"Гірше за 2014-й не буде": що думають жителі Сєвєродонецька про можливу ескалацію
Росія не перестає підводити до українського кордону військову техніку. Засоби масової інформації щодня повідомляють про можливе вторгнення. Все частіше схід України з робочими візитами відвідують партнери з ЄС. Чи дійсно є загроза, чи це нагнітання ситуації? Готуватися до нападу чи жити із «холодною головою»?
«Східний варіант» дізнався, що думають про ситуацію, що склалася, жителі Сєвєродонецька.
«Бути готовим до всього»
Зварювальник В'ячеслав, 43 роки:
«Вважаю, що потрібно до всього бути готовим. Може, якісь бойові зіткнення і будуть, але далеко не так, як накручують ЗМІ. Мої рідні ставляться до того, що відбувається, спокійно. “Тривожних сумок” не пакували. Якщо все буде ускладнюватися, діятимемо за фактом. Якщо щось і почнеться, то не страшніше за 2014-й. Поки що для мене це не більше, ніж чергова паніка серед населення».
«Тривожність є»
Мама у декреті Аліна, 27 років:
«Після того, що передають у новинах, тривожність є. Я стурбована. 2014-го я навчалася у Луганську і з усім цим зіткнулася: потрапила на бойові дії. Все це вже пережила. Людям, хто це бачив зсередини, ще страшніше. Тим більше росте дитина. Тому ще більше паніки. “Тривожну валізу” ще не збирали. Хотілося б вірити, що це просто залякування».
«Ніхто не панікує»
Інженер-механік Ігор, 36 років:
«Серед моїх знайомих ніхто не панікує або ж не подає вигляду. Найпереломнішим був 2014-й рік. За моїми прогнозами вторгнення буде. Не можу сказати, у якій формі й де, але буде... Ніхто не міг подумати, що “брязкання” зброєю рашистів біля наших кордонів дасть нам таку підтримку, про яку ми могли тільки мріяти 8 років тому. Нас упаковували та озброїли в найкоротші терміни та дуже якісною зброєю! За різними оцінками, те, що зараз відбувається на кордоні, коштувало Путіну 11 млрд рублів. Тепер у нього є кілька варіантів. Або відводити назад і витратити ще 11 млрд рублів. Це буде сприйнято всіма як програш.
І другий варіант — агресія та напад. А ще дуже важливо розуміти, що ми живемо у віці технологій і локальних воєн. Ніхто не йде стіною по континенту, як раніше. Настали часи точкових, локальних, високотехнологічних ударів. Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном з Туреччиною це показав. Якщо повітря під контролем, отже, все буде гаразд. Настав час оголосити зону над Україною безпольотною зоною. Це треба робити насамперед».
«Треба перевіряти джерела»
Студент 2-го курсу університету Олександр Буденчук, 19 років:
«Паніки немає. Просто треба перевіряти джерела. А не вірити мужику, який зняв відео, де їде багато військових. Я вже пережив паніку 2014-го. Зараз немає. Тривожної валізи немає».
«Спроба розігріти новий конфлікт»
Студентка 1-го курсу університету Ліна, 17 років:
«Попри те, що у новинах щодня нагадують про можливість вторгнення, а різні країни евакуюють своїх громадян, у моїй сім'ї та оточенні немає паніки. Ніхто не сидить на повних сумках, не висловлює своїх побоювань, а новини сприймають, як спробу розігріти новий конфлікт із нічого».
«Залякування народу для реалізації побутових цілей»
Студентка 2-го курсу університету Вікторія, 19 років
«Дорожня валізка завжди напоготові ще з 2014-го, бо я з окупованого міста. Там, за фактом, складено лише документи та гроші.
А от щодо ситуації на цю мить, я припускаю, що це просто залякування народу для реалізації побутових цілей. А саме підвищення комунальних платежів, підвищення курсу долара тощо. Як у принципі, ми можемо це помітити.
Переглянувши багато відеороликів, де запитують у простого народу, більшість людей абсолютно з різних країн відповідають: “Ніхто воювати не збирається”».
«На мені ситуація, що склалася, майже ніяк не відбивається»
Інженер Павло, 34 роки:
«На мені ситуація, що склалася, майже ніяк не відбивається. Всі мої знайомі начебто теж з холодною головою до цього ставляться. На роботі ми з колегами про це теж розмов не ведемо. Свою маму прошу поменше дивитися всю ось цю метушню в інтернеті».
«Усе буде, як політики вирішать»
ППродавчиня-консультантка в АТБ Світлана:
«Ми всі прив'язані до житла, до роботи. Мені нікуди їхати. Та і як залишати все майно? У мене перший поверх, багато квітів. Хто за цим доглядатиме? Ну а скільки людей похилого віку. Куди вони поїдуть? Хотілося б, щоби все було нормально. Сумку не збирала. Документи завжди лежать в одному місці. Але ось у 14-му році біля мене завжди був пакет із водою та документами. Все буде як політики вирішать. Політики ж у нас не питають. І я сильно в політику не лізу, новини не дивлюсь. ТБ у нас немає. Розумію, що від мене нічого не залежить».
«Вони просто нагнітають атмосферу»
Машиністка з прання білизни у дитячому садку Зінаїда, 67 років:
«Що буде, звісно, не знаю. Вторгнення, гадаю, не буде. Я вважаю, це все, напевно, просто треба політикам. Усе найстрашніше було 2014-го. Нині ж вони просто нагнітають атмосферу. Сумка із документами завжди готова. Але тривоги серед близьких начебто немає».
«України в мене іншої немає і тікати нікуди не хочеться»
Майстер ділянки на виробництві Масловський Євген, 33 роки:
«Є невелике хвилювання. Щось схоже на паніку було 14-го. Тоді Україна не мала одностайної підтримки з боку такої кількості цивілізованих країн, не було такого озброєння. Наразі ситуація інша, і Росія це знає. До “тривожної валізи” досі не дозрів. Та й ремонт у квартирі затіяв, і гроші вже сплачено. Та й України в мене іншої немає, та й тікати нікуди і якось і не хочеться».
***
Як бачите, думки опитаних нами відрізняються. Частина з них стурбовані ситуацією, що склалася. Проте велика частина опитаних вважає, що побоюватися нічого і продовжують жити звичайним життям. На загальну думку жителів Сєвєродонецька, найстрашніше вже було у 2014-му році.