
Без шкарпеток і батарейок: як проходить локдаун у Слов'янську
Перекриті стелажі, «заборонені» товари та порожні вулиці. «Східний варіант» проінспектував, як проходить посилений карантин в магазинах Слов'янська.
З 8 по 24 січня в Україні діють посилені карантинні обмеження. З цього дня кафе і ресторани працюють тільки на винос і доставлення, спортзали та торгово-розважальні центри зовсім закриті, а в магазинах продають тільки певні товари.

Ситуація в супермаркетах
Тут продаж продовольчих товарів залишився без змін.
А ось стелажі з іншим асортиментом перемотані стрічками. Це одноразовий посуд, шкарпетки та колготки, лампочки, батарейки, частина побутової хімії.
Загалом під час січневого локдауну в магазинах можна придбати продукти (там, де під них відведено не менше 60% площі), ліки, вироби медичного призначення, засоби гігієни та зв'язку, ветеринарні препарати, корми, насіння і засоби захисту рослин, а також побутову хімію і друковану пресу.
Але тепер все це розбито по групах. Тобто, в кожному магазині свій певний товар. Водночас на роботу кіосків посилений карантин ніяк не вплине.
В іншому слов'янському супермаркеті під «заборону» потрапили тільки стелажі з вугіллям і дровами.
У магазинах електроніки ситуація виглядає гірше. Там червоними стрічками обмотано буквально все. Купити можна тільки засоби зв'язку: телефони, сім-карти, зарядки.
Як кажуть продавці, рідкісні покупці заходять дізнатися, що вони можуть придбати відразу на місці. Їм пропонують скористатися послугами доставлення. Умовно кажучи, купівля через інтернет-магазин із замовленням на місці.
Інші магазини
У Слов'янську новорічні ярмарки та інші розваги на Соборній площі закрилися відразу ж після Різдва. Вулиці міста порожні.

У місцевому універсамі закриті всі відділи, крім продуктів, телефонів і побутової хімії. Але навіть в останньому відділі купити можна далеко не все:

Решта площі магазину обгороджена, проходи між стелажами перекриті барикадами з коробок.
Деякі продавці перевели торгівлю в інтернет режим. Зареєстрували сторінки в соціальних мережах, створили групи в месенджерах.
Також на доставлення почали працювати інші самостійні магазини:
Сумно виглядають і кав'ярні. Всі зараз працюють на винос. Охочі збираються в черзі перед входом.
Реакція жителів міста
Жителі Слов'янська на такі обмеження відреагували неоднозначно. Багато хто не розуміє логіки того, що відбувається і такого розподілу товарів в продаж. «Східний варіант» зустрів таких обурених людей в магазині.
«Логіка мені незрозуміла. Ну нехай в супермаркетах якісь стелажі закрили, але навіщо повністю закривати окремі торгові точки в цьому ж приміщенні? У кожен магазинчик окремий вхід, у кожного з них свої товари. Тут канцелярія, тут посуд, поруч побутова техніка і дитячий відділ. В результаті я не можу купити взагалі нічого, доводиться їхати в центр міста. Громадським транспортом, між іншим. Та й те, навіть у великому магазині техніки можна купити тільки телефони. Буду чекати закінчення карантину, в цьому питанні інтернет-магазини не для мене», — каже місцева жителька Тетяна.
«Так звані заборонені товари все одно продають. На касі пробивають нібито це доставлення. Який в цьому сенс взагалі? Тим паче наше невелике містечко. У нас в принципі все не так влаштовано з магазинами», — ділиться емоціями Алла Олександрівна.
У соціальних мережах обговорення аналогічні:
Навіщо потрібні ці заборони?
У Міністерстві охорони здоров'я кажуть, справа зовсім не в небезпеці «обмежених» товарів. Рішення затвердили, щоб зменшити кількість контактів. Для прикладу, міністр охорони здоров'я Максим Степанов на своєму брифінгу 9 січня навів історію про 100 покупців, які шукають різні товари в одному супермаркеті. 20 людей прийшли за продуктами, ще 20 за засобами гігієни, наступна 20-тка хоче купити посуд і побутову хімію, решта батарейки та одяг.
«Якщо ми забороняємо реалізацію певного товару в приміщенні магазину, то люди, яким він необхідний, замовляють його через інтернет-магазини й не будуть контактувати з іншими людьми. Тобто, зі 100 осіб, які могли б бути в супермаркеті та контактувати між собою, буде 40. Імовірність того, що вони інфікуються або інфікують інших, зменшується», — пояснює Степанов.
У Слов'янську перевіряють виконання карантинних обмежень 14 мобільних бригад місцевого відділу поліції. Правоохоронці проводять рейди магазинами та закладами.
Усього в Донецькій області зареєстровано близько 9500 повідомлень, пов'язаних з карантином. Відносно порушників складено 2419 адміністративних протоколів.
До закінчення локдауну залишилося 10 днів. Поки точно невідомо буде він продовжений, або карантин продовжать у звичайному режимі з розподілом на карантинні зони. Рішення уряду різко змінюються і здебільшого це залежить від статистики. Зараз кількість заражень на коронавірус падає і є надії на пом'якшення обмежень.
Читайте також: Маріуполь на локдауні: де купити шкарпетки та будматеріали?
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.