
Маніпулятивні технології та потенційні інвестиції: про що говорили на форумі "Слов'янськ-2025: політика чи економіка"
Самые грязные выборы в истории Украины, “карантинный удар по бизнесу” и вопрос самовыживания. Узнали, что думают участники круглого стола о ситуации в городе
З ініціативи «Аналітичного центру «Донбаський інститут регіональної політики», в Слов'янську відбувся круглий стіл, на якому обговорювалися важливі для міста теми.
Як з'ясувалося в ході обговорення, актуальні ці теми не тільки для Слов'янська, а й для всієї країни.
Найбрудніші вибори в історії України

Саме таку оцінку виборам, що відбулися 25 жовтня, дав директор фонду «Українська політика» Кость Бондаренко. При цьому він зазначив, що практика використання «брудних» технологій останнім часом помітно розширює межі використання.
«Ми звикли до того, що брудні методи використовує влада. А зараз ми бачимо, що й опозиційні партії теж вдаються саме до тієї ж технології», — зазначив Кость Бондаренко.
Це твердження доповнив керівник стратегічної групи «Софія» (Київ) Андрій Єрмолаєв, який висловив думку, що ця тенденція йде до регіонів зі столиці.
За його словами, нинішня державна політика України, яка містить елементи шоу з багатьох важливих питань, поступово зміщується на рівень місцевих політиків. Як вважає експерт, така динаміка небезпечна загрозою для внутрішньої єдності країни, адже після децентралізації, місцеві органи влади отримають інструментарій для автономізації окремих регіонів України.
Популізм, маніпуляції та фальшиві екзит-поли

Сенс використання нечесних прийомів політичної боротьби Бондаренко пояснює бажанням кандидатів будь-якими шляхами підвищити свій рейтинг. При цьому, кандидати орієнтуються лише на настрої виборців, часто вже не прив'язуючи свої обіцянки до потенційних повноважень посади, на яку вони претендують.
«Він (кандидат — ред.) дивиться на соціологічні дослідження, дивиться на настрої громадян. І якщо громадянам подобається питання російської мови або питання НАТО, ЄС, або ж дружби з Росією, він це починає обіцяти. Він діє за принципом: головне — обіцяти. Потім перемога все спише, якщо вона відбудеться. Переможців не судять», — пояснив політичний експерт.
Як показав перший тур виборів в Слов'янську, таке явище в ньому проглядалося дуже чітко.
«Лідером» за явно популістським обіцянкам учасники круглого столу назвали команду «ОПЗЖ», висуванець якої озвучував у своїй передвиборчій агітації проблеми, що дуже далеко стоять від периметра компетенції міського голови.
Цей метод ведення передвиборчої кампанії можна спостерігати й зараз, адже Слов'янськ стоїть на порозі другого туру виборів мера.
«Каламутні» соцопитування і місцеві проєкти

Ще одним видом маніпуляцій політологи, що брали участь в обговоренні, назвали публікацію учасниками виборного процесу даних соціологічних досліджень, результати яких показують впевнене лідерство того чи іншого кандидата. В інформаційне поле Слов'янська напередодні виборів така інформація теж вкидалася.
Як зазначив модератор круглого столу, керівник Аналітичного центру «Донбаський інститут регіональної політики» Енріке Менендес, такі факти спостерігаються і перед другим туром виборів.
«Буквально цього тижня в ЗМІ з'явилися соціологічні дані, які несуть всі ознаки маніпуляції. Тому що інші джерела кажуть, що ситуація далеко не так однозначна», — каже Менендес.
Підсумовуючи тему, учасники форуму акцентували увагу на тому, що за результатами виборів в регіонах перемогли місцеві проєкти. На думку експертів, це говорить про те, що люди вже втомилися голосувати за політиків і хочуть бачити людей, які реально зможуть розв'язувати насущні проблеми громад.
Інвестиції або самовиживання

В обговоренні економічного блоку питань брали участь представники бізнесу та органів місцевої влади Слов'янська, які розповіли про нинішню ситуацію на підприємствах і перспективи отримання зовнішніх і внутрішніх інвестицій.
Позицію виконкому Слов'янської міськради озвучив начальник управління економіки та інвестиційного розвитку Віктор Сміренський, який розповів про роботу підрозділу по забезпечення економічного розвитку керамічного сектора і машинобудування, а також відродження Слов'янського курорту.
І якщо курортно-оздоровчу тему розвивати можна було тільки в загальних рисах, то про керамічну галузь учасники круглого столу поговорили більш предметно.
Наприклад, генеральний директор АТ «Зевс Кераміка» Олександр Богославський розповів про загальну ситуацію в керамічній галузі, і те, як вплинули на роботу заводу військові дії 2014 року карантин 2020.
Цілий «букет» складнощів, з якими стикається керамічний бізнес, зібрали у своїх виступах директор ТОВ «Новий національний стандарт» Олексій Кормишов, глава ради союзу «Кластер керамічний край» Андрій Міщенко та директор ПП «Керам-Ексклюзив» Олександр Семенець, які підняли також теми, пов'язані зі змінами тарифів на електроенергію та обваленням попиту на продукцію.
Удар по бізнесу

Але найактуальнішим викликом спікери називали введення урядом нового протиепідеміологічного обмеження — «карантину вихідного дня».
Найбільш наочно проблему проілюстрував директор ресторану «Талер» Олексій Кормишов, який повідомив, що 50% виторгу формується саме за 2 вихідних.
«І це критичні 50%, якщо їх у нас забрати, то всі підприємства почнуть працювати в мінус. І десятки тисяч людей опиняться без роботи», — констатує ресторатор. — «Карантин вихідного дня — нелогічний. Ланцюжок зараження це не розірве. Потрібно або повністю все зупиняти, або не займатися дурницями та не вбивати малий бізнес».
За словами Кормишова асоціація реєстраторів України організувала у 28 містах мітинги. Слов'янські ресторатори підтримали своїх колег з Краматорська, однак у себе в місті подібні акції не проводили.
«Коли Слов'янськ увійшов до червоної зони та повинні були закритися всі підприємства громадського харчування, представників ресторанного бізнесу запросили на комісію з надзвичайних ситуацій. І ми почули конструктивну позицію нашої міської влади, яка вирішила утриматися від повного закриття закладів громадського харчування, обмежившись методами, які були в помаранчевій зоні», — пояснює Кормишов.
Політика, економіка і... пандемія

Додамо, що рішення міського керівництва про відмову від «карантину вихідного дня» підтримали багато підприємців Слов'янська, що, до речі, може відбитися на результатах виборів. Так що, навіть в цій темі простежується політичний дискурс.
Втім, як уже говорилося вище, в боротьбі за владу використовуються всі засоби.
Завершуючи розповідь про круглий стіл, що проходив 17 листопада, відзначимо, що створення будь-якого конкретного рішення або документа захід не передбачав.
Імовірніше це був майданчик, на якому ще раз було озвучено реальний стан справ в Слов'янську, а також висловлені побажання про рішення їх в стратегічному, а не моментальному і кон'юнктурному розумінні.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.