Поїсти на 5 гривень на день. Хто і навіщо спробував здешевити харчування в школах Слов'янська
У Німеччині батьки можуть подивитися шкільне меню своїх дітей на спеціальному сайті та навіть вибрати один із запропонованих варіантів. У Польщі на сніданках в шкільних їдальнях можна побачити кілька видів хліба з маслом, яйця, помідори, огірки, сир, какао. А в Слов'янську депутат від партії «Наш край» запропонував харчуватися в школах на 5 гривень на день.
Про таку «ініціативу» колишнього народного депутата, а нині депутата слов'янської міськради Олега Недави повідомила на своїй сторінці в Фейсбук депутатка міськради Людмила Кожухова:
Публікація викликала масу емоційних коментарів. Батьки пропонували контролювати роботу шкільних кухонь, бути присутнім на депутатських комісіях.
Деякі закликали посадити самого Олега Недаву на харчування за 5 гривень на день
Повне здивування викликала депутатська пропозиція у жителів міста.
Адже і зараз за словами начальника відділу освіти Слов'янської виконкому Ігоря Рубльовського витрати на їжу в школах і дитсадках нижче рекомендованої Міністерством освіти і науки норми. Це 10 гривень на людину. У той час, як МОН рекомендує 16,5 гривень.
У тому, що харчування в слов'янських школах, м'яко кажучи, залишає бажати кращого можна легко переконатися, зайшовши в їдальню до дітей на обід.
Каша зі шматочком найдешевшої ковбаси, рідкий суп. Тож не дивно, що далеко не всі діти навіть хочуть це їсти.
А деякі батьки спеціально дають своїм чадам їжу з собою, щоб вони не ходили до їдальні.
«Син вчиться в четвертому класі. Те, що дають їм на обід, це неможливо їсти, — розповідає мати учня однієї зі Слов'янських шкіл Діана. — Я роблю йому обіди та даю з собою, тому що, чесно кажучи, переживаю за його здоров'я. Маю великі сумніви в якості продуктів з яких це харчування готують».
І можна лише уявити, як зміниться якість продуктів і шкільне меню загалом, якщо депутатську пропозицію втілять в життя. Можливо, тоді буде тільки каша без шматочка найдешевшої ковбаси і прозорої скибочки сиру.
Слов'янськ — місто видатне, тільки в останні роки воно видає себе не завжди з кращого боку. Тут найвища вартість води і тепла. А ось вартість дитячого харчування, очевидячки, навпаки, найнижча.
Наприклад, в сусідньому Краматорську вартість дитячого харчування на 2021 рік збільшили до 26 гривень. Звичайно, можна заперечити, що бюджет Краматорська більший за слов'янський, адже місто більше, та й взагалі, зараз обласний центр. Але навіть в Костянтинівці, яка мало не наполовину менше Слов'янська, проти 2020 року витрати на харчування в дошкільних та загальноосвітніх закладах збільшені на 56%. Там діти харчуються на суму до 15 гривень на день.
Зараз ситуація, за словами Людмили Кожухової, «спущена на гальмах». Після розголосу ніхто з депутатів це питання лобіювати не підхопив, але варто залишатися пильними.
«На наступному тижні будуть знову комісії. Я буду підіймати ще раз це питання. Начальник відділу освіти повинен підготувати підрахунок скільки точно нам потрібно ще виділити на харчування, щоб хоча б сума відповідала нормам МОЗ», — розповідає Людмила.
Як гарний приклад модернізації шкільного харчування, Людмила наводить Кирилівську ОТГ, що в Запорізькій області. До громади входять три школи.
У школі, що представлена на фото, вчиться 325 дітей, всі вони харчуються безплатно коштом місцевого бюджету. На продукти закладено 25 гривень.
Голова ОТГ прийняв рішення піти від ФОПів, які обслуговували школи. Під декількох несподіваних перевірок, голова за фактом констатував, що на ту суму, що вони виділяють, харчування не відповідає хорошому. Взяли до штату нових співробітників для приготування їжі та обслуговування дітей.
Ремонт і модернізація коштували всього 1 300 000 грн.
Людмила стверджує, що все це можливо, якщо процес буде прозорим і без корупційних схем.
«Розумію всю складність ситуації і глибину її рішення, — каже Людмила Кожухова. — Але будемо домагатися результату. Впевнена, мене підтримає багато батьків».
Як ситуація з харчуванням дітей розвиватиметься в Слов'янську? Що це — політична гра чи неграмотність «парашутистів», що знову сіли в депутатські крісла? Покаже найближче майбутнє.