Не обійшлося без скандалів. «Опозиційна платформа за життя» зробила заяву про поширення листівок з неправдивою інформацією.
Нібито в ніч на 24 жовтня їх опоненти розкидали у всі поштові скриньки та розклеїли на всіх стовпах інформацію про відкликання кандидатури Павла Придворова з виборів.

«Партії війни продовжують шляхом брудних технологій, махінацій і фальсифікацій робити все, щоб захопити владу на місцях. Проти Павла Придворова в Слов'янську — абсолютного лідера щодо підтримки людей — розгорнули колосальну боротьбу, пустивши в хід всі брудні технології, а апофеозом цієї брехливої кампанії стали фальшиві листівки про нібито зняття його з виборів, які в агонії, під покровом ночі, в “день тиші” почали поширювати наші опоненти. Ми звертаємося до правоохоронних органів і представників ЦВК — наведіть лад і забезпечте чесний і прозорий виборчий процес в Україні», — йдеться в повідомленні партії.
До слова, кореспондентам «ВВ» не трапилася жодна з подібних листівок. Напевно, тому що всі вони були у самих представників «ОПЗЖ».

Тим часом опонент Придворова, нинішній міський голова Слов'янська Вадим Лях записав нове кулінарне відео.
«Найкращий спосіб провести день перед виборами, провести його на природі», — починає свій влог Вадим Лях.
Чи є покарання за порушення «дня тиші»?
«День тиші» призначений для того, щоб люди могли відпочити, не бачити перед очима всю цю набридливу рекламу і зробити повністю усвідомлений вибір. «День тиші» почався рівно опівночі 24 жовтня. До цього часу весь Слов'янськ повинен був бути захищений від агітації. Все це повинно поширюватися і на сам день проведення виборів.
Отже, що ж саме заборонено в «день тиші»:
- зустрічі кандидатів з виборцями, мітинги та концерти в їх підтримку;
- поширення агітаційних матеріалів та реклами в ЗМІ;
- поширення агітаційних листівок, плакатів, газет;
- публічні заклики голосувати за певних кандидатів;
- оприлюднення результатів опитування громадської думки, якщо вони пов'язані з виборами;
- установка агітаційних наметів;
- публічна оцінка діяльності певних кандидатів.
Але разом з тим в «день тиші» можна поширювати інформацію, що стосується безпосередньо самих виборів. Наприклад, роз'яснення законодавства, порядку голосування та інше.
За проведення передвиборчої агітації у «день тиші» загрожує штраф. Для громадян від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, це від 510 до 850 гривень. Для посадових осіб сума більше — від 50 до 80 неоподатковуваних мінімумів, а це 850 – 1360 гривень.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.