
Як салони краси можуть допомогти у боротьбі з домашнім насильством
1,1 мільйона жінок в Україні страждають від домашнього насильства, та лише одна з 10 звертається за допомогою. Через відсутність обізнаності у цій темі чимало жінок не можуть усвідомити, що в їхній родині щось відбувається “не так".
Перукарі та манікюрниці чують від своїх клієнток чимало історій з життя. І не завжди ці історії про здорову родину. У вересні цього року у сєвєродонецькій міській публічній бібліотеці був проведений тренінг “Розпізнавання та виявлення проявів гендерно зумовленого та домашнього насильства” для співробітниць салонів краси у Сєвєродонецьку. “Східний Варіант” також взяв участь у заході.
Організаторами тренінгу стали ООН Жінки спільно з Міжнародним Благодійним Фондом “Українська фундація громадського здоров’я” в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
Більшість жінок замовчують проблему насильства
Ганна Левешко — регіональна координаторка Луганської та Донецької областей МБФ “Українська фундація громадського здоров'я” розповіла, що такі заходи організовано в межах проєкту “Посилення потенціалу сектору юстиції для ефективного впровадження законодавства про домашнє насильство та законне розширення можливостей постраждалих від домашнього насильства та жінок, що перебувають у групі ризику у Донецькій та Луганській областях”.
Ганна розповіла, що більшість жінок замовчують проблему насильства через низку факторів, таких, як сором, осуд суспільства, економічні чинники, стереотипи, невміння розпізнати прояви насильства, або не вважають це досить серйозною проблемою, щоб звертатися до сервісів допомоги, у тому числі до поліції. Та бувають випадки, коли жінки та дівчата просто не знають куди звернутись за підтримкою.

"У рамках проєкту 20 громадам на сході України будуть передані інформаційні стенди та матеріали з контактами сервісів протидії домашньому насильству. Такі стенди будуть розміщені у тих місцях, де кожна жінка матиме до них доступ: в магазинах, приміщеннях центрів надання адміністративних послуг, медичних закладах, розважальних, спортивних закладах, у салонах краси", — уточнює Ганна.
“Обізнаність щодо протидії насильству — це дуже велика сила”
Ольга Лішик — проєктна спеціалістка ООН жінки розповіла, що проєкт реалізують 4 партнери: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
"Ми розуміємо, що жінки або чоловіки приходять до салону краси, і це місце, де вони можуть отримати інформацію щодо протидії домашнього насильства. Ненав'язливо через розмови або через брошури, які будуть розповсюджені у салонах краси. І це може врятувати не одне життя", — пояснює Ольга.

Вона уточнила, що у брошурах є інформація про гарячі лінії та адреси, куди можна звертатися у випадках домашнього насильства.
"Ми зараз навчаємо працівників індустрії краси щодо правильного донесення інформації, щодо безпечного і конфіденційного спілкування на ці теми, якщо жінка або дівчина буде мати бажання про це поговорити. Адже довірливі відносини вбудовуються роками", — доповнює проєктна спеціалістка ООН Жінки.
Довіра

Також Ольга поділилася з нами, що спілкується зі своєю перукаркою вже 20 років, тому є довіра до неї.
"Я знаю, що інформація, якою я ділюся з перукаркою, не буде розповсюджена. Але перукарка, розуміючи, що в родині коїться щось не те, може дати брошуру або спрямувати до відповідних органів, де можна отримати допомогу. Це дуже важливо. Обізнаність перукарів, манікюрниць — це дуже велика сила", — доповнює Ольга.
Координатори заходу спілкувались з директором салону краси "Марія стиль". Виявилось, що дуже багато жінок звертається з питаннями щодо домашнього насильства, але вони не знають як на це відповісти, куди направити.

Директорка салону "Марія Стиль" Марія Дікусарова розповіла, що у своїй професії працює вже 50 років.
“Чимало клієнтів розповідають про свої життєві умови та обставини. Ми не тільки намагаємося зробити жінку ще більш красивою та щасливою, але й вислухати її та дати пораду. Перукарі повною мірою являються психологами. Тепер завдяки тренінгу є розуміння того, як саме протидіяти домашньому насильству та що радити жінкам у даній ситуації”, — зазначила директорка салону.
Марія Літвин — PR-менеджер “Українська фундація громадського здоров’я” розповіла, що мета даного проєкту — посилити взаємодію жінок з працівниками поліції. Щоб жінки не боялися звертатися у поліцію і до служб підтримки протидії домашньому насильству.

Учасницям тренінгу координатори заходу подарували тематичні фартушки, сумки-шопери, захисні маски для обличчя, а також брошури з інформацією щодо дії та контактів у разі домашнього насильства.
Що таке домашнє насильство?
На заході також виступила Наталя Рягузова, спеціаліст соціально-психологічної допомоги у Сєвєродонецьку.
Наталя розповіла, що розрізняють такі види насильства: економічне, психологічне, сексуальне та фізичне насильство.

