
Слов'янськ готується до "червоній зоні": що зміниться і чи готові лікарні?
Кількість пацієнтів збільшується, з початку пандемії в місті від коронавірусу померло 35 осіб, а результатів тестів доводиться чекати тижнями. При цьому — масові порушення правил карантину та... святкування Геловіну. Які нові карантинні обмеження ввели та що думає влада?
З 9 листопада Слов'янськ приєднається до району — перейде до «червоної» зони. Карантин знову посилиться. Всього з початку пандемії в місті виявлено 1709 випадків захворювання на COVID-19. Як розповіла «ВВ» начальниця відділу охорони здоров'я Слов'янської міськради Олена Джим, за цей час зроблено 17 тисяч тестів: методом ПЛР 8022, методом ІФА — 5719, інші — експрес-тести.
Тільки за останній тиждень було взято 475 заборів біологічного матеріалу. З них 391 — мобільними бригадами центру первинної медичної допомоги. Але ось результатів доводиться чекати тижнями.
«Свій результат я чекаю вже третій тиждень. Як тільки відчула перші симптоми, подзвонила своїй сімейній лікарці, вона подала мене до списків і наступного дня приїхала бригада “швидкої” брати аналіз. Навіть якщо результат виявиться позитивним, за цей час я вже встигла перехворіти», — розповідає мешканка Слов'янська Дар’я.

Лабораторії в Донецькій області, які проводять дослідження на наявність COVID-19 методом ПЛР, працюють більш потужно, кажуть в облдержадміністрації.
«На залишках в лабораторіях сьогодні знаходиться 2900 зразків. Кількість зразків зменшується, лабораторії працюють більш потужно. Минулого тижня було близько 5000 зразків, зараз — менше ніж 3000 зразків, що не протестовані. Сподіваємося, що через тиждень-два черга у нас буде коливатися в межах кількості відібраних проб, які роблять мобільні бригади», — повідомив на щотижневому брифінгу заступник начальника департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА Олександр Педенко.
Наприклад, мобільні бригади тільки за 3 листопада доставили до лабораторій 1331 зразок. Усього в Донецькій області працюють 9 лабораторій, які проводять ПЛР-тестування на COVID-19. П'ять з них комунальних, чотири — приватні.
З понеділка лабораторія, що знаходиться в Слов'янську, взяла тимчасовий тайм-аут. Поки обробляються накопичені біологічні матеріали, нові надходження відправляються на аналіз в Краматорськ.
Коронавірусні рекорди ростуть, а народ продовжує гуляти
На сьогодні в активній фазі захворювання COVID-19 в Слов'янську 628 пацієнтів. З них 52 лікуються в стаціонарі, інші амбулаторно. Кількість пацієнтів не зменшується, а навпаки збільшується. З початку пандемії в місті від коронавірусу померло 35 осіб.
За 4 і 5 листопада в Донецькій області зафіксовано 756 нових випадків коронавірусу. Це один з найбільших показників по всій країні. Загалом, в Україні з кожним днем реєструють все нові й нові рекорди. Цього разу показник майже досяг 10 тисяч — 9721 випадок за останню добу. Всього підтверджено 440 188 випадків COVID-19. З них одужали 195 544 особи, а померли 8125.
Міністерство охорони здоров'я пропонує посилити карантин: заборонити масові заходи, роботу фудкортів та дитячих кімнат в торгово-розважальних центрах, обмежити діяльність спортзалів, фітнес-центрів, басейнів.
Водночас в Слов'янську обмежень «помаранчевої» зовсім зони не дотримуються.
Спортзали продовжують свою роботу, а в кафе і ресторанах проводять тематичні вечірки. Наприклад, ось фото одного із закладів, де напередодні святкували Геловін. Як бачимо, в залі знаходяться більш як 1 людина на 10 кв.м, а про дотримання дистанції й говорити нема чого.
Особливо іронічно виглядає афіша «антивірусного» концерту. Цікавий хід рекламників в розпал пандемії.
До слова, за 4 і 5 листопада в Донецькій області від COVID-19 померло 23 людини.

