
Неоціненна спадщина: 5 архітектурних пам'яток Слов'янська, які вимагають термінової реставрації
У Слов'янську, як в одному з найстаріших міст Донецької області, збереглося чимало старовинних будівель. Деякі з них ще 30 років тому було визначено, як пам'ятники архітектури місцевого масштабу. Правда, це не допомогло зберегти їх в гідному вигляді.
У списку архітектурних пам'яток Слов'янська зараз 29 об'єктів. Переважно це будівлі кінця 19-го початку 20-го століття. Церкви, колишні житлові будинки, санаторій, каплиця.
Приблизно 20 будівель отримали свій статус вже при незалежній Україні в 1990-х розпорядженням голови Донецької обладміністрації. Частина стала такими ще в 1980-хх.

Нині слов'янські архітектурні пам'ятники в приватному володінні або ж комунальної власності. На жаль, багато з них — в жалюгідному стані. Деякі вже й не існують.
«Східний варіант» вирішив скласти список топ-5 пам'ятників архітектури Слов'янська, які потребують термінового ремонту. Ми звернули увагу в першу чергу на ті будівлі, які знаходяться в комунальній власності.
Будинок Александрова
Будівля споруди початку 20-го століття. Зараз Будинок Александрова, побудований в стилі модерн, можна вважати перлиною і візитною карткою історичного Слов'янська.
Спочатку ця будівля замислювалася, як готель з магазинами на першому поверсі. Уже в радянський період тут розташовувалися редакція газет, міська рада. В наші дні двоповерхова будівля розділена між численними орендарями, що ускладнює контроль за її вмістом.
Нещодавно міська влада провела ремонт фасаду Будинку Александрова і зовні він здається в пристойному стані. Але варто зайти з тильного боку, увійти всередину, і відразу стає зрозумілим, що пам'ятник архітектури вимагає термінового ремонту. Від того, що дах довгий час був в аварійному стані верхній поверх потребує капітального відновлення. Але орендарі будівлі поки не поспішають цього робити.
Контора "Дзевульского і Лянге"
Ще один пам'ятник архітектури споруди рубежу 19-го – 20-го століть, який просто необхідно рятувати найближчим часом. Контора керамічного підприємства Яна Дзевульского та братів Юзефа і Владислава Лянге.
Будівля ця була побудована іноземними підданими (Польща і Великобританія) в період бурхливого економічного та індустріального зростання Слов'янська, коли в регіон активно вкладався європейський капітал.
Підприємство випускало керамічну плитку, яку і зараз можна зустріти в старовинних будинках по всій Україні та в сусідніх країнах.

У радянський період будівля виконувала роль студентського гуртожитку, заводської бібліотеки. У 90-хх занепала, і зараз знаходиться в запустінні. Давно вже немає даху, лише товсті стіни та монолітне перекриття другого поверху рятує його від обвалення.
У наші дні аварійну будівлю взяла під опіку громадська організація «Розвиток ініціатив». Громадські працівники навіть знайшли можливість фінансувати відновлення пам'ятника (коштом іноземних фондів), але поки все вперлося в бюрократичну тяганину.
Каплиця Залеських

Каплиця — склеп, де похований один з видатних мешканців старого Слов'янська солепромисловець і меценат Микола Залеський. Це єдина будова, яка збереглася на території Староміського кладовища.
Каплиця виконана в стилі українського модерну, популярного в кінці 19-го – початку 20-го століття в наших краях. Цей стиль відрізняє велика кількість ажурних елементів.
Це типовий проєкт, таку ж каплицю можна було зустріти, наприклад, на кладовищі Харкова. Але від цього вона не стає менш унікальною і цінною як історична спадщина.
В останні десятиліття кладовище занепало, цвинтарні споруди руйнувалися маргіналами заради видобутку металу. Каплицю вдалося зберегти, хоча з великими втратами. Зараз вона законсервована до кращих часів.
Вілла Марія

Одна з найзагадковіших історичних будівель Слов'янська.
Міська легенда свідчить, що особняк був побудований промисловцем, на прізвище Успенський, для коханої жінки, на ім'я Марія.
За радянських часів садиба знаходилася в користуванні дитячого ревматологічного санаторію. У 1983 р. «Вілла Марія» за рішенням Донецької обласної ради була внесена до списку пам'яток архітектури та містобудування Слов'янська.

Довгий час особняк стояв безхазяйним, а в каденцію міської голови Нелі Штепи його віддали в довгострокову оренду церкві Московського патріархату, де був влаштований дитячий православний центр. За десятиліття навіть вже бувши використовуваною будівля набула жахливого занедбаного вигляду. Ліпнина та тинькування почали обсипатися. Витончені лілії та вінки, що прикрашали колись фасад, відходять у небуття.
Фасад покритий риштуванням. Це наслідки незакінченого ремонту, які християнська організація намагалася зробити ще у 2012-14 роках. Зараз все заморожено.
У послідовників Московського патріархату на цей час немає можливості ремонтувати Віллу за всіма правилами та законами, які регламентують реконструкцію пам'яток архітектури. Але і віддати будівлю назад місту вони теж не хочуть. Ситуація знаходиться в глухому куті, а Вілла тим часом повільно вмирає. Унікальний пам'ятник потрібно рятувати, але поки місто безсиле через бюрократичні колізії.
Хірургічне відділення

Перша міська лікарня, побудована в 1900 році. Масивна старовинна будівля, в якій досі збереглося багато автентичних елементів. Сходові поручні, вхідні двері... Все це зберігає столітню пам'ять поколінь.

Вона одна з небагатьох будівель Слов'янська, яка понад сто років незмінно виконувала ту функцію, заради якої й будувалася. Перший великий лікарняний заклад до 1917 року, міська лікарня в радянський період, госпіталь під час окупації 1941-43 років. І зараз тут приймають хворих.

Ззовні будівля начебто в непоганому стані, але якщо придивитися, то кладка зовнішніх стін помітно руйнується. Всередині теж все залишає бажати кращого. Ремонту міська лікарня не бачила десятиліттями.
Кілька років тому міський голова Слов'янська висловлював ідею реконструкції будівлі. Висловлювалися думки про його утеплення, що могло б згубно позначитися на зовнішньому вигляді історичної будівлі.
Також були думки щодо зміни концепції загалом, наприклад, спорудити для хірургії нову будівлю, а в пам'ятці архітектури розмістити міський музей. Але поки все це на рівні стратегій та ідей, а одна з найкрасивіших історичних будівель чекає коли за неї візьмуться по-справжньому.
Крім перерахованих пам'ятників, свого часу порятунку чекають ще багато будинків, які уособлюють історію Слов'янська. І це не тільки пам'ятники архітектури. Найстаріше місто регіону зберігає багато об'єктів, які могли б стати туристичним магнітом. Потрібно лише привести їх у належний стан.
Читайте також:
Як Будинок культури в Слов'янську став розмінною картою в політичних баттлах
Дерев'яна легенда: чим відома Слов'янська олівцева фабрика
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.