"Якщо з фізичним видом насильства більш все зрозуміло, то інші види насильства жінки дуже часто не ідентифікують. Вони кажуть, що ніколи йому не піддавалися. І вже потім, після тренінгу усвідомлюють, що все ж таки це траплялося з ними. Часто не ідентифікується якась агресивна дія, як насильство”, — зазначила Наталя.

Психолог також виділила такі терміни, як “газлайтінг” та “стокгольмський синдром”.
- Газлайтинг — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам'ять та розсудливість.
- Стокгольмський синдром (англ. Stockholm syndrome) — психологічний несвідомий захисний стан, який характеризується прив'язаністю жертви до кривдника. У процесі захоплення, викрадення або застосування (чи загрози застосування) насильства, жертви починають співчувати своїм загарбникам, виправдовувати їх дії, і, навіть, ототожнювати себе з ними, переймаючи їхні ідеї.

“70% людей мають схильність до насильницької поведінки. Але при цьому не всі ж стають насильниками, тому що більшість людей вміють “переробляти” свої емоції. Часто насильники аргументують свої дії надмірною емоційністю. Але це — не аргумент. Є безліч варіантів працювати з цим: заняття з психологом, духовні практики. Важливо, щоб людина розуміла, що вона не має права здійснювати дії насильства”, — доповнює Наталя.
У школах призначено відповідальних співробітників поліції
Світлана Попова — заступник начальника відділу з питань сімейної та гендерної політики управління праці та соціального захисту населення розповіла про заходи, що проводяться для подолання насильства у родинах.

“Нещодавно ми провели консультаційний захід для відповідальних за ефективне реагування на випадки домашнього насильства за ознакою статі у школах Сєвєродонецька. Тобто тепер в закладах загальної середньої освіти призначені відповідальні співробітники поліції, що діють у випадках домашнього насильства. Також були розміщені інформаційні куточки з інформацією щодо дій у разі домашнього насильства”, — зазначила Світлана.
Також заступник начальника відділу з питань сімейної та гендерної політики розповіла, що у школах ведуться інформаційні кампанії на тему домашнього насильства. Особливо інтенсивно такі заходи проводяться в рамках Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”, що проходить щорічно з 25 листопада по 10 грудня.
“Минулого року у рамках цієї акції ми зробили 14 відеороликів "Всією планетою проти насильства". Тобто в освітніх закладах ця тема висвітлюється, але потрібно, щоб і з боку батьків була інформація”, — доповнює Світлана.
Світлана розповіла, що усі контакти розміщені на сайті ВЦА у розділі "Протидія домашнього насильства". За більш детальними роз’ясненнями можна звернутись до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради за телефоном 2-15-70 (зі стаціонарного), 06452-2-15-70 (з мобільного).
“Допомога — це обов'язковий мінімум людини, що живе в цьому світі”
Завершила тренінг своїм виступом Юлія Босса — національна координаторка української фундації громадського здоров'я.

"1,1 мільйона жінок в Україні страждають від домашнього насильства. Лише одна з 10 звертається за допомогою. А більша частина страждають мовчки. На даному етапі вашого життя ви вже маєте обізнаність. Сьогодні ви отримали корисну інформацію. Я дуже вас прошу її розповсюджувати, щоб жінки ставали обізнаними, небайдужими, не терпіли мовчки. Допомога — це обов'язковий мінімум людини, що живе в цьому світі. Я впевнена, що нашими спільним зусиллям ми зможемо протидіяти цьому інтерактивному явищу, як домашнє насильство”, — звернулась до учасниць тренінгу Юлія.
Після тренінгу “Східний Варіант” вирушив до салону краси “Марія Стиль”, де цього ж дня організаторами тренінгу був розміщений інформаційний куточок щодо протидії домашнього насильства.



Де шукати підтримку?
Для отримання консультації юриста, психолога, а також інформації щодо закладів, де можна отримати допомогу за місцем проживання Ви можете зателефонувати на Національну "гарячу лінію" з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами (цілодобово):
- 0800 500 335 (зі стаціонарного)
- 116123 (з мобільного)
- зателефонувати на урядову гарячу лінію для постраждалих від домашнього насильства: 1547
- подзвонити у поліцію за номером 102 або скористатися телеграм-ботом @police_helpbot
- отримати безоплатну правову допомогу за номером 0 800 213 103, скористатися чат-ботом у телеграмі @Non_Violence_Bot.
Також багато корисної інформації ви можете знайти на сторінці фейсбук “Безпечний простір жінок Сєвєродонецької громади”.
Вам нададуть допомогу в будь-який час доби безкоштовно та конфіденційно.






Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.