Загрози та тиск. У Слов'янську розповіли про утиски активістів
Як протистояти утискам своїх прав і взаємодіяти з органами влади та поліцією — дізнався ВВ
48 випадків нападів і тиску на громадських активістів було зафіксовано в Україні за перше півріччя 2020 року.
Тенденція збільшення кількості загроз і пресингу громадських діячів відзначається останні кілька років, починаючи від вбивства Каті Гандзюк, що прогриміло на всю країну, і закінчуючи локальними утисками активістів в маленьких містах.
Для моніторингу ситуації з громадським сектором у Донецькій області в Слов'янську відбулася зустріч з фокус-групами активістів за підтримки БФ «Схід-SOS»
Бесіда з активістами Слов'янська та прилеглих міст пройшла в громадському просторі «Друкарня».
В опитуванні фокус-груп брав участь представник міської адміністрації Дмитро Кравченко.
«Дійсно тема досить серйозна. І в контексті цієї теми згадуються трагічні події. Такі, як вбивство журналіста Александрова. Те, що болить досі, — це окупація Слов'янська. Ми через це пройшли, і говорити про дотримання прав і свобод тоді взагалі не доводилося. Водночас в Слов'янську є багато прикладів і позитивної співпраці міськадміністрації та громадськості. Це відкриття громадських просторів, скверів. Це, можна сказати, відродження громадянського суспільства», — розповів Дмитро.
Головне питання — чи стикалися ви з тиском на вас або ваших знайомих — викликало тривалу дискусію.
Один з активістів Слов'янська Євген Недосека, розповівши про свою діяльність, згадав, що стійким результат може бути лише за підтримки звичайних громадян.
«Ми, як активісти, перш за все спеціалізуємося на контролі ремонту доріг і роботи комунальних установ. І я можу сказати, що в лікарнях, школах, дитячих садах права є лише у того, хто їх готовий відстоювати. Але люди в більшості своїй бояться це робити», — говорить Євген.
Кожен з активістів поділився своїми кейсами, розповів про взаємодію з органами влади та поліцією. Також підіймали тему утисків в школах, взаємодії активістів один з одним, роботи Громадських рад. Торкнулися теми ролі громадських працівників у виборчому процесі.
В цілому, підсумовуючи, учасники фокус-групи прийшли до висновку, що життєво необхідно шукати порозуміння і точки дотику як між собою, так і з органами влади.
Основні тези, вироблені фокус-групою будуть задокументовані для залучення уваги до випадків тиску, а також підвищення рівня освітлення гострих питань тиску на правозахисників і активістів в медійному просторі.
За результатами фокус-групи буде підготовлено звіт.