
Зв'язок під час війни: як працює інтернет у прифронтовому Слов'янську
Інтернет – один із найважливіших шляхів отримання інформації у сучасному світі. Особливо це важливо зараз під час війни, коли з мобільним зв'язком часто виникають проблеми. Як зараз працює найбільший провайдер Слов'янська – дізнався “Східний варіант”.
Складнощі під час війни
Усього за 20 кілометрів від Слов'янська йдуть бої, періодично дістається й самому місту. Але все-таки тут продовжує діяти більшість сервісів, що й до повномасштабного вторгнення росії.
Є електрика, нещодавно навіть міська влада відновила подачу води в деякі райони. Звісно, продовжують працювати й провайдери. Їх у Слов'янську кілька, але один із найбільших у місті – “Слов'янські Домашні Мережі” (СДМ).

Компанія працює з 2004 року, пережила різні періоди, у тому числі й окупацію Слов'янська у 2014-му.
Ми поговорили про роботу компанії в умовах війни з одним із її керівників Ярославом Котляровим.

Перше і найголовніше запитання — які складнощі відчуває провайдер зараз?
“Найбільша у нас зараз проблема це, звичайно, люди. З одного боку, багато людей евакуювалося. Тобто поменшало клієнтів, а значить і надходжень. Кількість абонентів скоротилася вдвічі точно. З іншого боку, співробітників теж багато поїхало. Наразі у нас залишилося лише 15% штату”, — відповідає Ярослав.
Наприклад, техпідтримка, пояснює Ярослав, це дівчата, які відповідають телефоном. Вони виїхали зі Слов'янська, але компанія забезпечила їх обладнанням, щоб вони могли працювати далі дистанційно.
“Вони можуть це робити хоч з іншої частини планети. Так само, скажімо, бухгалтерія. А от із монтажниками, звичайно, так не вийде. Тому вони продовжують працювати тут, хоч і у меншій кількості”, — розповідає Ярослав.

Найкритичніший випадок роботи СДМ, як розповідає директор, який був уже у цю фазу війни, — це обстріл залізниці між Барвінковим та Слов'янськом на початку квітня.

“Там йде дуже важлива магістраль на Київ. Снаряд поцілив точно в кабель. І це було критично на той час. Були у нас запасні канали, але ще було багато клієнтів, велике споживання, це було складно. Тоді ми, заручившись підтримкою Нацгвардії, поїхали виправляти це. Витратили кілька годин на ремонт. Щойно все зробили знову почався обстріл. Добре, що все успішно закінчилося”, — згадує Ярослав.
На сьогодні компанія обслуговує 6 великих населених пунктів: Слов'янськ, Мирне, Билбасівка, Черкаське, Олександрівка, Миколаївка. І ще кілька менших. Втратили лише Святогірськ.
Найважча ситуація зараз у Миколаївці, оскільки вона регулярно обстрілюється. Співробітники СДМ виїжджають на ремонти туди майже щодня.

Щодо оплати послуг, то тут ситуація двояка.
“З оплатою через інтернет проблем немає. Хоча, звичайно, люди похилого віку далеко не всі можуть самостійно оплатити через наш сайт або Приват24. Такі клієнти зазвичай використовували термінали, а ось з ними зараз проблема. Більшість не працює в місті. Залишилися лише термінали Приватбанку. Але не всі вони добре працюють, є перебої. Є ще скретч-карти для поповнення, як за старих часів. У Слов'янську наші продаються зараз у двох магазинчиках”, — пояснює Ярослав.
2014-го і зараз
Ярослав Котляров каже, що зараз працювати легше, ніж 2014 року, принаймні поки що.
“Тоді ситуація ускладнювалася тим, що місто було окуповане. До нас у будь-який момент могли прийти люди зі зброєю та вимагати що-небудь. До того ж місто обстрілювалося постійно. Набагато частіше, ніж зараз. На дахах неможливо було нормально працювати, бо по співробітниках постійно стріляли. Окупанти сприймали їх за диверсантів, за “Правий сектор” та інше”, — пояснює Ярослав.

На питання, чи не планує СДМ евакуюватися найближчим часом, як це зробило багато бізнесів Слов'янська, Ярослав відповідає, що поки йти з міста в планах немає.
“Поки ситуація дозволяє — ми працюємо. Поки що є електрика. На випадки короткочасних відключень ми маємо потужний дизельний генератор. Співробітники, що залишилися, теж в змозі продовжувати роботу. Адже всім потрібні гроші, потрібна зарплатня. Тому поки наші послуги потрібні і є можливість їх надати, ми продовжуємо працювати”, — розповідає Ярослав.
На цей час особливих проблем із подачею інтернету в Слов'янську немає. Можуть бути короткочасні збої, все ж таки війна. У такому разі керівництво СДМ нагадує, що працює служба технічної підтримки. Хоч і не цілодобово, як раніше, а лише з 8:00 до 20:00
Зв'язатися з нею можна за телефонами:
095 222 93 00
063 522 22 00
098 522 22 00
Також можна написати на сторінку фейсбук.
Що робити, якщо зник і зв'язок, і інтернет?
Якщо ж зв'язок, у тому числі й інтернет, зник повністю і зв'язатися з техпідтримкою можливості немає, існує кілька способів підтримати зв'язок і без інтернету.
✅ Насамперед для цього існують офлайн програми.
Такі програми, звичайно, не зможуть відправити повідомлення в інше місто, проте здатні забезпечити зв'язком на відстані до 100 метрів через Bluetooth та мережу смартфонів з такими ж встановленими програмами. Список офлайн месенджерів досить широкий.
У мережі існує безліч ресурсів, де докладно описується, як їх встановити та користуватися. Ми можемо лише навести список найпопулярніших з них: Bridgefy, FireChat, Briar, Rumble.
Важливо, що ці програми безплатні та легко встановлюються.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій опублікувала інструкцію щодо альтернативних способів виклику екстрених служб у разі відсутності інтернету та мобільного зв'язку.
✅ Крім використання тих же офлайн месенджерів ДСНС рекомендує використовувати мобільний телефон як рацію.
Для цього також існують спеціальні програми: Voxer Walkie Talkie, Walkie Talkie, Two Way: Walkie Talkie.
Правда потрібно враховувати, що в цьому разі ваше спілкування зможе прослухати будь-хто, хто потрапить на ту саму частоту.
✅ Також на випадок екстрених ситуацій важливо продумати засоби захисту своїх гаджетів, можливість їх автономної підзарядки та шляхи резервного копіювання даних, що зберігаються на ваших пристроях.
Для захисту телефону або планшета можна купити протиударний водонепроникний кейс. Такі продаються у будь-якому туристичному магазині.
Для підзарядки підійде найпростіша переносна сонячна батарея або хоча б павербанк.
Також не буде зайвим переносний жорсткий диск для зберігання даних.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.