
Ближче до природи: в Слов'янську відкрився мінізоопарк
Всього 4 місяці тому тут росли більше сотні дерев. Зараз ще й мешкають близько 30 видів птахів і тварин. У приватному секторі Слов'янська серед звичайних будинків відкрився справжній мінізоопарк «Гайдар парк». «ВВ» розповість що в ньому можна побачити та що говорять зоозахисники.
Кого тут тільки не зустрінеш: поні, кози, віслюки, кролики та павичі ... Всіх своїх тварин пенсіонер зі Слов'янська Юрій Гайдар збирав протягом трьох років. Все почалося з улюблениці — конячки Венери.
«У мене конячка була давно, хребет поламаний, і для того, щоб відновитися, треба тримати конячку. Почав тримати, пізніше оформив патент і став виїжджати підробляти. Вийшло, що купив віслючку, а вона привела вісленя. Потім зробив оголошення в газеті «продаю вісленя» і тут же вичитав — продається віслюк з каретою, збруєю! Я поїхав і його купив. Приїжджаю додому, а дружина каже — так ти ж казав, що продаси! Ну не вийшло продати, купили», — сміється Юрій.
«Конячка Венера — улюблениця всіх дітей. На ній я вже три роки. Якщо не покатаюся, от не засну», — розповідає господар зоопарку.
Уже 4 з половиною роки Юрій Гайдар на пенсії. Весь свій вільний час присвячує тваринам. Догляд за ними його найулюбленіше заняття.
«Треба ж чимось займатися. Ось зараз коронавірус, ні роботи, нічого. І я почав ось тут працювати. Це ж просто сад. 4 місяці тому тут було 120 дерев. І я думаю — окультурити для діток. У мене 5 онуків. Потрібно їм прищеплювати любов до тварин і праці», — каже Юрій.
Для відвідувачів зоопарк відкрив свої двері на початку листопада. Тут є дитячий майданчик, альтанка і смачний чай з самовара. Навесні з'являться холодильники з морозивом. Тут же на території саду незвичайні сани, карети та кибитки. Такий рідкісний інвентар Юрій знаходить за оголошеннями. Є ідея — організувати постійну виставку.
«Як в харківському “Фельдман парку” заходиш і там ретро-машини. Я хотів в тролейбусному управлінні зробити, тому що там масив, а що тут 20 соток», — розповідає Юрій.
Юрій одним з перших почав розвивати зелений туризм на півночі Донецької області.
Має дві вищі освіти: вчений агроном, організатор сільгоспвиробництва, також закінчив технікум механізації. Працював на держслужбі, потім відкрив невеличкий готель на березі Дінця.
«У мене є два прокаточних катера в Щурово, працюю. А звідки думаєте це все? Поїхав і купив поні, страшно сказати скільки він коштує», — ділиться Юрій.
Крім звичайних несучок і качок в «Гайдар парку» зустрічаються і більш рідкісні породи: дикі качки, біла качка руська, сіра срібляста українська, індійські курочки, каліфорнійські та мисливські фазани.
Також з птахів тут можна зустріти чорноплечих павичів. Незабаром з'являться індійські. У мінізоопарку є і кролики — блакитний, сріблястий, чорний і «під зайчика».
Ще повинні привезти велику клітку з висловухим кроликом. Козлик найбільш рідкісної породи — нубійський.
Всі тварини «Гайдар парку» декоративні. Тут для них своєрідний санаторій, адже багатьох зі своїх звірів Юрій викуповує з цирку.
«Знаходимо важкувато. Ось з цирку дніпропетровського Оскар і Боня. Карликові поні, дуже дорогі. Хочу ще кізок зааненської породи, чорних лебедів. Білочку обіцяли привезти з Добропілля. Уже вольєр їм зробив. А тут буде з травня єнот», — ділиться планами Гайдар.
Діти зараз більше зайняті сучасними гаджетами, ніж природою, вважає Юрій.
Багато хто бачив звичайних курей або гусей тільки на картинках. А турботу про природу і любов до тварин, на його думку, потрібно прищеплювати з раннього дитинства.
«Діти 12-и років бояться підходити, розумієте? Це ж дико, вони навіть курей лякаються! Хлопці приходять ніби тільки на дитячий майданчик! Тут мами більше задоволення отримують, ніж дітки», — розповідає господар мінізоопарку.
«Мені багато не треба, а то доведеться наймати когось. Справляюся з усім сам. Поїхав на машині, накосив трави та й добре. Корми зараз дорогі. А добрива наші фермери забирають, від усього користь», — говорить Юрій.
У планах облаштовувати територію і далі. Є кілька пропозицій від інвесторів, але довіра є не до всіх.
«Міський голова виділив місце в парку, хороша територія, але там гола земля. Там мільйони треба для облаштування. А тут все моє. Звертався до програми “Донецький куркуль”, мене зареєстрували, поставили на перше місце, але ні дзвінка, нічого не було. Набридати не хочеться. Просити я не любитель, а сам можу не потягнути. Один паркан обійшовся в 60 тисяч, а потрібні хороші вольєри ще, доріжки обладнати. Тут можна як в Краматорську “Пташиний двір” зробити. Я розумію, що таке компанія, це розбрати, паювання, а я не хочу ні з ким сваритися. Вийде, не вийде, зате нікому не винен. Мені так спиться спокійніше», — говорить Юрій.
Зоозахисники не проти?
Зоозахисні організації завжди виступали проти контактних зоопарків в Україні.
Більшість з них порушують умови утримання тварин і ніякого контролю в такому разі в Україні немає. Немає відповіді й в законодавстві.
«Тварини перетворюються на інструмент заробітку, а це все-таки прибуток господаря. Починаються проблеми через місце утримання, їхні умови. Більш того, якщо у вас вдома є кіт, то ви знаєте що часто тварина просто спить і так у більшості видів. У контактних зоопарках ясно, що на ритми життя самої тварини ніхто не звертає уваги. Це проблема. По суті, в більшості подібних місць тварини перетворюються на “одноразових”, тому що відсутній ветеринарний догляд, вони отримують регулярні травми через контакт з людьми. Більш того, відсутній контроль захворюваності самих тварин, і коли люди ведуть в такі місця дітей, вони не можуть бути впевнені в тому, що їхня дитина не отримає захворювання, що може передаватися від тварин», — розповів «ВВ» голова руху «UAnimals» Олександр Тодорчук.
На цю мить зоозахисники ведуть переговори з народними депутатами, щоб на законодавчому рівні заборонити контактні зоопарки. Це повинно розв'язати проблему негуманного ставлення до братів наших менших.
"Гайдар парк" складно назвати контактним зоопарком
Але все ж Юрій створив свій «Гайдар парк» не заради прибутку, а з любові до тварин. Тут кожен вольєр, кожну огорожу зроблено його власними руками.
Контактним зоопарком це місце складно назвати.
«Тут велика праця. Прибігаєш о 7 ранку, треба годувати, чистити, напоїти. Дружина сміється, мені каже “Юра, ти все-таки вдарився”. Але я ж колгоспник сам по собі, все життя тримав і коней, і корів. Не можу без цього», — каже господар парку.

Гроші за вхід Сергій бере на корм для тварин. З дорослих 30 гривень, з дітей — 20 гривень. З собою рекомендується брати ласощі: моркву і яблука.
«Гайдар парк» знаходиться в районі тролейбусного управління, вулиця Фізкультурна, 13.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.