
З ювілейної в пам'ятну: Слов'янськ отримав власну монету
Що завадило вчасно випустити, чому немає дати ювілею та де й коли її можна буде придбати?
Ювілейні монети зазвичай присвячені тій чи іншій події. До конкретної дати, наприклад, ювілею.
У 2020 році Слов'янськ відсвяткував 375-річчя, на честь чого Нацбанк повинен був випустити ювілейну монету. Але і тут місто відзначилося. З ювілейної, монета перетворилася на пам'ятну.
Чому не ювілейна?
Нарешті Слов'янськ, одне з найстаріших міст області, отримав свою монету. У грудні Національний банк України почав карбувати монети номіналом 5 гривень із зображенням відомих Слов'янських історичних будівель, а також історичних образів у вигляді козака і фортеці. Хоча спочатку планувалося почати випуск ще в серпні, якраз перед Днем міста.
Про це Східному варіанту розповів співавтор дизайну монети, він же керівник групи, яка розробила герб Слов'янська в 1996 році Микола Омельченко.

«Як завжди Нацбанк планує випуск ювілейних монет. Протягом року вони збирають інформацію від міністерських відомств, аналізують і ухвалюють рішення кому випускати, а кому ні. Крім того, в одній з постанов Верховної Ради “Про відзначення пам'ятних дат”, зазначено, що Слов'янську цьогоріч 375 років, ось цією постановою і керувався Нацбанк», — розповідає Микола Омельченко. — «Але постанова Ради ще не означає, що Нацбанк відразу візьме і відкарбує монету. Просто Слов'янськ досі на слуху в країні після того, як він відзначився у 2014 році, тому вирішили якось підтримати місто.
Однак деякі жителі міста, деякі краєзнавці почали закидати Нацбанк листами із закликами не випускати монету, оскільки 375-річчя це не правильна дата. Після цих листів Нацбанк спочатку вирішив не випускати монету взагалі. Але зрештою після консультацій з Академією наук і приватного листування монету залишили, але прибрали дату 375. І тепер монета присвячена просто місту, а не ювілею. Хоча в цьому з Нацбанком я не згоден».
Ось так з ювілейної монета, присвячена Слов'янську, стала просто пам'ятною. Тут слід додати, що визначення дати заснування Слов'янська зараз досить суперечливе та обговорюване серед місцевих краєзнавців питання.

Вперше офіційно святкувати День міста в Слов'янську почали в 1976 році, тоді теж відзначили його ювілей — 300 років. Тоді вважалося, що фортеця Тор, яка згодом стала Слов'янськом, була заснована в 1676 році.
Але у 2001 році Кабмін затвердив нову дату заснування Слов'янська — 1645 рік. Відтоді наше місто «постаріло» на 31 рік, і з того ж часу ті, хто цікавиться історією міста розділилися на два табори — прихильників 1676 і 1645 років.
Ось ця ситуація і призвела до того, що Слов'янськ тепер має пам'ятну монету без ювілейної дати.
Як створювався дизайн
Микола Омельченко розповідає, що спочатку Нацбанк не пішов на зустріч.
«Перше питання виникло, що ж буде зображено на монеті. Я запросив у банку варіанти дизайну, але там не пішли назустріч, є у Нацбанку така практика — не показувати свої варіанти дизайну, допоки монета не вийде. Тоді від міста пішли запити, щоб мене і директорку музею Лілію Зандер зробити представниками від міста з питань погодження дизайну. Тоді Національному банку діватися було нікуди як показати свої варіанти», — розповідає Микола
Крім того, спочатку у Національного банку не було великої різноманітності варіантів, що зобразити на обох сторонах монети.
Тому Микола запропонував свій варіант — зобразити кілька символічних об'єктів.
Це вежа на Карачуні, будівля міської хірургії, найстаріша в області Вознесенська церква і міський фонтан. Правда, і з ним були нюанси.
«Річ у тім, що в елементах фонтану є символіка, яка підлягає декомунізації, це серпи з молотами. Мені довелося простежити, щоб це все не перейшло на монету. Але художники добре впоралися, заретушували цей момент», — говорить Микола Омельченко.
Де можна придбати
Зараз монету, присвячену Слов'янську вже мають члени Слов'янського клубу нумізматів. Про те, як може отримати її звичайний житель міста, нам розповіла директорка Слов'янського краєзнавчого музею Лілія Зандер.

«Зазвичай на місто розподіляється 2000 монет для реалізації охочим. Ми очікуємо їх за два-три тижні, а зараз поки приймаємо передоплату від тих, хто хоче отримати до своєї колекції цю монету», — пояснила вона.
Також монети можна буде придбати у Нацбанку, але поки що вони не надійшли в продаж.

Монети, присвячені Донеччині
Також варто додати, що раніше Нацбанком вже випускалися монети, які побічно стосуються до Слов'янська та області.
Це монета, присвячена поету Михайлу Петренку, вона вийшла у 2017 році.

Також є випущена у 2005 монета номіналом 5 гривень, присвячена Святогірській Лаврі.

Крім того, у 2017 році випустили монету з пальмою Мерцалова на реверсі, присвячену 85-річчю області, номіналом 5 гривень.

І ось тепер Слов'янськ має свою пам'ятну монету.

До того ж, як видно, це перша монета, присвячена конкретному місту Донецької області.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.