Доброустрій на долоні. Як жителі Слов'янська зможуть контролювати міський комфорт
Жителі міста тепер можуть стежити за розміщенням зовнішньої реклами, вивезенням сміття, встановленням тимчасових споруд, а також взаємодіяти з цих питань з місцевою владою. Дізналися, як це працює
26 січня 2021 року Слов'янська міська рада за підтримки Міністерства цифрової трансформації та USAID/UK проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS» презентувала запуск нового електронного інструменту візуалізації відкритих даних — інтерактивну мапу «Комфортний Слов'янськ».
У онлайн-презентації взяли участь міські чиновники, розробники, а також всі, кому цікава дана тема (для участі будь-хто міг заповнити відповідну форму та отримати посилання на зум-конференцію).
За словами заступника міського голови Віктора Воропаєва, основна мета створення мапи:
- відстежувати порушення доброустрою та статус їх усунення;
- перевіряти наявність дозволу для розміщення тимчасових споруд;
- перевіряти, чи відповідає тимчасова споруда виданій технічній документації;
- контролювати наявність дозволу на розміщення реклами та багато іншого.
Про те, як у Слов'янська з'явилася можливість отримати такий потужний інструмент розповів координатор проєкту В'ячеслав Самохвалов:
«Коли майже п'ять років тому було розпочато роботу у сфері відкритих даних, нам на місцях було незрозуміло, що це таке. Як це готувати, як цим керувати, а, головне, навіщо в уряді взагалі придумали щось нове, щоб придумати нове навантаження для чиновників. Згодом з'явилося розуміння, наскільки це важливо. Але найпотужніший поштовх у сенсі розвитку сфери відкритих даних Слов'янськ отримав в минулому 2020 році. Наше місто було відібрано серед 25 міст України для участі в конкурсі проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS» і всі наші напрацювання, які зображені на мапі — це все завдяки цьому проєкту».
Що можна дізнатися за допомогою мапи?
Скориставшись мапою, можна дізнатися про розміщення тимчасових споруд: переглянути їх технічні характеристики та статус, дозвільні документи, схеми розміщення та архітектурні типи споруд.
Також — в зручній формі отримати доступ до інформації про рекламні конструкції та їх власників. Переконатися, чи законно встановлена конструкція в певному місці, чи не порушені терміни її розміщення, тип, розмір і інші технічні характеристики, подивитися фотографії самого носія тощо.
Один з важливих розділів на мапі — це розділ «Порушення доброустрою». Тут можна знаходити зафіксовані інспекцією з доброустрою міста Слов'янська порушення, фільтрувати їх за часом (вибирати певний період) і статусам (чи усунуто).
За кожним порушенням зафіксована додаткова інформація: назва порушення, тип порушення, дата фіксації, адреса.
«Комфортний Слов'янськ» створений на основі відкритих даних. Про те, як це працює, розповіла керівниця напрямку відкритих даних проєкту міжнародної технічної допомоги TAPAS Катерина Оніліогву.
«Відкриті дані — це інформація, яку публікує держава в відкритому для всіх громадян доступі. Бюджет громади, рух громадського транспорту, виплати лікарям, дороги, які внесені до переліку ремонтів, різні дозволи — ці та інші дані. Абсолютно всі аспекти, які є в державі та стосуються громадян. Відкриті дані — це прозорість і антикорупція. Це допомагає у вирішенні суспільно важливих питань, завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх. І ми сподіваємося, що з часом отримаємо гарний зворотний зв'язок від мешканців міста. Адже ця мапа і ті набори відкритих даних які вона представляє — гарна можливість не просто контролювати, а й впливати на різні міські процеси».
Уряд зобов'язує міську раду Слов'янська зараз оприлюднити 70 наборів відкритих даних, розповідає В'ячеслав Самохвалов.
«Але для розробки візуалізації “Комфортний Слов'янськ” ми здебільшого використовували інформацію, щодо якої немає зобов'язань від держави в її оприлюдненні. І, на мій погляд, це зайвий раз показує, що місцева влада Слов'янська намагається працювати все більш прозоро і відкрито», — підкреслює він.
Візуалізація використовує такі набори відкритих даних:
• дані про здачу припису про усунення порушень у сфері доброустрою;
• інформацію про рекламні засоби;
• дані про розміщення тимчасових споруд в м. Слов'янськ;
• інформацію про накладені штрафи за адміністративними протоколами про порушення доброустрою.
Навіщо містянам потрібен цей інструмент?
Публічний доступ до цих даних в зручному форматі може допомогти жителям міста краще контролювати діяльність місцевої влади, роботу комунальних підприємств, які повинні забезпечувати чистоту і порядок в місті, брати участь в поліпшенні доброустрою.
Ця мапа також може допомогти й в запобіганні ряду корупційних ризиків. Аналізуючи відкриті дані, можна виявляти потенційні конфлікти інтересів.
Нарешті, аналізуючи візуалізацію даних, жителі міста можуть звертатися до міської ради Слов'янська за розв'язанням найболючіших проблем доброустрою і за допомогою відкритих даних здійснювати контроль за процесом усунення цих проблем.
Додамо, що Слов'янська міськрада має сайт, на якому кожен охочий може ознайомитися з усіма пакетами відкритих даних по місту. Однак нова інтерактивна мапа дозволить зробити це набагато простіше і комфортніше.
Ознайомитися з мапою можна за посиланням