Провину не заперечує: хто і чому зіпсував агітацію Нелі Штепи в Слов'янську
8 вересня на сітілайтах із зображенням Нелі Штепи в центрі Слов'янська з'явилися написи «Русіш швайне» і «12.04 Ніколи знову». Над обвинуваченим триває суд. Чи винен він і які аргументи
Слов'янськ рясніє політичною агітацією. Білборди, сітілайти, намети та прапори — партійна символіка всюди на вулицях міста. Ще до початку виборчої кампанії ексмер Слов'янська Неля Штепа, обвинувачена в посяганні на територіальну цілісність України та створенні терористичної організації, оголосила про свій намір знову зайняти крісло міського голови. Це обурило багатьох жителів Слов'янська та України в цілому.
Що сталося?
Бульвар Пушкіна, навпроти головного входу до парку Шовковичний. Центральна частина міста, якою кожен день проходять тисячі людей. Тут Неля Штепа висадила кілька квіткових клумб. Головною прикрасою композиції послужили портрети самої Штепи, розміщені на сіті-лайтах розважального комплексу неподалік. Але 8 вересня картину доповнили: під посмішкою ексмера з'явилися написи «Русіш швайне», «Ніколи знову» і «12.04 ніколи».
Такий перфоманс поліція оцінила як дрібне хуліганство. Підозрюваного затримали на місці. Ним виявився житель Миколаївки Олександр Сироткін. Тепер, відповідно до статті 173, йому загрожує штраф (51-119 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб. Зараз триває суд.
“Я вчинила б так само”
15 вересня «Східний варіант» відвідав Слов'янський міськрайонний суд, де розглядали справу зіпсованих бордів. Крім журналістів на засіданні були присутні жителі Слов'янська, що підтримують Олександра.
«Я поважаю Сашу. Нехай він і хуліганським способом, але висловив свою громадянську позицію. І я, жінка вже йому в мами годжуся, але, напевно, ризикнула б зробити те ж саме. Я не хочу, щоб тут керувала людина, яка закликала до міста війну. Нехай вона (Неля Штепа — ред.) просто буде хорошою жінкою, як її хвалять. Доброю жінкою, гарною громадянкою, живе в Слов'янську якщо хоче. Але я не хочу, щоб моїм містом керувала така людина. Це моя принципова позиція. Я до її особистих якостей не маю ніяких претензій. Я не лізу до неї в дім, на кухню радити що їй готувати і які зачіски робити. Мене це абсолютно не цікавить. Мене цікавить тільки доля мого міста», — поділилася думкою Світлана Лєбєдєва.
Активіст Олександр Беліменко був свідком затримання. Дізнавшись про те, що сталося, він одразу приїхав на бульвар Пушкіна, якраз в момент складання протоколу. Сироткіна він підтримує, хоч і не є прихильником залучення зайвої уваги до персони Штепи перед виборами.
«Нас всіх виховували бути байдужими. І коли у 2014 році захоплювали місто, ми всі, в тому числі і я, сиділи та палець об палець не вдарили. Зрозуміло, що з голими руками проти автоматів не підеш, були й страшні приклади, коли за позицію проти жорстоко вбивали. Але ось ця байдужість дуже заважає і ми її можемо подолати тільки якщо почнемо публічно, а не сидячи у себе на кухні, висловлювати свою позицію. І саме це прояв публічної позиції Олександра — незгода з відсутністю правосуддя в Україні, в тому числі стосовно справи Штепи. Він обрав радикальний шлях, так. Але є й інші шляхи. Навіть якщо людина вийде з плакатом в руках і опублікує фото в соціальних мережах, це вже буде проявом думки», — вважає Олександр.
На його думку, оцінка кроку Сироткіна буде дана не в Слов'янську і не сьогодні.
«Вона буде дана по всій Україні та через 100 років це буде справедливо оцінено. Тоді ми зрозуміємо, що вага цього кроку буде набагато вище. Мені приємно це бачити в будь-якому випадку», — говорить Беліменко.
У залі суду
На слуханні справи з дрібного хуліганства багато охорони. Це вже друге засідання. На першому суддя Наталія Дюміна оголосила самовідвід через дружні відносини з підозрюваним. У цьому їй відмовили, справа як і раніше в розгляді Дюміної. Сам Сироткін про відвід судді просити не збирається.
«Якби я скоїв якийсь злочин, мені потрібно було б відкликати суддю. А так я не зробив нічого поганого і тому не збираюся бунтувати, влаштовувати якийсь цирк», — говорить Олександр.
Засідання тривало не більше 10 хвилин. Підозрюваному дали тиждень на пошук адвоката. Свою провину він не заперечує.
«Так, я причетний. На наступному судовому засіданні я все поясню. Буду відповідати за те, що зробив. За те, що не зробив, я відповідати не збираюся. Мене обурило, що людина, одна з винних в смертях багатьох українців, зараз на волі та балотується на пост мера», — підкреслює Сироткін.
Наступне засідання призначене на 25 вересня. Воно повинно бути підсумковим. Тоді Олександр, вже в присутності адвоката, розповість деталі подій того дня, коли на сітілайтах з'явилися написи. Всі, хто підтримав Сироткіна, готові зібрати гроші на погашення штрафу і послуги адвоката. Всі вони не хочуть знову бачити Нелю Штепу в кріслі мера міста.
«Я повністю допускаю, що за Штепу може проголосувати достатня кількість жителів Слов'янська і виберуть її на посаду міського голови. Але я припускаю й інший розвиток подій: в певний момент до неї можуть прийти люди в формі та скажуть: “ви злочинниця, посидьте в СІЗО або під домашнім арештом”. Тобто, заборонять їй виконувати її обов'язки, призначать секретаря міської ради виконавцем обов'язків мера. Для цього, до речі, не потрібно розгортати якусь виборчу кампанію, досить стати депутатом міськради. Я сподіваюся на здійснення такого плану, а там подивимося. На жаль, населення Слов'янська нічому не навчила війна. Можливо, тривала б вона в місті довше, то всі ті, хто зібрався віддати свій голос за Штепу, змінили свою думку», — говорить Олександр Беліменко.