
"Скверна" історія. Як маріупольці 3 роки борються проти забудови скверу "Надія"
У чому головна проблема і що обіцяє міська влада — дізнався Східний варіант
Сквер «Надія» знаходиться в найвіддаленішому районі Маріуполя — «Східному», але про нього в місті знають всі.
Невелика ділянка землі стала каменем спотикання між жителями району та підприємцями, які хочуть побудувати торгові павільйони.
Історія затягнулася на кілька років.
Від трагедії до комерційної забудови
Історія скверу почалася ще у 2013 році. Маріупольський активіст Олексій Алексєєнко активно просував ініціативу створення скверу «Надія», а жителі збирали підписи. Після початку бойових дій ініціатива тимчасово зупинилася.

Історія відновилася після трагічної для Маріуполя події — обстрілу мікрорайону «Східний» у 2015 році. Того ж року план доброустрою скверу виграв в конкурсі міських проєктів «Місто — нашими руками». На реалізацію дали 100 тисяч гривень, а ще 120 тисяч надав меткомбінат імені Ілліча. За ці гроші в сквері зробили невеликий дитячий майданчик, уклали плитку і поставили кілька крамниць.
Тоді жителі «Східного» зітхнули з полегшенням — нарешті у них буде їх невеликий скверик. На початку 2017 року маріупольці помітили, що в сквері почалася забудова.
«Почали потихеньку дерева спилювати, причому потроху. По кілька дерев зникало. А потім почали забудову. Звісно, почали виходити місцеві жителі, цікавитися, що відбувається. А тут почали діставати папери про те, що, “вибачте, все законно, ось рішення сесії міської ради”. І ось після цього почали розбирання», — згадує маріупольський активіст Олексій Леонтьєв.
Доленосне судове рішення
Дійсно, у підприємців було рішення сесії міської ради, за яке депутати проголосували практично одноголосно.
Маріупольська міська рада пішла на мирову угоду — замість ділянки в самому центрі міста площею 21 м² підприємцю запропонували ділянку площею 360 м² (в 17 разів більше) вже в мкр «Східний», в зеленій зоні. Справа вирішувалося в судовому порядку, сторони прийшли до компромісу. Це було ще у 2014 році, за минулого мера Маріуполя Юрія Хотлубея.

Вже нове депутатське скликання і новий мер Вадим Бойченко у 2017 році проголосували за затвердження проєкту землеустрою щодо відведення ділянки в сквері підприємниці Наталії Петросян. Водночас депутати кажуть, що не знали, за що голосують.

«На порядку денному сесії цього питання не було. Титов [начальник управління регулювання земельних відносин Маріупольської міськради Дмитро Титов — прим. автора] його виніс на координаційну раду, посилаючись на те, що з цього питання вже є рішення суду, яке ми повинні затвердити. Не розповідаючи деталей, не показуючи презентацію», — згадує Максим Бородін.
Він також проголосував за відведення землі. Пізніше він написав колонку на місцевому медіаресурсі про те, як депутатів ввели в оману на цьому доленосному для скверу голосуванні.

У 2017 році почалася забудова скверу, проти якої категорично виступали жителі «Східного». З цього питання проводилися громадські слухання, були зустрічі всіх сторін конфлікту, а на початку 2018 року на місце виїхав міський голова Маріуполя Вадим Бойченко і сказав, що всі будівельні роботи припиняються, а влада подумає, як компенсувати витрати підприємцю. Після цього будівництво павільйонів відновлювалося кілька разів.
Маріупольці готові боротися до кінця
У 2019 жителів «Східного» запросили поговорити з підприємцями. Один з них показав, як він може трансформувати площу скверу так, щоб там були й торгові павільйони, і лавочки, і дитячий майданчик. Жителі виступили категорично проти його пропозиції.

Одна з активісток і захисниць території скверу, жителька Маріуполя Ніна Радіонова вже кілька років пише звернення до міської ради Маріуполя, щоб домогтися чіткої відповіді щодо майбутнього скверу.
«Тільки-но сюди приїжджає підприємець, я дзвоню голові районної адміністрації Очеретину Віктору. Він нас підтримує. Він сюди приїжджає, ми викликаємо поліцію, і тут мало не бійки у нас ... Будівництво припиняємо», — каже Ніна Радіонова.
Вона згадує, як перед останніми місцевими виборами в жовтні Вадим Бойченко приїжджав в сусідній двір, щоб подивитися ремонт. Ніна Радіонова та її однодумці звернулися до мера в черговий раз.
«Він поклав на серце руку і сказав: я вам даю чесне слово, що конструкції знімемо. 25 жовтня будуть вибори, після виборів відразу конструкції приберемо. І ось вони вже місяць [стоять]. Ми знову написали лист, знову прийшов сюди Очеретин, клявся, що МАФи не буде побудовано. Ну, а я чула, що він [підприємець] знову подав на апеляцію», — розповідає Ніна Радіонова.

Ніна Радіонова разом з маріупольською підприємницею-переселенкою Наталією Логозинською доглядають за сквером. Збирають жителів «Східного», вони разом прибирають і висаджують квіти. Ніна Радіонова за три роки зібрала велику теку зі зверненнями та відповідями від міської ради, фотографіями скверу зі сміттям і вирубаними деревами.
Жінка каже, що жителі не згодні ділити сквер з підприємцями, тому що це чи не єдина зелена ділянка у всьому мікрорайоні, яку вони відстоюють з 2013 року.
Третейським суддею в цьому питанні повинна виступати міська влада. На зустрічі незадовго до виборів директор департаменту з роботи з активами Світлана Штенда говорила, що ця ділянка в сквері буде розміняна на іншу в межах міста і віддана підприємцю.

Пресслужба Маріупольської міської ради передала коментар Михайла Івченка, заступника міського голови: «На сьогодні стосовно скверу “Надія” ми вийшли на конструктивний діалог. В судовому порядку ми з підприємцем вийшли на мирову угоду щодо ряду об'єктів. Серед них — територія скверу “Надія”. Згідно з процедурою на пленарному засіданні жовтневої сесії міської ради депутати підтримали дану мирову угоду. Після того, як це рішення буде закріплено додатково в судовому порядку, необхідно прийняти два процедурних рішення на сесії міської ради, і територія скверу перейде до міської власності для прийняття подальших дій. Очікуємо, що дане питання буде вирішене до весни 2021 року».
«Східному варіанту» не вдалося зв'язатися з підприємцями, щоб дізнатися їхню позицію з цього питання.
Фото на обкладинці: 0629
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.