
Сергій Шемерда: досьє волонтера та підприємця з Попасної
Сергій Анатолійович Шемерда — підприємець та волонтер з Попасної. З юності захоплювався автомобілями. Згодом це стало справою його життя — став перевізником. У 2014 допомагав з евакуацією мешканцям Попасної на власному автомобілі. Згодом продовжив свою основну діяльність. Однак, після 24 лютого 2022 року вже разом з колективом водіїв допомагав попаснянам виїхати вдруге.
Журналісти Східного Варіанту поспілкувалися із Сергієм Шемердою та підготували досьє про його життя і діяльність.
Освіта
Сергій Шемерда народився 25 березня 1981 року, родом з Луганщини. Навчався у Первомайській середній школі №2. Сергій розповідає, що з дитинства захоплювався автомобілями та автобусами, цікавився професією водія.
Вищу освіту здобував у Харкові. Сергій розповідає як обрав професію:
«Вся моя родина працювала в Укртелекомі. Батько пропрацював у галузі зв'язку понад 22 роки. Мама, брат, невістка також мають досвід у цій сфері. У зв'язку з цим напрямок моєї освіти та вибір майбутньої професії був очевидним — механік звʼязку у Харківському національному університеті радіоелектроніки».
Початок трудової діяльності
Після закінчення університету Сергій працевлаштувався до Цеху електрозвʼязку №15 (надалі мав назву Укртелеком) у Первомайську. Там спочатку був сторожем, а через пів року електромеханіком. Вже за рік працював на посаді інженера. Сергій пригадує:
«Робота була змінна, тому мав можливість у вихідні дні таксувати по місту. У 2013 році, заощадивши грошей, купив перший мікроавтобус і почав перевозити людей на відпочинок на Азовське море».
З початком російської збройної агресії у 2014 місто Первомайськ було окуповане. Сергій розповідає, що у нього вже не було можливості повернутися додому. Таким чином чоловік втратив свою роботу в Укртелекомі та доступ до власного житла.
На той час Сергій був у Попасній. Саме тоді розпочав свою підприємницьку діяльність — створив ФОП і займався перевезеннями. Також допомагав попаснянам евакуюватися з міста.
«Саме з 2014 року і почалася робота ФОП Шемерда. Я вивозив людей з Попасної до Харкова. У 2015 більшу частину місцевих мешканців привіз назад додому. Надалі одного мікроавтобуса було замало та і рік без вихідних теж дав сильну втому, бажання відпочити. Родиною прийняли рішення щодо того, аби придбати ще один мікроавтобус і взяти найманого працівника».

Так почався розвиток приватного підприємства Сергія. Надалі, до початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, Сергію вдалося сформувати автопарк з колективом водіїв.
Він розповідає, що тоді вдалося налагодити поїздки до Харкова. Влітку його ФОП здійснювало щоденні поїздки на море, а також тури вихідних днів у Лиман, на турбази та Блакитні озера.
Після початку повномасштабного вторгнення
24 лютого 2022 року Сергій зустрів у Харкові. Він пригадує той день:
«Мав забрати делегацію людей з готелю. Саме біля п'ятої ранку побачив на власні очі початок пекла. Подзвонив дружині, вона порадила не чекати часу, який замовляли люди, а будити їх і виїжджати з Харкова».
Так Сергій виїхав з-під обстрілів, що відбувались на Харківщині у перший день війни. Він пригадує, що у Попасній «страшні дні почались з березня 2022 року». Тоді він знову почав допомагати місцевим мешканцям евакуюватися.

«Енергетики, газовики, водоканал — всі працювали оперативно, ризикуючи своїми життями. Вони усували наслідки поривів від постійних обстрілів, щоб місто залишалось з електрикою, водою та газом, — розповідає Сергій. — Я почав вивозити людей з Попасної до Бахмуту. Ця евакуація у 2022 році дуже відрізнялася від тієї, що була у 2014-2015 роках. Цього разу налякані люди з дітьми та тваринами стояли на узбіччі дороги і їм було все одно куди їхати, аби якомога далі від жаху, який створився у місті».
За спогадами Сергія був досить моторошний випадок, який він запам'ятав надовго. Так, один чоловік попросив евакуювати свою маму, бо інші перевізники вже відмовлялись. Підприємець погодився і забрав жінку, а за кілька годин її будинок був зруйнований від обстрілу.
Тоді у місті почалася гуманітарна криза — магазини міста припинили постачання товарів, харчових продуктів. За спогадами Сергія, найнеобхіднішим був хліб.
Під час евакуаційних поїздок до Бахмуту підприємцю вдалося налагодити контакт з Бахмутським хлібзаводом, який «пішов назустріч і без черг продавав необхідну кількість хліба на призначену годину». Так, евакуаційні мікроавтобуси Сергія назад до попаснян поверталися з хлібом. За один раз вдавалося привозити близько 800 хлібин. Крім цього підприємець доставляв гуманітарну допомогу, яку надавала Попаснянська ВЦА.

Тоді до цих евакуаційних перевезень було залучено три машини підприємця та кілька водіїв, які відважно здійснювали поїздки в умовах постійних обстрілів. Сергій особисто також сідав за кермо та долав найважчі ділянки дороги. Так, команда підприємця допомагала попаснянам виїхати з охопленого війною міста аж до повної окупації. Потім це зробити було вже не можливо.
Крім цього підприємець та його син турбувалися і про тварин, яких вони евакуювали із зони бойових дій у Донецькій області до Дніпра. Спочатку вивозили кілька тварин, а згодом вдавалося евакуйовувати понад 50 домашніх улюбленців.

Нині Сергій продовжує долучатись до волонтерської діяльності, аби в умовах війни допомагати тим, хто цього потребує. Він разом з командою водіїв щомісяця розвозить по Дніпру та роздає за списками гуманітарну допомогу від Попаснянського хабу.
Також підприємство Сергія займається своєю основною діяльністю — пасажирськими перевезеннями переважно по Харківській, Дніпропетровській та Донецькій областях. За потребою здійснює індивідуальні перевезення по Україні.
Сім'я
Сергій Шемерда одружений, має двох синів — Ілля та Віталій.

Соціальні мережі
Сергій Шемерда веде особисту сторінку у Facebook, де інформує про свою діяльність, зокрема надає інформацію щодо перевезень та контакти для зв'язку.
***
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю медіа і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив Педагогиня з Покровська розповіла про волонтерську діяльність
Ексклюзив Ветеран з Луганщини підтримує військових та їхніх родин у Черкасах
Ексклюзив Центр вивчення окупації розповів про збільшений військовий "призов" і "збори резервістів на ТОТ

Окупанти визначили кількість народних дружинників на кожен населений пункт так званої "лнр"
Маленьких школярів окупованої Луганщини росгвардійці залучають до "специфічної гри" на блокпостах
В окупованому Донецьку загарбники повідомили про критичні перебої з електропостачанням і опаленням
Через російський обстріл Білицького спалахнула пожежа у квартирі
Ексочільнику маріонеткового "уряду лнр" Сергію Козлову оголосили підозру
Ексклюзив В Україні обладнують місця тимчасового проживання для ВПО для людей з інвалідністю
Збитки Національного природного парку "Святі Гори" через війну перевищують 537 млрд грн

На цей час кількість бойових зіткнень з російським агресором досягла 111
Ексклюзив Що задекларував начальник ЛугОВА Артем Лисогор за 2024 рік