«Поліція повинна виписувати штрафи, стежити за цим. У міськради немає таких повноважень. На засіданнях комісії з надзвичайних ситуацій ми приймаємо спільні рішення. Звичайно ж, люди повинні їх виконувати. Якщо вони не будуть виконуватися, навіть у поліції не вистачить ресурсів, щоб все приводити у відповідність. Тому велика частка відповідальності лежить на кожному жителеві нашого міста. Надівати маску в тролейбусі й так далі, намагатися оберігати себе та навколишніх. А ми де можемо вплинути, наприклад, школи, садочки — це зона відповідальності міської ради», — прокоментував «ВВ» міський голова Слов'янська Вадим Лях.
Що ж міська влада?
Усім школярам Слов'янська продовжили канікули ще на тиждень. Таке рішення прийняла комісія з надзвичайних ситуацій. Тепер виходити з дистанційного навчання планують 16 листопада. І те, якщо ситуація буде налагоджуватися.
«Хотілося б, щоб жителі міста з розумінням ставилися до обмежень, які вводимо. Мається на увазі перенесення виходу дітей на офлайн навчання ще на тиждень. Будемо стежити як розвиваються події з пандемією в місті. В такому випадку хотілося б відзначити, що сучасне обладнання, яке ми зараз купуємо, медикаменти, це не буде приносити користі, якщо тут не буде медичних працівників. Медики, як і всі ми, теж схильні до захворюваності й, звичайно ж, не хотілося б, щоб порушувалася епідеміологічна ситуація. Все взаємопов'язано. Людський фактор найголовніший тут. Якщо не буде кому стояти біля цього кисневого апарату, то це буде біда велика», — підкреслює Вадим Лях.

За час карантину понад 600 жителів Слов'янська захворіли на пневмонію. Ця цифра лякає, адже раніше за рік реєстрували у два рази менше випадків — максимум 350 пневмоній.
«На жаль, клінічний перебіг ковіда, який йде зараз, і того, що ми спостерігали навесні, відрізняється. Більша кількість людей мають тяжке і середньотяжке лікування. Значно більша кількість людей мають ускладнення у вигляді пневмонії. Вони відрізняються за важкістю лікування, вони більш тяжкі та потребують інтенсивної терапії», — розповідає Олена Джим.

Тому в Слов'янську почали облаштування додаткових ліжок для хворих на коронавірус. Будівельні роботи в приймальному відділенні міської лікарні з травматологічним пунктом майже завершені. Вже закуплено апарат для УЗД, рентген-апарат, йдуть постачання меблів та іншого необхідного обладнання.

На сьогодні в інфекційному відділенні лікується 27 осіб. Працює 21 концентратор, встановлені 6 апаратів штучної вентиляції легенів. Організовано палату інтенсивної терапії, де цілодобово працюють анестезіологи. При необхідності планують розгорнути ще 30 ліжок в урологічному відділенні.
«Медики теж люди та часто хворіють. На жаль, значно частіше ніж інші, тому що ризик зараження у медичних працівників в рази вище, ніж у нас з вами», — додала начальниця відділу охорони здоров'я.

На сьогодні в місті вже перехворіли та хворіють на коронавірус 94 медичних працівники: 30 лікарів, 42 середніх медпрацівники та інші спеціалісти, які обслуговують хворих. Через хвороби співробітників змушені навіть міняти режим роботи відділень. 2-е хірургічне відділення тимчасово не приймає хворих — надавати допомогу нікому. Неврологічне відділення починає свою роботу тільки зараз, після двотижневої перерви.
Для того, щоб люди в повному обсязі отримували медикаментозне лікування, з міського бюджету було виділено 1 млн гривень на закупівлю ліків. Як повідомила Олена Джим, пакет Національної служби здоров'я України на лікування хворих COVID-19 тільки підписаний.

«Гроші від НСЗУ на лікування ми поки не отримали, але з усім тим ми маємо зобов'язання перед медичними працівниками з виплати підвищених заробітних плат. В цілому, на доплати за роботу з хворими COVID співробітникам міської клінічної лікарні витрачено вже 797 тисяч гривень з місцевого бюджету. Додаткові кошти, це 3 млн, вже зайшли з НСЗУ після підписання пакету додаткового фінансування з 1 вересня. За ковідним пакетом, ми сподіваємося, почнемо отримувати гроші в листопаді. Для того, щоб не відчували хворі ці наші фінансові взаєморозрахунки, проводяться закупівлі медикаментів», — говорить начальниця відділу охорони здоров'я.

«Життя в місті не зупиняється», — заспокоює жителів у своєму відеозверненні мер Слов'янська.
За його словами, в місті й так діє достатня кількість обмежень і поки ніяких додаткових заходів вводитися не буде.
Нагадаємо, в «червоній зоні» до обмежень «помаранчевої» додається: заборона на роботу громадського транспорту, відвідування навчальних закладів, роботу кафе та ресторанів. Чи буде це дотримуватися? Пом'якшення карантинних норм залежить від нас з вами.
«Від кожного з нас дуже багато залежить. Від того як ми з вами виконуємо запропоновані епідеміологами заходи безпеки, залежить здоров'я кожного з нас. Більш уважно потрібно до цього ставитися, тому що ніякі зусилля медиків і людей, що займаються наданням медичної допомоги, не зможуть допомогти, якщо ситуація вийде з-під контролю», — підкреслює Олена Джим.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.