
Скандальне будівництво у Слов'янську: чому в місті "відновлюють" будинок з потойбічної реальності
Місцеві жителі знесли будівлю в центрі Слов'янська. Що сталося — розбирався «Східний варіант».
Незаконні МАФи для Слов'янська справа звичайна. Одну з таких малих архітектурних форм зовсім недавно демонтували просто в центрі міста на вулиці Центральній. І ось через місяць на цьому ж місці почалося будівництво. Замість тимчасової споруди — капітальне будівництво, така головна ідея забудовників.
Поліція, заяви, протоколи — так вирішила діяти міська влада, але всі ці бюрократичні процедури потребують часу. А ось жителі Слов'янська вирішили діяти просто зараз.
Будинок з повітря
Розборки на вулиці Центральній велися з самого ранку. Там, де не так давно красувався МАФ, з'явилися пінобетонні блоки, будівельники приступили до робіт. На місце подій виїхали міський голова, представники управління архітектури, депутати та небайдужі мешканці. Як з'ясувалося, документів на будівництво немає. Нібито робочі просто «відновлюють» будинок, хоча його за фактом не існує. І ніколи раніше тут не було.

«Ніяких дозвільних документів на цю споруду управління архітектури не видавало. Дозволу на початок будівництва об'єкта немає. Бригадир пояснює це тим, що вони не ведуть будівництво, а “покращують” нежитловий об'єкт. При цьому демонструють документи на купівлю нежитлового приміщення. Але жителі міста знають, що ніяких споруд крім незаконного МАФу не було. Більш того, місце, яке виділялося тут під МАФ, вже анульовано після скандалу, який був щодо розміщення тимчасової споруди тут», — пояснює голова Слов'янської ОТГ Вадим Лях.

Тривали довгі перипетії з бригадиром будівельників і юристом власника споруди, Олександром Білогуровим.
Міський голова написав заяву в поліцію, далі чекають судові позови.
Трансляція всього, що відбувається велася в Facebook:
«Зараз, на вихідних, головне — зупинити незаконне будівництво», — написав на своїй сторінці в Facebook Вадим Лях. І будівництво таки припинили. Громада взяла все у свої руки.
Рішення місцевих жителів
Того ж дня з настанням сутінків роботи відновили. Будівництво біля Центру дитячої та юнацької творчості велося під світлом фар машини, що стояла поруч.

«Одна така стінка зводиться за пів години, тут робота легка, так що впораються дуже швидко», — пояснює журналістам один з присутніх активістів, колишній муляр Володимир.

Біля будівництва почали знову збиратися місцеві жителі, серед них члени громадських організацій та депутати Олександр Беліменко і Микола Тішаков. На місце було викликано наряд поліції. Документів на будівництво у представників власника, як і раніше, не було.
Активісти закликали поліцію зупинити незаконне будівництво хоча б на час проведення слідства. Але правоохоронці розводять руками — без результатів експертизи нічого зробити вони не можуть. Виходить замкнуте коло: не можна зупинити будівництво до рішення суду, а вже готову споруду знести буде неможливо. Місцеві жителі не знайшли іншого варіанту як припинити будівництво власноруч.
Правоохоронці втручатися не стали. Споруди не стало менше ніж за хвилину. Тепер заяву в поліцію писав уже представник власника Білогуров.
«14-го року приблизно в цей час будували барикади. Якраз зовсім поруч. Зараз напроти СБУ знову зводять укріплення. Дежавю», — говорить Олександр Беліменко.
У будівельної бригади бажання працювати на цьому об'єкті відпало. Таке в їх практиці відбувається вперше, як і саме будівництво в нічний час. Візьмуться інші муляри — стежитимемо за ситуацією.
Звідки взявся неіснуючий будинок?
Офіційний власник уявного будинку — житель смт Андріївка Олександр Ларін. «Повітря» він купив 25 лютого цього року у якоїсь Стефанії Бикової з Краматорська.

У договорі навіть вказана адреса нереального будинку — Центральна, 39в. Яким чином і хто її присвоїв вже окрема тема для розглядів правоохоронців.

«Ми боролися з цим з 2016 року, коли МАФи перетворювалися на капітальні споруди. Місто давало якісь документи на тимчасове спорудження, після цього власник незрозумілим способом отримував право власності, потім перепродавав і тоді суд говорив що угода законна і нічого не міг зробити. Те ж саме відбувається зараз в центрі міста. Це самозахоплення землі фактично», — говорить депутатка міської ради Ольга Алтуніна.
Як пояснює Ольга, для того, щоб оформити право власності, потрібні документи. Це договір продажу або оренди землі та документ про введення в експлуатацію. Для реєстрації надано тільки один документ — довідка про присвоєння адреси. В управлінні архітектури стверджують: цей документ вони не видавали. «Шапка» і реєстраційний номер вихідного документа не збігаються з офіційними даними управління архітектури Слов'янської міськради. Тобто, документ підроблений.

Цей факт сплив на одному із засідань депутатської комісії з питань землекористування близько місяця тому. Тоді з'явився сам Олександр Білогуров і обурювався нібито незаконним знесенням МАФу. Очевидну підтримку йому надавав голова комісії, він же голова фракції в депутатському корпусі «Опозиційної платформи за життя» і його однопартійці.
«Тоді ми розуміли, що це може статися, і запропонували своїм колегам депутатам проголосувати за те, щоб припинити це і передати документи в правоохоронні органи. Щоб навести порядок в місті та заборонити самовільне спорудження. Ми розуміємо, що це фіктивна купівля-продаж тільки для того, щоб узаконити це шахрайство. Це просто самозахоплення, в центрі міста “віджимають” землю. Якщо ми зараз промовчимо, то це триватиме й далі», — розповідає Ольга Алтуніна.
До речі, голосування на комісії було показовим. Всі депутати від «ОПЗЖ» були проти звернення в поліцію за фактом підроблених документів. А на самому будівництві фігурували представники партії «Наш край», зокрема Антоніна Шумакова, і помічник екснардепа, а нині депутат міськради Олега Недави. Але про їхні зв'язки зі скандальним будівництвом ми стверджувати не можемо.

Також не можна стверджувати про наявність зв'язку зведення споруди та арешту головного архітектора. На цьому ж місці на Центральній кілька днів тому був затриманий на хабарі на гарячому Сергій Руденко. За дозвіл на оформлення паспорта-прив'язки під розміщення малої архітектурної форми він вимагав 1200 доларів США.
Чи є вихід?
За фактом виходить, що будь-хто може побудувати собі будинок в будь-якому місці, що сподобалося, хоч посеред центральної площі, і правоохоронці зможуть тільки розводити руками. Така собі сучасна інтерпретація казки про трьох поросят. Тільки в цьому випадку правда буде на боці вовка.
«На жаль, відсутність актуального Генерального плану міста та інших важливих документів містобудування та архітектури привело до того, що десятки років безладні будівництва в місті були легалізовані суб'єктивно в ручному режимі, перетворюючи більш ніж 350-річний Слов'янськ на “маленький Шанхай”. На щастя, швидше за все чергове дане будівництво, що загороджує вид на пам'ятку архітектури ЦДЮТ і Будинок Рабиновича (СБУ), не зможе відбутися через оперативну реакцію мера і правоохоронних органів. Проте кожного разу лікувати симптоми, а не причину — це не вихід. Потрібно чітко навести порядок у сфері містобудування та архітектури», — вважає аналітик ГО «Сильні Громади» Денис Бігунов.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.